Kandil günleri belli oldu: 2020 Regaib, Miraç, Berat, Mevlid kandilleri...

Müslümanların en çok önem verdiği günlerin başında gelen kandil günleri belli oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 2020 kandil günleri net tarihler yayımlandı. Peki Regaib Kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili, ve Mevlid Kandili ne zaman ihya edilecek?

Kandil günleri belli oldu: 2020 Regaib, Miraç, Berat, Mevlid kandilleri...
Kandil günleri belli oldu: 2020 Regaib, Miraç, Berat, Mevlid kandilleri...
GİRİŞ 30.09.2019 12:13 GÜNCELLEME 30.09.2019 12:13
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanlığı 2020 yılı itibariyle dualarla, ibadetlerle, namazlarla karşılanacak kandil günleri açıkladı. Buna göre Regaib, Miraç, Berat ve Mevlid Kandilinin aylara denk geleceği belli oldu. İşte ibadetlerini yön vermek isteyen vatadaşların merak ettiği mübarek kandil günlerinin net tarihleri...

 

 

2019 KANDİL GÜNLERİ

Regaib KandiliRegaib kelime manası olarak pek çok ihsan demektir. Regaip kandili ihsan gecesidir ve fazileti de bundan gelir. Regaip Kandili üç ayların başlangıcıdır. Perşembeyi Cumaya bağlayan geceye denk gelir. Cuma gecesine denk gelmesi sebebiyle de bu Regaib kandili önemli ve özeldir. Regaip Kandili 2020 yılı itibariyle 27 Şubat perşembe gününe denk gelmektedir.

 

 

Miraç Kandili: Peygamber Efendimiz Muhammed Sallallahü Aleyhi Ve Sellem’in Miraç hadisesini yaşadığı gecedir. Recep ayının yirmi yedinci gecesi kutlanır. Miraç Kandili 2020 yılı itibariyle 21 Mart cumartesi gününe denk gelmektedir.

Berat KandiliKur-an’ı Kerim’in Levh-i mahfuzdan Dünya semasına indirildiği gecedir. Şaban ayının on beşinci gecesidir. Berat Kandili 2020 yılı itibariyle 07 Nisan salı gününe denk gelmektedir.

Kadir Gecesi: Kadir Gecesi Ramazan ayı içinde kutlanan ve “bin aydan daha hayırlı olduğu” Kur’an-ı Kerimde açıklanan bir gecedir. Kadir kelime olarak; değer, kıymet ve itibar anlamlarına gelir. Bu gece melekler Allah’ın emriyle yeryüzüne iner ve müslümanlara dua ederler. Fecir zamanına kadar devam eden Kadir Gecesi, Allah katında kadir ve kıymeti pek yüksek olan bir gecedir. Kadir Gecesi 2020 yılı itibariyle 19 Mayıs salı gününe denk gelmektedir.

Mevlid Kandili: Peygamber Efendimiz Muhammed Sallallahü Aleyhi Ve Sellem’in dünyaya geldiği gecedir. Rebiülevvel ayının on ikinci gecesidir. Mevlit Kandili 2020 yılı itibariyle 28 Ekim çarşamba gününe denk gelmektedir.

YORUMLAR 5
 • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Milletin kafasını doldurdular böyle şeylerle.Bırakında sadece İslam'ı yaşayalım,masalları değil.
  Cevapla
 • Senatör 1 ay önce Şikayet Et
  toplumun Kutsi bir ortamda az da olda bir birine yaklaşmasından rahatsız olacak ne var
  Cevapla
 • avni 1 ay önce Şikayet Et
  “Muhakkak ki, en güzel söz / sözlerin en güzeli Allah’ın kitabıdır. Hedyin / yol gösterici rehberlerin en güzeli, (Hz.) Muhammed’in rehberliğidir. İşlerin en kötüsü sonradan icat edilenlerdir (bidatlardır). Her bidat dalalettir." (Müslim, Cuma, 13; İbn Hacer, X/511)
  Cevapla
 • emekli 1 ay önce Şikayet Et
  KURAN da kandil geceleriyle ilgi,li bir ayet hiç okumadım sadece KADİR gecesiyle ilgili ayet okudum PEYGAMBER efendimiz zamanında uygulanıyormuydu onu da bilmiyorum
  Cevapla
 • kaspersky 1 ay önce Şikayet Et
  kandil diye bir şey yoktur. Dini günlerimiz vardır Regaib Gecesi, Miraç Gecesi, Berat Gecesi, Mevlid Gecesi.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Esed ordusu TSK'nın hamlesi sonrası yarı yoldan döndü!
Hayati İnanç'tan çarpıcı Barış Pınarı Harekatı değerlendirmesi