Operasyon öncesi son uyarı: Akıllı telefon ve sosyal medyaya dikkat!

TSK komuta kademesi operasyona dair son hazırlıklarını yaparken, Ankara'dan bölgeye geçilen mesajda askerlerin 'akıllı telefon ve sosyal medya kullanımları' konusunda tüm birlikleri uyardığı öğrenildi. Doç. Dr. Levent Eraslan, TSK'nın bu konuda çok hassas olduğunu söyledi ve ekledi: Askeri alanda selfie bir nevi 'casusluk' suçu. Mehmetçiğin bu bilinçle hareket etmesi şart."

Operasyon öncesi son uyarı: Akıllı telefon ve sosyal medyaya dikkat!
Operasyon öncesi son uyarı: Akıllı telefon ve sosyal medyaya dikkat!
GİRİŞ 11.07.2019 06:48 GÜNCELLEME 11.07.2019 06:54
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Türkiye bir yandan Irak'ın kuzeyinde başarıyla devam eden Pençe harekatını icra ederken, diğer tarafta S-400, Doğu Akdeniz, Ege ve Suriye'nin kuzeyi gibi bölgelerde ülke çıkarlarını korumak için adımlarını kararlılıkla sürdürüyor.Uzun zamandır Suriye sınırına tarihinin en büyük yığınaklarından birini yapan Türkiye, Fırat'ın doğusu için beklenen operasyona belki de hiç olmadığı kadar yakın.

 

 

Hatırlanacağı üzere G-20 Zirvesi kapsamında Japonya'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump bir araya gelmiş, iki liderin görüşmesine Trump'ın "Erdoğan, Suriye'nin kuzey sınırına 65 bin kişilik bir ordu yığmıştı. Ben olmasaydım oraları dümdüz edecekti" şeklinde açıklamaları damga vurmuştu.

ABD tarafından gelen "S-400 gelirse yaptırım hayat geçir" açıklamasının ardından Türkiye son iki gündür vites yükseltti ve Suriye sınırına son dönemlerde hiç yapmadığı kadar büyük bir sevkiyat gerçekleştirdi.

 

 

Şanlıurfa ve çevre illerden Suriye içlerine yönelik olarak gerçekleşen sevkiyat özellikle Fırat'ın doğusuna yönelik olarak gözlemlenirken, saha kaynaklarından alınan bilgiye göre Fırat Kalkanı ve Hendek Operasyonu'nda tecrübe kazanan komando birlikleri başlaması an meselesi olan harekatta öncü olarak görev alacak.

TÜM BİRLİKLERE TELEFON UYARISI

Milli Savunma Bakanlığı ve TSK Komuta Kademesinde harekata dair son hazırlıklar yapılırken, Ankara'nın bölgedeki tüm unsurlara 'akıllı telefon ve sosyal medya kullanımı' yönünde uyarıda bulunduğu öğrenildi.

Bölgeye sevk edilen askerlerin o anları cep telefonu ile çekip sosyal medyadan paylaşması tepki çekmişti.

Geçtiğimiz günlerde özellikle askeri operasyonlar sırasında fotoğraf ve video paylaşımı yapan askerlerin sayısındaki artış dikkati çekmiş ve TSK bu yönde paylaşımlar yapan unsurlar için cezaların sert bir şekilde uygulanacağını hatırlatmıştı.

Bölgedeki operasyonun oldukça hassas bir şekilde ilerlediği ve fotoğraf-video-sosyal medya paylaşımları üzerinden yabancı unsurların istihbari bilgiler elde edebildiği biliniyor.

SELFİE CASUSLUK SUÇU

Sosyal medya konusunda yazdığı kitaplarla tanınan Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Levent Eraslan, askerlerin sosyal medya ve akıllı telefon kullanımını yenisafak.com'a değerlendirdi.

TSK'nın yaklaşık 10 yıldır bu konuda çok büyük bir hassasiyet ortaya koyduğunu ve dijital dünyaya dönük uyarılarını sıklıkla personele ilettiğini anlatan Eraslan, şunları söyledi:

"Komutanların askerlere yönelik çok ciddi uyarıları var. Bu konuda kurum içi eğitimler de düzenleniyor. Bu adımların ardından kendi kafasına göre sosyal medyadan fotoğraf ve video paylaşan asker sayısında ciddi bir azalma var ancak halen tam olarak önüne geçilemedi.

Mehmetçiğin şunu iyi anlaması gerekiyor; aslında yaptıkları her paylaşım sonuç itibariyle askeri alan içerisinde. Ve askeri alan içerisinde çekilen selfie ya da sosyal medyadan yapılan bir paylaşım bir nevi 'casusluk' oluyor. Askerlerin belki de iyi niyetle yaptıkları paylaşımlar onların sözleşmelerinin feshine kadar giden bir süreci tetikleyebilir.

Çünkü sizin karşınızda, çektiğiniz bir fotoğraf ya da basit bir videodan yola çıkarak bulunduğunuz alanı, o coğrafyanın yakın çevresini, eğer fotoğrafınızda görülüyorsa üzerinizdeki silah üzerinden birliğinizin muhtemel durumunu dahi nokta atışıyla tespit edebilecek şekilde eğitilmiş insanlar var. Bu nedenle özellikle sınır ötesi operasyonlarda askerlerin atacağı her adıma çok büyük bir hassasiyet göstermesi gerekiyor."

YENİŞAFAK

YAZDIR
YORUMLAR 31
 • Firat 3 ay önce Şikayet Et
  Herseyin fotosunu ceker olduk .akilli telefon casusluktur
  Cevapla
 • Kral 19 3 ay önce Şikayet Et
  Zaten bu akıllı telefonlar yüz yılın sorunu oldu ozellille devlet görevinde olanlar akıllı telefon kullanıyorsa bile denetlenmeli yada kökten yasaklanmali eskiden olduğu gibi sadece tuşlu telefon
  Cevapla
 • Hacivat 3 ay önce Şikayet Et
  Askere eski telefonlari verilmeli akilli telefonlar dinleniyor kamaradan seyrediliyor kamarasi olmayan internete baglanamayan telefonlar orduda kullanilmali
  Cevapla
 • Ülküm 3 ay önce Şikayet Et
  Adam uydudan,iha dan gözlemliyor zaten,manevraları,hareketleri.telefon neki.
  Cevapla
 • Ali 3 ay önce Şikayet Et
  Şu abd yi tırstırıp korkutma diz çöktürme vaktidir. Binlerce tır sevkiyat günlerce çalışmalarını 1 ayda paramparça edip boşa çıkarma vaktidir. Allah Türk Silahlı Kuvvetlerinizden, Özel Harekat Timimizden, polislerimizden razı olsun. Allah sizinle Olsun. Allahın izniyle Sizin devletimizin mücaadelesiyle Burada varız.35 yaşındayım Bazan kendimden burada durmaktan utanıyor tekrar Askere gitme yollarını en azından yardım etmeyi teklif ediyorum ama sen rahat ol diyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye yaptırım cevabı
ABD Dışişleri Bakanlığından yeni Barış Pınarı Harekatı açıklaması