Darbeci yarbayın ses kayıtları yalanı ortaya çıkardı

15 Temmuz darbe girişimi davasında yargılanan eski yarbay Muharrem Demirkale'nin ses kayıtları, "darbe girişiminde bulunmadığı" savunmasını çürüttü. Ses kayıtlarında ismi bilinmeyen bir kişinin "Komutanım hediyeler tamam" dediği, Demirkale'nin ise, "Aslansınız abicim" dediği konuşma dikkat çekti. Ayrıca konuşmalarda Demirkale, "emir komuta" diyerek, "Acele gelin" talimatı veriyor.

Darbeci yarbayın ses kayıtları yalanı ortaya çıkardı
Darbeci yarbayın ses kayıtları yalanı ortaya çıkardı
GİRİŞ 21.07.2019 18:31 GÜNCELLEME 21.07.2019 18:31
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ15 Temmuz darbe girişiminde Jandarma Genel Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davanın dosyasına eklenen eski yarbay Muharrem Demirkale'nin ses kayıtları, "terör saldırısı üzerine jandarma karargahına gittiği" ve "darbe girişiminde bulunmadığı" savunmasını çürüttü.

AA muhabiri, darbe sanığı eski yarbay Muharrem Demirkale'nin, 15 Temmuz 2016'da, WhatsApp üzerinden gönderdiği ses kayıtlarına ulaştı.

Dava dosyasına eklenen kayıtlar, aynı zamanda Hrant Dink cinayeti davasında da yargılanan Demirkale'nin, mahkemede, darbeden haberdar olmadığı yönündeki savunmalarının gerçeği yansıtmadığını ortaya koydu.

Kayıtlara göre Demirkale, darbe girişiminin başladığı saatlerde WhatsApp programı üzerinden sesli mesaj gönderdiği kişilere silahlı halde Jandarma Genel Komutanlığına gelmeleri talimatını verdi.

Demirkale'nin çağrısına olumlu cevap veren görüşme yaptığı kişilerden biri de karargaha gelecek olanlara neredeyse bütün darbe sanıklarının bahanesi olan "Faaliyet için geldik" yalanını söyleyerek, kışlaya girmeleri telkininde bulundu.

Daha önce 15 Temmuz akşamı uzun namlulu silahla atış yaptığı tespit edilen sanık Demirkale'nin, Özkan adındaki kişiye seslendiği kayıtlar şu şekilde:

"Demirkale: Özkan abicim hemen ekibini topla, hemen ekibini topla. Genel Komutanlık karargahına intikal edeceksiniz ama ben sana söyleyeceğim, topladıktan sonra beni ara.

Özkan: Komutanım tamamdır, daha henüz görüşemedim arkadaşlarla ama bir 10 dakika sonra buluşacağım. Ondan sonra ben size haber veririm, tamam.

Demirkale: Abicim yanına herkes silahlarını filan alsın tamam mı, hemen Genel Komutanlık karargahına alın. Hadi görüşürüz abicim.

Bilinmeyen kişi: Karargahın oraya geliyorsunuz, 'Faaliyet için geldik' diyorsunuz.

Demirkale: Abicim bekliyoruz sizi. Abicim biraz çabuk olun ya, biraz çabuk olun. Abicim siz ne taraftasınız?"

"ACELE KOPUN GELİN"

Demirkale'nin "darbe" için karargaha çağırdığı Veli isimli kişi ile diyaloğu ise şöyle:

"Bilinmeyen kişi: Komutanım hediyeler 20.00'den sonra mı alınacaktı?

Demirkale: 8'den sonra, 8'den sonra.

Bilinmeyen kişi: Komutanım hediyeler de tamam.

Demirkale: Aslansınız abicim ya maşallah, hadi görüşürüz.

Demirkale: Veli hemen ekibini topla, hemen ekibini topla abicim bana haber ver. Çabuk.

Veli: Komutanım yeni ekiple buluşmaya gidiyorum, 15-20 dakika sonra geç olur mu?

