Af yasası ne zaman çıkacak? Kimler aftan yararlanacak? İşte detaylar...

Af yasası, mahkum ve ailelerini yakından ilgilendiren ceza infazı yasa teklifi, adli suçlarda ceza indirimi, kadın ve çocuğa karşı işlenen suçlarda infaz süresinin artırılması gibi bir takım düzenlemeleri barındırıyor. Peki af yasası ne zaman çıkıyor? Af yasası neleri kapsıyor?

Af yasası ne zaman çıkacak? Kimler aftan yararlanacak? İşte detaylar...
Af yasası ne zaman çıkacak? Kimler aftan yararlanacak? İşte detaylar...
GİRİŞ 16.06.2019 10:43 GÜNCELLEME 16.06.2019 10:43
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Uzun süredir gündemden düşmeyen af yasası ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği af yasası ile ilgili  "Herkesi serbest bırakmak gibi bir şey olmaz. Bırakılması gerekenler noktasında Adalet Bakanlığımız'ın çalışması var" açıklamalarından sonra mahkum ve aileleri bu gelişmeyi yakından takip ediyor. Peki af yasası ne zaman çıkacak? Hangi mahkumlar af yasasından yararlanacak? İşte af yasası ile ilgili son durum…

 

Af Yasası Ne Zaman Çıkacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Yargı Reformu Stratejisi Programı'nda açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, “Tutuklama tedbirlerinin ölçülü olması için adım atıyoruz. Tutuksuz yargılamayı asıl yöntem olarak görüyoruz, tutukluluk tedbirine zorunlu hallerde sağlayacak düzenlemeler yapacağız. İnsan Hakları Eylem Planı'nın ilkini 2014'te hazırlamıştık. Yenisinin hazırlıklarına devam edeceğiz. Hakim ve Savcılar için artık coğrafi teminat istiyoruz. Hakim ve Savcılığa girişteki mülakat ekibini yeniliyoruz.” cümlelerine yer verdi. Yasanın ne zaman çıkacağı henüz belli değil. Af yasası ile ilgili bir gelişme olduğunda sizleri bilgilendireceğiz.

 

Kimler Aftan Yararlanacak?

Af Yasası teklifi, 19 Mayıs 2018 tarihinden sonraki suçları kapsam dışı bırakıyor. Bu tarihten önce işlenen, düzenlemede ayrık tutulanlar hariç, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu (TCK) ve 765 sayılı TCK ile özel kanunlardaki suçlar yönünden tabi oldukları infaz hükümlerine göre çekilmesi gereken toplam ceza sürelerinden şartlı indirim yapılmasını öngören teklif, bunun sonucu infazı kalmayan hükümlü ve tutukluların salıverilmesini amaçlıyor.

Teklifte istisna olarak sıralanan suçların dışındaki suçlarla ilgili olarak hükümlülerin, tabi oldukları infaz hükümlerine göre çekmeleri gereken toplam ceza süresinden bir defaya mahsus olmak üzere 5 yıl indirim yapılacak. Ceza kalmazsa hükümlü salıverilecek.

Hükümlünün birden fazla cezası varsa indirim, her bir ceza için ayrı ayrı uygulanmayacak, tabi olunan infaz hükümlerine göre çekilmesi gereken toplam cezadan bir defaya mahsus olmak üzere yapılacak.

Sanık veya şüphelinin tutukluluk durumu, istinaf ve temyiz kanun yolunda, ilk derece mahkemesi ile istinaf ceza dairesince hükmolunan cezaların toplam süresi; kovuşturma evresinde, iddianamede ya da görevsizlik kararında sanığın işlediği iddia olunun suç ve suçlara ilişkin sevk maddelerindeki cezanın alt sınırı; soruşturma evresinde şüphelinin üzerine atılı suç veya suçların kanun maddelerinde gösterilen cezanın alt sınırı göz önüne alınarak tabi oldukları infaz hükümlerine göre çekmeleri gereken toplam ceza süresi üzerinden bir defaya mahsus, 5 yıl indirim yapılmak suretiyle değerlendirilecek.

Alt sınırın belirlenmesinde TCK'nın 61. maddesindeki ölçütler esas alınarak teşebbüs, iştirak, zincirleme suç, haksız tahrik, yaş küçüklüğü, akıl hastalığı, ceza indirimi gerektiren şahsi sebepler göz önünde bulundurulacak.

