Dokuzuncu 'uçan kale' Türkiye'ye teslim edildi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taktik ulaştırma kabiliyetlerini artıran A400M uçaklarının 9'uncusu teslim alındı. 'Uçan kale'nin Türk pilotları tarafından bugün Türkiye'ye getirilerek Kayseri 12'inci Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı'na konuşlandırılması bekleniyor. Türkiye'nin en son A400M uçak teslimatını ise 2022'nin başında tamamlanması planlanıyor

Dokuzuncu 'uçan kale' Türkiye'ye teslim edildi
Dokuzuncu 'uçan kale' Türkiye'ye teslim edildi
GİRİŞ 07.08.2019 15:57 GÜNCELLEME 07.08.2019 17:31
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taktik ulaştırma kabiliyetlerini artıran A400M uçaklarının 9'uncusu Türkiye'ye teslim edildi. 'Uçan kale'nin Türk pilotları tarafından bugün Türkiye'ye getirilerek Kayseri 12'inci Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı'na konuşlandırılması bekleniyor.

 

 

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taktik ve ulaştırma kabiliyetlerini artıran A400M uçaklarının Türkiye'ye teslimatı sürüyor. Türkiye'nin, dahil olduğu ve Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen A400M Projesi kapsamında üretilen 9'uncu uçağın test ve kabul faaliyetleri, üretiminin gerçekleştiği İspanya'nın Sevilla kentinde tamamlandı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in, sosyal medya hesabı Twitter'dan teslim haberini duyurduğu uçağın, Türk pilotlar tarafından bugün Türkiye’ye getirilerek Kayseri 12'inci Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı'na konuşlandırılması bekleniyor.

Airbus'ın tesislerinde üretimi yapılan 9'uncu uçağın, şu ana kadar teslim edilen en üst konfigürasyona sahip olup, Hava Kuvvetleri'nin gücüne güç katması ve ülkenin savunmasına önemli katkı sağlaması bekleniyor.

 

 

10'UNCU UÇAK 2022'DE GELECEK

Türkiye, söz konusu projede Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere ve İspanya ile 6 katılımcı ülkeden birisi. İlk uçağını 2013'te alan Türkiye'nin en son A400M uçak teslimatını 2022'nin başında tamamlanması planlanıyor.

Yerli sanayi, katılımcı ülkelerle birlikte uçağın tasarım ve üretiminde sorumluluk üstleniyor. A400M Uçağı'nın Ön Orta Gövde, Arka Gövde Üst Bölümü, Paraşütçü Kapıları, Acil Çıkış Kapısı, Arka Üst Kaçış Kapağı ve Kuyruk Konisi gibi ana yapısal komponentlerin yanı sıra en önemli uçuş kontrol yüzeylerinden olan Kanatçık (Aileron) ve Sürat Frenlerinin (Spoiler) tasarım ve üretimi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) mühendis ve teknisyenleri tarafından gerçekleştiriliyor.

MOTORUNDA TUSAŞ'IN İMZASI VAR

Ayrıca A400M uçağında AMSL firmasının alt yüklenicisi olan Euro Prop International (EPI) konsorsiyumu (Rolls-Royce, MTU, Snecma ve ITP) tarafından tasarlanmış özgün turboprop bir motor olan TP400 motorunun üretiminde EPI'nin alt yüklenicileri arasında TUSAŞ Motor Sanayi AŞ de yer alıyor.

Proje kapsamında uçakların nihai konfigürasyonlarına ulaşmasını sağlayacak Retrofit faaliyetleri 2020'den itibaren Kayseri 2'nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü'nde gerçekleştirilecek.

A400M kullanıcısı diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, Türkiye'nin sahip olduğu A400M uçakları harbe hazırlık oranı açısından en yüksek değere sahip bulunuyor. Diğer kullanıcı ülkelerin de katıldığı birçok platformda Türkiye, bu başarının sağlanması açısından örnek gösteriliyor.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Hakan 6 ay önce Şikayet Et
  Bu uçağın en önemli sistemleri aviyonik sistemler... Uçuş bilgisayarı.. Motorlar... Onları biz yapmıyoruz maalesef.. Ama buda çok iyi tabi...Bu tür projelerde artık çokdaha büyük yüzde iş payı almalıyız..
  Cevapla
 • Can Polat 6 ay önce Şikayet Et
  Ucuralim artik mmu jetimizi.
  Cevapla
 • Vatandaş 6 ay önce Şikayet Et
  Uçağı neredeyse biz yapacağız
  Cevapla
DİĞER HABERLER
MSB duyurdu: Sızmaya çalışan teröristler etkisiz hale getirildi
Çin'den tarihi karar! Pes edip geri adım attı