Demirkale: Veli, ekibini topluyorsun Genel Komutanlık karargahı var Beştepe'ye, oraya geliyorsun abim, çok acele.

Veli: Komutanım 3 arkadaş (AVM'de) bekliyecekler beni, ben diğerleriyle daha buluşamadım. Onlarla bir 5-10 dakikaya kadar buluşma sağlayacağım bir sorun olmazsa. Eğer buluşamazsam direkt arkadaşları alıp dediğiniz gibi karargaha geliyorum ben.

Demirkale: Yani hepsiyle toplu buluşamayacaksan zaten esprisi yok.

Demirkale: Abim acele kopun gelin siz, hadi, acele kopun gelin. Onlar da arkadan gelirse gelir.

Demirkale: Karargahın kapısına geliyorsunuz direkt, 'Faaliyet için geldik' diyorsunuz. O kadar.

Demirkale: Tamam abicim acele edin. Emir komuta o şekilde bildirildi, bilginiz olsun.

Demirkale: Neredesiniz abim...

Veli: Komutanım bu diğer arkadaşlarla buluşma sağlayamadık, gelmediler. Ben şimdi 3 arkadaşı (AVM'nin) oradan alıp karargaha geliyorum. Şu anda yoldayım, herhalde bir 15-20 dakikaya geliriz.

Demirkale: Abicim onlar telefon açarsınız öyle gelirler tamam mı? Siz basın gelin.

Veli: Öyle yaptık zaten komutanım. Onlar direkt gelecekler, söyledim ben. Göreve, 'Faaliyet için geliyoruz.' diye gelecekler, o şekilde. Ben diğerlerini alıp geliyorum.

Veli: Komutanım biz geldik içeri girdik. Siz neredesiniz?

Demirkale: Saraya bakan taraftaki nizamiyedeyim ben."

10 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENDİ 

Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Jandarma Genel Komutanlığı darbe davasının sanığı Demirkale, mahkemedeki ilk savunmasında "terör saldırısı üzerine jandarma karargahına gittiğini" ve "darbe girişiminde bulunmadığını" ifade etmişti.

Davanın 9 Temmuz 2019'daki duruşmasında açıklanan esasa ilişkin mütalaada Demirkale'nin, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan bir, 9 kişiyi de "kasten öldürmek" suçundan 9 kez olmak üzere toplam 10 kez ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilmesi istendi.

Muharrem Demirkale, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in, 19 Ocak 2007'de öldürülmesine ilişkin İstanbul'da görülen davanın da sanıkları arasında yer alıyor.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
ses kaydı
YAZDIR
YORUMLAR 16
 • Nazım KARAMEHMET 2 ay önce Şikayet Et
  Darbeye tiyatro diyebilen hainler, her yalana bavurabiliyor.
  Cevapla
 • Sançes 2 ay önce Şikayet Et
  Sıkın kafasına hainin.
  Cevapla
 • Kader 2 ay önce Şikayet Et
  Tek biriniz de kabul edin be hiç birisi darbe yapmamış demekki hayaletler uçurdu f 16 ları köprüde insanları kurşun yağmuruna tuttu tanklarla ezdi acaba diyorum bütün ülke olarak rüya mi gördük
  Cevapla
 • Mehmed Yiğit 2 ay önce Şikayet Et
  Devlete ihanetin hükmü sorgusuz sualsiz idamdır, idamdır, idamdır. 1000 kere ağırlaştırılmış hapis değil, hapis değil, hapis de ğil. Bizim paramızla hainleri besliyoruz. Yeter ya.. Allah reisin sonunu da hayretsin
  Cevapla
 • YUNUS 2 ay önce Şikayet Et
  İçerde geberin vatan hainleri.bir tane yahudi bir tane hıristiyan oldurseydinizya yok.kendi vatanına kurşun sık köpek bunlar köpek.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
18 Ekim 2019 Günün Önemli Gelişmeleri
Bahçeli'den Türkiye-ABD anlaşmasına ve Trump'ın mektubuna net yorum