Adalardaki fayton tartışmalarına Cumhurbaşkanı Erdoğan noktayı koydu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşen TBMM Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu Başkanı Mustafa Yel, fayton krizinin çözümü için motorlu ulaşım ya da atlı faytonlara yaş sınırı uygulanabileceğini söyledi. Yel, Erdoğan'ın Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu'nun çalışmalarını takip ettiğini, Adalar'daki sıkıntıyı da bildiğini belirterek, “Hayvanseverler rahat olsun. Hassasiyetle takipçisiyim, gereken yapılacak” dedi

Adalardaki fayton tartışmalarına Cumhurbaşkanı Erdoğan noktayı koydu
Adalardaki fayton tartışmalarına Cumhurbaşkanı Erdoğan noktayı koydu
GİRİŞ 12.07.2019 10:05 GÜNCELLEME 12.07.2019 10:05
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Adalar'daki fayton tartışmasına Cumhurbaşkanı Erdoğan el koydu

 

 

Geçtiğimiz cumartesi TBMM Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu Başkanı Mustafa Yel ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adalar'daki durumu birinci ağızdan dinledi. Konunun çetelere bırakılmaması ve temizlenmesi konusunda görüş netlik kazanırken, güvenlik birimleri devreye girerek mafyaya göz açtırmayacak.

'ÖNLEM ALINACAK'

 

 

Adalar fayton (arşiv)

NTV'de yer alan habere göre; Komisyona başvurarak Adalar'daki fayton mafyasından şikayetçi olan hayvanseverler, üç ayrı fayton mafyası olduğunu ve ölüm tehditleri aldıklarını belirterek Başkan Yel'den çözüm bulmasını istedi.

Şikayetler üzerine komisyon üyeleriyle Adalar'ı ziyaret eden Yel, denetimlerde tespit ettikleri noktaları ve ortaya çıkan fotoğrafı Erdoğan'a birinci ağızdan aktardığını açıkladı. Yel, şunları kaydetti:

"Bir otorite boşluğunu orada gördük; bunun sahibi odur budur, ben işin o tarafında değilim. Mafyalara hiçbir yeri terk etmememiz lazım. Ben Cumhurbaşkanımıza da geçtiğimiz cumartesi günü bu konuyu arz ettim, buradaki otorite boşluğundan da bahsettim. Gerekli önlemler devlet tarafından da alınacak. Artık ulusal otorite de bu işi sahiplendi. Biz de üzerine gideceğiz."

Yel, görüşmede Erdoğan'ın Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu'nun çalışmalarını takip ettiğini, Adalar'daki sikıntıyı da bildiğini belirterek, “Hayvanseverler rahat olsun. Hassasiyetle takipçisiyim, gereken yapılacak” dediğini söyledi.

MAFYATİK YAPILANMALAR

Adalardaki fayton krizinin çözümü için bir çok uygulama önerisi de gündemde. Yel, önerilere ilişkin şu ifadeleri kullandı:

- Mafyatik yapılanmalarin önlenmesi, çeşitli STK'lerin menfaat elde etmesiyle ilgili konular gibi bu tarz yapıları da ortadan kaldırmakla ilgili İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere ilgili bakanlık ve birimlere önlem almaları için teklifler olacak.

- Atlı faytonların ulaşımdan tamamen çekilmesi, elektrikli, motorlu araçların devreye sokulmasını önereceğiz. Atlı faytonlar turistik amaçlı olarak sınırlı sayıda Adalar'da bulundurulabilir.

- Turistik faytonlarda da kullanılacak atların Adalar'ın coğrafi yapısına uygun olması sağlanabilir. Yokuşlu ve engebeli yollarda başarıyla gidebilen Kadana cinsi denilen kalın bilekli cins atlar getirtilebilir.

- Sağlık ve hijyenik şartlar sürekli takip edilmeli.

- Deniz polisi ve sahil güvenlik sıkı denetim yaparak kaçak at girişini engelleyecek. Yaş sınırı gelebilir.

- Bir hatta bir minibüs verileceği zaman yaşıyla ilgili, şu kadar kişi taşımalı diye tahdit koyuyoruz ve bunu uygulayabiliyoruz. Peki, faytonlarla ilgil bunu niye koyamayalım?

- Atlar sahipli olsa da belediyeler veteriner çalıştırma zorunluluğu koyabilmeli.

- Atlar sahipli olmakla beraber kendi çiftliklerinde, bahçelerinde bu atları beslemiyorlar, kamunun ortak malı olan yerlerde gezdiriyorlar. Dolayısıyla tüm kamuyu etkileyen bu konuda belediyeler düzen getirmeli.

YORUMLAR 23
 • Gürkan yılmaz 3 ay önce Şikayet Et
  golf arabası benzeri elektrik li aracalar olur hem hayvanlar eziyet cekmez hem doğa kirlenmez ... osmanli zamaninda bu dip hayvanlar hafta da 2 gun izinleri olurmuş geçmişi incelesek gelecemize isik oluruz onlarin cani var bizim zevkinize gurban gidemezler...
  Cevapla
 • zafergülten 3 ay önce Şikayet Et
  yol düz olsa neyse,adaların yolları nerdeyse dimdik,üstelik atlara iyi bakıp beslemediklerinede eminim,hayvancağızlar kırbaç,dayak zoruyla aç bilaç ölümüne çalışıyorlar,çalışamaz duruma geldiklerinde sanırım at eti satan bir lokanta yada kasaba,sucuk imalatçılarına.
  Cevapla
 • Üzeyir 3 ay önce Şikayet Et
  Boşanmalarda ömür boyu nafaka tazminat ve kendi çocuğumuzu icra ile görmek konularında adil acil düzenlemeler bekliyoruz saygılarımızla
  Cevapla
 • meyyid 3 ay önce Şikayet Et
  adalarda bir araştırma veya anket yapılsa bırakın türkü müslüman sayısı %10 nu geçmez.cennet gibi yerde kafirler oturuyor maalesef..
  Cevapla
 • reşit 3 ay önce Şikayet Et
  adalar chp li belediyeler . orada oturanlar öyle istiyor demekki . . boşver reis ne halleri varsa görsünler . sen yapacaksın onlar oy alacak .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İşte Fransız rejisinin sansürlediği asker selamımız!
Son Dakika: Trump'tan Türkiye açıklaması: Büyük yaptırımlar geliyor