Bahçeli'den İslamiyet'i ezanla tanıtan müezzine hediye

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, türbe ve caminin ziyaretçilerine beş vakit ezanı makamlarıyla okumasıyla medyada ilgi gören Bursa'daki yaklaşık 6 asırlık Yeşil Cami'nin müezzini Recep Uyar'a, tarihi bir tespih ve gümüş muhafazalı Kur'an hediye etti.

Bahçeli'den İslamiyet'i ezanla tanıtan müezzine hediye
Bahçeli'den İslamiyet'i ezanla tanıtan müezzine hediye
GİRİŞ 01.06.2019 13:52 GÜNCELLEME 01.06.2019 13:53
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Müezzin Uyar'a Kur'an-ı Kerim ile 18. yüzyılın sonlarından kalma Osmanlı katalin malzemesi kullanılarak işin ustası Hasan Güler tarafından el emeğiyle üretilen tespihi ulaştıran Bahçeli, müezzini telefonla arayıp tebrik etti.

 

Yeşil Cami Müezzini Recep Uyar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bahçeli'nin duyarlılığından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İzmit'te 20 yıl imam hatiplik yaptıktan sonra 2002'de Yeşil Cami'ye müezzin olarak atandığını belirten Uyar, ezanın farklı makamlarda okunmasının Türkiye'ye has olduğunu, diğer İslam ülkelerinde her vaktin aynı tonda okunduğunu söyledi.

 

Yerli ve yabancı ziyaretçilere camiyi anlatmaya, Türkiye'yi, Bursa'yı ve İslamiyet'i sevdirmeye çalıştığını belirten Uyar, "Özellikle yabancı misafirlere, yalnızca Türkiye'de okunan, bize de Osmanlı ecdadımızdan kalan ezanın farklı makamlarda okunmasını kısa kısa gösteriyorum." dedi.

SOSYAL MEDYADA İLK PAYLAŞIMI YABANCI PROFESÖRLER YAPMIŞ

Uyar, sosyal medyada ilgi gören ezan okuduğu görüntülerin ABD, Kanada ve Avustralya'dan gelen 30 profesör ve akademisyen tarafından internete yüklendiğini söyledi.

Müezzin Uyar, şöyle devam etti:

"Ben onlara her zaman olduğu gibi plansız, programsız camimizi anlattım, doğal bir şekilde kısaca ezanları okudum. Çok memnun kaldılar, ağlayarak ayrıldılar. Bunun üzerine Türkiye'deki vatandaşlarımız, yetkili kişiler bu ezanlarımızı dinlemişler, memnun ve mesut olmuşlar. En son Sayın Devlet Bahçeli beni aradı, ezana, Türk kültürüne ve İslam'a yaptığımız katkılardan dolayı teşekkür etti. Bize Kur'an-ı Kerim ve güzel bir tespih hediye ettiler. Ben de kendilerine çok teşekkür ettim, Allah razı olsun."

GÖRÜNTÜLERİN YAYILMASINDAN SONRA İLGİ ARTTI

Ezan okuduğu videonun yayılmasından sonra camiye gelen turist sayısının da artığına dikkati çeken Uyar, ziyaretçilerin çoğunun kendisini görmek istediğini belirtti.

Özellikle ezan okumasının istendiğini ifade eden Uyar, "Ama ben genelde camiyi ve İslamiyet'i anlatıyorum. Ezanı okumamız doğaçlama olan bir şeydi ve her zaman yapmıyoruz. Zaten Ezan-ı Muhammedi'yi Türkiye'nin her yerinde benden çok daha güzel, profesyonel olarak okuyanlar var. Bu, sadece doğaçlama gelişti o zaman yoksa benim çok profesyonel olarak yaptığım anlamına gelmiyor." diye konuştu.

Yeşil Cami'de yıllardır görev yapmasının getirdiği birikimle bu konuda deneyim sahibi olduğunu söyleyen Uyar, "Gelen özellikle gayrimüslimlere ezanımızı sevdirmek için okuduk, bu sayede bazılarının da Müslüman olmasını sağladık elhamdülillah. 7-8 yıl önce gelen Hristiyan gruba okumuştum ezanı. Başlarında papaz da vardı. İçlerinden biri çok etkilendi ve çok ağladı, 'Ben Muhammed'e, Kur'an'a inanmak istiyorum.' dedi. Öyle bir anım da var." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • ÖZET 4 ay önce Şikayet Et
  Dünyada İSLAMI en iyi yaşayan ve yaşatan sadece TÜRKİYE , kıymetini bilmeyenlere duyurulur
  Cevapla
 • Efe 4 ay önce Şikayet Et
  Mütevazi açıklamalar yapmış hocamız. Helal olsun hocam
  Cevapla
 • Tkyrkyyldz 4 ay önce Şikayet Et
  Hediye hakedene verilince paha bicmek zordur.CUNKI Kalbidir etiketsizdir...Helal Devlet baba Duayla..
  Cevapla
 • huseyinmsl 4 ay önce Şikayet Et
  çok güzel olmuş sayın bahcelinin davranışı islam citasina kim katki sagliyorsa ödüllendirmek güzel bir davranış
  Cevapla
 • mehmet kut 4 ay önce Şikayet Et
  hidayete vesile olan hocamızı ve onu taltif eden bahçeliyi tebrik ederim, böyle güzelliklere ihtiyacımız var var olsunlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'ın gazetecilerle buluşmasında büyük sürpriz!
Son dakika: Erdoğan: Topunuz gelseniz Türkiye etmezsiniz