İnfaz Süreleri Düşecek: Ceza infaz süreleri düşürülecek. Yani cezaevinde kalma süresi kısalacak. Adli suçlarda yüzde 66 olan bu sürenin yüzde 50'ye doğru çekilmesi üzerinde duruluyor. Bu düzenleme ile aynı zamanda 2004 öncesine dönülecek. 2004 yılında çıkartılan Ceza İnfaz Kanununa göre cezaevinde kalma süresi yüzde 66'a yükseltilmişti.

Cezaevinden Çıkabilecekler: Bu durumda 10 yıl hapis cezası alan bir kişi mevcut sistemde 6 yıl 6 ay cezaevinde kalırken bu süre yeni düzenleme ile 5 yıla inecek. Düzenleme geriye doğru yürüyeceği için cezasının yüzde 50'sini çekenler cezaevinden çıkacak.

Açık Cezaevi: Hükümlülerin açık cezaevine alınma sürelerinin gözden geçirilmesi de masada bulunuyor. Daha kısa sürede açık cezaevine geçişler sağlanarak cezaevlerindeki sıkıntı giderilmeye çalışılacak.

Terör Suçlarına Af Yok: Terör suçları için ise ayrı bir infaz oranı uygulanıyor. Ancak yapılan hazırlıkta terör suçlarına ilişkin herhangi bir indirim yapılması öngörülmüyor.

Ekonomik Suçlar: Aralarında ekonomik suçlar ile ilgili maddelerinde bulunduğu bazı suçlar için verilen hapis cezasının para cezasına çevrilmesi düşünülüyor. Hangi suçların bu kapsama alınabileceğine bakılıyor.

Kadın ve Çocuk Cinayetleri: Toplumu derinden etkileyen ve kamu vicdanını sızlatan kadına şiddet kadın cinayetleri, çocuklara yönelik her türlü cinsel istismar ve cinayetler için ise ayrı bir düzenleme yapılması planlanıyor. Bu suçlar için cezaevinde kalış sürelerinin arttırılması düşünülüyor. Bu kapsamda kadın cinayetleri içns en az 40 yıl, çocuk suçlarında da 50 yıl cezaevinde kalması üzerinde duruluyor. Bu yönde bir düzenleme yapılması bile cezaevinde bulunanların indirimden yararlanması ve cezalarını mevcut sisteme göre çekmeden dışarı çıkmalarına izin verilmeyecek.

YORUMLAR 6
 • mahkum yakını 3 ay önce Şikayet Et
  iki insanı silahla vurup 2 yıl yattıkdan sonra Rahşan affıyla dışarı çıkıyor.sonra 5 yıl sonra 2 insan daha öldürüp içeri giriyor siz şimdi butip insanları çıkartırsanız vay bu mılletin vicdanına vay bızım halimize.canilere cinayet işleyenlere af verilmez İNSAN ÖLDÜRENİ ALLAH affetmiyor devlette affetmesin..
  Cevapla
 • Alev 3 ay önce Şikayet Et
  Düzetme yapıyorum ağbim yabancı kadınların kurbanı oldu terörist değil sapıkta değil af ona da vurması için yetkili kişilere yalvarıyoruz Allah rızası için bir an önce özgürlüğüne ve ailesine kavuşsun.DEVLET BÜYÜKLERİMİZ DUYUN SESİMİZİ
  Cevapla
 • Alev 3 ay önce Şikayet Et
  Annem evlat hasretiyle yanıyor yerli yada yabancıların kurbanı olup yatanlar var.Af yasasını dört gözle bekliyoruz.Bir tek vatan hainlerine af gelmesin.Boş yere yatan ağbimi ve onun gibi insanları ordan en yakın zamanda kurtarsınlar.Allaha ve Devletimize dua ediyoruz.
  Cevapla
 • Alev 3 ay önce Şikayet Et
  düzeltme yapıyorum yabancı kadınların kurbanı oldu ağbim terörist değil sapıkta değil af ona da vurması için yetkili kişilere yalvarıyoruz duyun sesimizi Allah rızası için bir an önce özgürlüğüne ve ailesine kavuşsun.
  Cevapla
 • Elvan 4 ay önce Şikayet Et
  Lütfen af gelsin artık bu yıl girenlerde kapsasın indirim unutmayın ki suçsuz yere yatanlar da var arkadaş kurbanı oluyor suçsuz yere yatanlar
  Cevapla
 • Bünyamin 4 ay önce Şikayet Et
  aynen benim abim de amca oğlum da boş yere yatıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
21 Ekim 2019 Günün Önemli Gelişmeleri
PKK'nın iftiracısı Pence'nin papazı çıktı