Bilim adamlarını şok eden yolculuk: Tam 3 bin 500 km yol kat etti

Norveç Kutup Enstitüsünün yaptığı bir araştırma sonucunda, bir kutup tilkisi Norveç’ten Kanada’ya tam 3 bin 500 km yürüyerek bilim adamlarını şok etti.

Bilim adamlarını şok eden yolculuk: Tam 3 bin 500 km yol kat etti
Bilim adamlarını şok eden yolculuk: Tam 3 bin 500 km yol kat etti
GİRİŞ 02.07.2019 13:29 GÜNCELLEME 02.07.2019 13:29
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Olay Norveç Bilim Enstitüsünün yaptığı araştırma sonucunda ortaya çıktı. Dişi kutup tilkisine takip cihazı takan araştırmacılar tilkinin yol haritasını gözlemledi. Tikinin boynuna takılan cihaz araştırmacılara her gün veri ulaştırdı. Buzulların üzerinden yürüyen tilki günde ortalama 46 km yol kat ederek Norveç’ten Kanada’ya yolculuğunu 76 günde tamamladı. Tilkinin yol boyunca ölçülen en yüksek hızı 155 km oldu. Araştırmacılar, tilkinin bu yolculuğunun bu tür içinde kaydedilmiş en hızlı yolculuklardan biri olduğunu belirtti.

Araştırmada aynı zamanda, deniz buzullarının kutuplardaki vahşi yaşam için önemli olduğuna dikkat çekildi. Bilim adamları deniz buzullarının, kutup tilkilerinin göç edebilmesinde ve yemek bulabilmesinde kilit bir role sahip olduğunu vurguladı. Norveç İklim ve Çevre Bakanı Ola Elvestuen ise yaptığı açıklamada kutuplardaki ısınmanın korkutucu derecede hızlı olduğunu ve buzulların yaz ayları süresince kaybolmaması için emisyonların hızlıca kesilmesi gerektiğini vurguladı.

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Mehmet 8 ay önce Şikayet Et
  155 km/saat mı? Ne?
  Cevapla
 • Vay Tilki Vay 8 ay önce Şikayet Et
  Norvecten kanadaya gecerken aradaki okyanusu yüzerekmi geçti bu tilki KARDEȘ ?????
  Cevapla
 • yurttaş 8 ay önce Şikayet Et
  "Tilkinin yol boyunca ölçülen en yüksek hızı 155 km oldu. Araştırmacılar, tilkinin bu yolculuğunun bu tür içinde kaydedilmiş en hızlı yolculuklardan biri olduğunu belirtti."Sizce bir gariplik yokmu bu haberde?Hayvan motor taktı herhalde.
  Cevapla
 • yuru git 8 ay önce Şikayet Et
  155 km bir gunde kat ettigi mesafeyi belirtmek istemisler sadece yazim hatasi
  Cevapla
 • kazım hür 8 ay önce Şikayet Et
  buzun içinde ne bulduda yedi bu hayvan sadece su içmesi lazım . yani kar yiyerek yaşanabilirmi. 3496 km yol ya. yaşatan yaratan ve yöneten ALLAH olduktan sonra her şey olur Amenna ve saddekkna
  Cevapla
 • esas 8 ay önce Şikayet Et
  Allahım ne güzel yaratmışsın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
100 gram bulan bütün dünyayı satın alır!
ABD'den beklenmedik haber! Şaşkına çeviren korona gelişmesi