CHP adayının iddia ettiği 'Sayıştay raporu' sahte çıktı!

Ekrem İmamoğlu, 2018 Sayıştay raporu olduğunu iddia ettiği bazı belgeler göstermişti. Bu belgelere dayanarak İBB'nin zarar ettirildiğini dile getirmişti. Sayıştay konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 2018 raporunun henüz tamamlanmadığını belirtti.

GİRİŞ 17.06.2019 16:48 GÜNCELLEME 17.06.2019 16:50
Bu Habere 113 Yorum Yapılmış

İmamoğlu, 2018 Sayıştay raporu olduğunu iddia ettiği bazı belgeler göstermişti. Bu belgelere dayanarak İBB'nin zarar ettirildiğini dile getirmişti ancak Sayıştay konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 2018 raporunun henüz tamamlanmadığını belirtti.

OLMAYAN RAPORU NEREDEN BULDUNUZ?

 

CHP adayı canlı yayın sırasında İBB'nin zarar ettiğini, elinde tuttuğu "sözde Sayıştay raporuyla" tescillemek istedi ancak Sayıştay'ın yapmış olduğu açıklamada bahsedilen dönemlere ait raporların henüz tamamlanmadığı açıklandı.

Sayıştay yaptığı açıklamada iddiayı dile getiren CHP adayına şu iki soruyu sordu:

1) 2019 raporuna daha başlamadık olmayan raporu nerden buldunuz?

2) 2018 yılına ait rapor daha bitmedi bitmeyen raporu nerden buldunuz?

"ÖYLE BİR ŞEY YOK"

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu ile ortak yayında soruları yanıtlayan AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, "(İBB ile ilgili Sayıştay raporu iddiası) Öyle bir şey yok kısacası yalan" şeklinde konuştu.

"DEFALARCA YALANLANDI"

Binali Yıldırım, "İsmail Küçükkaya'ya siz raporları gördünümüz mü?" diye sorduktan sonra "Öyle bir rapor yok sade küçük bir usulsüz işlemde bahsediliyor. Bu defalarca yalanlandı." diye konuştu.

İŞTE SAYIŞTAY'IN AÇIKLAMASI

TC. SAYIŞTAY BAŞKANLIĞI

BASIN AÇIKLAMASI

23.05.2019 - 2019/2

Bazı basın yayın organlarında, Sayıştay Raporları dayanak gösterilmek suretiyle, 2014 ve 2019 yılı karşılaştırılarak bazı belediyelerin zarar ve borçlarına ilişkin açıklama ve değerlendirmeler içeren maksatlı ve gerçekle bağdaşmayan haberlere yer verilmiş olup, aşağıdaki açıklamaların yapılmasına gerek duyulmuştur.

Her şeyden önce haberlerde yer alan açıklama ve yorumlarda 2019 yılı ile karşılaştırma yapılmaktadır. Oysa 2019 yılına ilişkin denetim süreci henüz başlamamıştır. 2018 yılı denetimleri ise henüz sonuçlanmamış olup bu yıla ilişkin raporlama süreci devam etmektedir. Dolayısıyla hem 2018 yılına hem de 2019 yılına ilişkin sonuçlanmış herhangi bir denetim bulunmamaktadır.

Diğer taraftan geçmiş yıllara ilişkin denetim raporları ilgili kurumlarla ve kamuoyu ile paylaşılmakta olup, Sayıştay raporlarında, haberlerde yer aldığı şekliyle bir tespit veya değerlendirme bulunmamaktadır.

Söz konusu haberlerde yer alan açıklama ve değerlendirmelerin kaynağı tarafımızca bilinmemekte olup, Sayıştay raporlarından alınmış gibi gösterilmesi belli maksatla yapılmış olup, gerçekle bağdaşmamaktadır.

Sayıştay raporlarında yer almayan bilgilerin Kurumumuzun adı kullanılarak basın yayın organlarında yer alması, kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesine yol açtığı gibi Sayıştay'ın saygınlığını da zedelemektedir.

Yayıncılık etiği ile bağdaşmayan, kamuoyunu yanıltıcı bu tür haberlere itibar edilmemesi hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İMAMOĞLU DÖNEMİNDEKİ BEYLİKDÜZÜ SAYIŞTAY RAPORU

Beylikdüzü’nde Ekrem İmamoğlu'nun yönetiminde olduğu dönemindeki yapılanlar Sayıştay raporlarında yer aldı.

ETİKETLER
sayıştay raporu
YAZDIR
YORUMLAR 113
 • DES 5 ay önce Şikayet Et
  Doğruluk ADAMA yakışır ! EEE ne olacak şimdi her söyledikleri yanlar yanlarınamı kalacak ? Gereğini kim yapacak ? Bu Milleti kamuoyunu kandırmanın cezası yokmu ? ( ADALET NEREDE ) Herkez görevini yapsın !
  Cevapla
 • buğra 5 ay önce Şikayet Et
  Ekremi ancak Ekrem gibi yalancılar destekler
  Cevapla
 • Adam gibi Adam 5 ay önce Şikayet Et
  Ben bu Ekrem kadar yalancı düzenbaz insan görmedim. Adamın yüzü bile kızarmıyor... istanbul için hiç bir Projesi Yok... Bu ve buna destekçi olan bir avuç insandır, kesinlikle oy almamıştır. Olsa olsa Çalmıştır.!
  Cevapla
 • özgür 5 ay önce Şikayet Et
  ... Devamı. İmamoğlu geldiğinde ya da Beylikdüzü'ndeki başkanlığında yok mu? Elbet onun raporlarında da bu takım zararlar olmuştur olacaktır. Hemen bir örnek verelim Beylikdüzü 2016 sayıştay raporundan alıntı : " 2016 yılı mali tablolarında 258- Yapılmakta Olan Yatırımlar Hesabı olması gerekenden fazla tutarda yer almaktadır." ya da " Bu nedenle, Giderler hesap alanının doğru ve güvenilir bilgi içermediği düşünülmektedir." Yani her belediyede olan Türkiye şartlarında olağan olaylar bunlar.
  Cevapla
 • Ali 5 ay önce Şikayet Et
  Çırpındıkça batıyorsunuz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Koalisyon sözcüsünden skandal YPG/PKK paylaşımı
Barzani ailesinin ABD'deki iki yeni lüx malikanesi! Fiyatları şok etti