Ortak yayındaki 'İzmir su verileri' iddiası da yalan çıktı

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım, CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu ile katıldığı canlı yayında İstanbul yerine İzmir’in su ve kanalizasyon verilerini gösterdiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

GİRİŞ 19.06.2019 17:21 GÜNCELLEME 19.06.2019 18:50
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Sosyal medyada, Binali Yıldırım’ın canlı yayında İstanbul su verileri yerine İzmir su verilerini anlattığı söylendi. 

 

 

Ancak Binali Yıldırım’ın canlı yayında İstanbul’daki su ve kanalizasyon verileri yerine İzmir verilerini gösterdiği iddiası doğru değil. Yıldırım, canlı yayında İstanbul’da 1994 ve 2019’daki kişi başına düşen içme suyu ve atık su miktarı ile kanalizasyon ve yağmur suyu ayrıştırma oranı bilgilerini gösteriyor. Aynı görselde İzmir’in de kanalizasyon ve yağmur suyu ayrıştırma verileri yer alıyor. Öte yandan Yıldırım canlı yayında bu ilin verilerine değinmiyor.  

 

 

 

YILDIRIM CANLI YAYINDA İSTANBUL VERİLERİ YERİNE İZMİR VERİSİNİ ANLATMADI

Binali Yıldırım, canlı yayında İsmail Küçükkaya’nın “AK Parti 25 yıldır İstanbul’u, 17 yıldır merkezi iktidarı yönetiyor; neden bu zamana kadar vaatleriniz yerine getirilmedi?” sorusuna görsellerle yanıt verdi. İddianın aksine Yıldırım, su ve kanalizasyon verilerini içeren görselde İzmir verilerini değil, İstanbul verilerini sundu. Yayın sırasında saat 21.40’ta Yıldırım, görselleri sunarken İstanbul verilerini paylaştığını ifade etti.

KARŞILAŞTIRMA YAPILMAK İÇİN KULLANILMIŞ

Yıldırım’ın sunduğu görselde 1994-2019 arası İstanbul’un içme suyu ve atık su ayrıştırma verisi bulunuyor. Bu verilerin gösterilmesinin ardından kanalizasyon ve yağmur suyu ayrıştırması üzerine karşılaştırma yapmak adına İzmir örneği de sunulmak istenmiş.

Yıldırım’ın müşaviri, programda sunmak amacıyla su ve kanalizasyon verileri için iller bazında rakamsal çalışma yaptıklarını ve İzmir oranının da karşılaştırma yapmak için görsele konduğunu söyledi. Sonradan Yıldırım’ın bu verilere değinmekten vazgeçtiğini belirten müşavir, bilgileri kıyaslama yapmak amacıyla yazılı olarak resmi bir başvuru yapmaksızın İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nden (İSKİ) talep ettiklerini ifade etti. Yıldırım’ın müşaviri, kıyaslamaların farklı görsellerle anlatılmasının planlandığını ancak verilere değinmeme kararı alındıktan sonra hepsinin tek görselde toplanmasında karara varıldığını ve bunun da iddiaya neden olan karışıklığa sebep olduğunu söyledi.

Kısaca Yıldırım’ın elinde tuttuğu İzmir verisi ayrı bir karşılaştırma amacıyla bir görsel halinde sunuma eklenmek istenmiş. Fakat daha sonra Yıldırım’ın ekibi ellerindeki tüm verileri birbirinden bağımsız olarak bir araya getirmişler.

 

ETİKETLER
seçim imamoğlu
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • onrat38 4 ay önce Şikayet Et
  chp li söyledi dinimden dönerim partimden dönmem diye onun için fazla birşey beklemeyin
  Cevapla
 • murat72 4 ay önce Şikayet Et
  Bir insan yalan konuşuyorsa ne olur? Bu insanla arkadaşlık yapılmaz. Bu insanla ticaret yapılmaz. Bu insan işe alınmaz. Bu insana emaneten para teslim edilmez. Bu insanla iş yapılmaz. Bu insanla pikniğe dahi gidilmez.... Bu insana oy potansiyeli olan Chp li arkadaşlara sesleniyorum. Bu insana oy verseniz kaybedersiniz.
  Cevapla
 • doğru 4 ay önce Şikayet Et
  imamoglu yalan söyler inanırlar binali Yıldırım dogru söyler inanmazlar simdi koyun kim biri bunu bana anlatsın
  Cevapla
 • C.Türk 4 ay önce Şikayet Et
  İmamoğlunu görünce Midem bulanıyor?!!
  Cevapla
 • Cemal 4 ay önce Şikayet Et
  Kendi kendine inanmayan hep yalan söyler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Fuat Oktay: Bunları yazdık bir kenara! Herkes sobelendi
CHP'li Soyer'den Kıbrıs için skandal sözler!