Teröristbaşı 'tarafsızlık' dedi, HDP'den aksine açıklama geldi

Öcalan'ın HDP seçmenine 18 Haziran tarihinde yazmış olduğu ve tarafsızlık çağrısında bulunduğu mektubun gizli tutulmaya çalışılmasına rağmen ortaya çıkmasının ardından, HDP ve Teröristbaşı arasındaki kriz de meydana çıktı. Öcalan'ın mektubunda belirttiği 'tarafsızlık' çağrısının ardından HDP de bir açıklama yaparak tarafsız kalmayacaklarını ve CHP'yi destekleyeceklerini duyurdu.

Teröristbaşı 'tarafsızlık' dedi, HDP'den aksine açıklama geldi
Teröristbaşı 'tarafsızlık' dedi, HDP'den aksine açıklama geldi
GİRİŞ 21.06.2019 11:26 GÜNCELLEME 21.06.2019 16:26
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Seçimler arefesinde tüm hesaplar altüst olmuş durumda. Öcalan ile 8 yıl aradan sonra görüşen Asrın Hukuk Bürosu avukatlarının, İstanbul seçimlerine ilişkin bir mektup aldıkları ve bunu sakladıkları ortaya çıktı. Teröristbaşı Öcalan'ın mektubundaki 'tarafsızlık' çağrısının ortaya çıkmasının ardından HDP de 'seçimlerdeki tutumumuzda bir değişiklik olmayacak'  diye bir açıklamada bulunarak Öcalan ve HDP arasındaki çatışmanın fitili ateşlendi.

MEKTUP ORTAYA ÇIKTI

 

Bugün avukatlar ellerindeki mektubu yayınlamak durumunda kaldı. Abdullah Öcalan'ın seçime ilişkin kararını ilettiği mektupta HDP'nin tarafsız kalması gerektiği yazıyor.

Öcalan'ın İstanbul seçimine ilişkin gizlenen mektupta şu ifadeler yer alıyor:

 

 

Bu çerçevede HDP’de vücut bulan Demokratik İttifak anlayışı, güncel seçim tartışmalarına taraf ve payanda yapılmamalıdır. Demokratik İttifakın önemi ve tarihsel anlamı mevcut ikilemlere kendine angaje etmemesi ve şimdiye kadar olduğu gibi seçimlerdeki tarafsız çizgisinde ısrar etmesidir.

İŞTE TERÖRİST BAŞI ÖCALAN'IN YAZDIĞI VE HDP'Lİ YETKİLİLER TARAFINDAN GİZLENEN O MEKTUP

AVUKATLAR MEKTUBU NEDEN GİZLEDİ?

Asrın Hukuk Bürosu'ndan yapılan açıklamada 'mektubun 21 Haziran'da yani bugün yayınlanmak' üzere bekletildiği söylendi. 

MEKTUBU ÖNCE HDP İLE PAYLAŞTIK
"Sayın Öcalan aynı zamanda güncel siyaset ve olası gelişmeler ile ilgili bir metin kaleme almıştır. Bu metnin de görüşmenin içeriği ile birlikte, öncelikli olarak metnin ilk muhatabı olan HDP ile paylaşılmasını ve görüşülmesini istemiştir" belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

-"Bizler de Sayın Öcalan’ın talebi doğrultusunda yapmış olduğu değerlendirmeleri ve yazıyı, görüşmeden sonra HDP kurulları ve yetkilileri ile paylaşarak 21 Haziran 2019 Cuma günü kamuoyunu bilgilendirme planlaması yaptık. Bu konuda belirttiğimiz muhataplar dışında bir paylaşımımızın olmadığını da özellikle belirtmek isteriz."

Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, Abdullah Öcalan ile İmrali Adasında bir görüşme yapmıştı. Görüşmeden dönüşünde Abdullah Öcalan'ın mektubunu okuyan Özcan, HDP'ye “23 Haziran seçimlerinde tarafsız kalın” çağrısında bulunduğunu iletmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 36
 • Tiksinti verici 4 ay önce Şikayet Et
  Ne zamandan beri bebek katili köpeğin mektubu itibar görür oldu. Olmaz olsun onun desteği. Bakıyorum bazıları zil takıp oynayacak yazık
  Cevapla
 • osmanlı 4 ay önce Şikayet Et
  şifreli mesaj elma dersem armut anla olay hepsi bu bu çocuk katilinden hayırlı birşey beklenmez gebertin gitsin iti
  Cevapla
 • oku yorum 4 ay önce Şikayet Et
  Hani aponun heykelini dikecektiniz. Siz de aynı müşrikler gibi helvadan put yapıp önce tapıp sonra da acıkınca yiyenler gibisiniz.
  Cevapla
 • Vatandaş 4 ay önce Şikayet Et
  Bunların peşinden gidenlere Allah akıl versin .
  Cevapla
 • zafergülten 4 ay önce Şikayet Et
  her yorumumda söylüyorum,cezası kesilmiş adamın avukatla ne işi olur diye...işte ne işi olduğu,partisine ve pkk ya haber uçurmak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son Dakika: ABD'den peş peşe Türkiye'ye yaptırım açıklaması
Motorola Razr resmen tanıtıldı!