Yargıtay: “Allah belânı versin” hakaret değil

Tartıştığı kişilere “Allah belânızı versin” diyerek beddua eden genç, Asliye Ceza Mahkemesi'nce, hakaret suçundan mahkum edildi. Devreye giren Yargıtay, bu sözün hakaret sayılamayacağına hükmetti.

Yargıtay: “Allah belânı versin” hakaret değil
Yargıtay: “Allah belânı versin” hakaret değil
GİRİŞ 16.06.2019 09:52 GÜNCELLEME 16.06.2019 09:55
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Tartıştığı kişilere, ”Allah belânızı versin” diyen genç hakkında Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakaret suçundan dava açıldı. Mahkeme, sanık gence hakaret suçundan ceza verdi. Sanık avukatı kararı temyiz edince devreye Yargıtay 18. Ceza Dairesi girdi. Emsâl bir karara imza atan daire, hakaret fiilinin cezalandırılmasıyla korunan hukukî değerin kişilerin şeref ve itibarı olduğuna dikkat çekti.

Kararda şu ifadelere yer verildi:

"Hakaret suçunun oluşabilmesi için, davranışın kişiyi küçük düşürmeye mâtuf olarak gerçekleşmesi gerekmektedir. Bir hareketin tahkir edici olup olmadığı bazı durumlarda nispî olup, zamana, yere ve duruma göre değişebilmektedir. Kişilere yönelik her türlü ağır eleştiri veya rahatsız edici sözlerin hakaret suçu bağlamında değerlendirilmemesi, sözlerin açıkça, şeref, ve saygınlığı rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnâdını veya sövmek fiilini oluşturması gerekmektedir. Olay günü sanığın mağdurlara söylediği kabul edilen 'Allah belânızı versin' şeklindeki beddua ve kaba hitap tarzı sözlerin, mağdurların onur, şeref ve itibarını rencide edici boyutta olmaması sebebiyle hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı gözetilmeden mahkumiyet kararı verilmesi yasaya aykırıdır. Mahkemece verilen hükmün bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir." 

 

 

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • serhat 5 ay önce Şikayet Et
  hakaret değil tabi ama hakaretten bin beter.hakaret sayılsa kimse kimseye beddua edemez ve dini özgürlüklere müdahele anlmına gelirdi.yani duayı suç saymak gibi birşey olurdu.fakat beddua eden kişi haksızsa o bedduanın kendisine rücu edeceğini de bilmeli.
  Cevapla
 • Turan 5 ay önce Şikayet Et
  Eyi karar, yoksa dualara da dava açarlardı,,
  Cevapla
 • C.Türk 5 ay önce Şikayet Et
  Bencede Allah belasını versin! hakaret olamaz? Çünkü laf icabı herkes heryerde istediği gibi kullanıyor? :)
  Cevapla
 • Mizah 5 ay önce Şikayet Et
  Doğru karar , duamıza da karışacak halleri yok herhalde.
  Cevapla
 • Selçuklu 5 ay önce Şikayet Et
  Nasıl bir yargı sistemimiz var, kişiye göre, olaya göre ve basına yansımasına göre hüküm veriyor. Aynı olayla ilgili iki farklı karar verebiliyorlar. Aslında hakimler bir kitap yazsalar da neyin suç neyin suç olmadığını bilsek. Nasıl olsa kanun kitapları iş görmüyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Akaryakıt tankeri dehşet saçtı!
Türkiye'den ABD'ye sert tepki!