Ekim ayında genel af çıkıyor mu? Af çalışmasında son gelişmeler...

Af yasası ile ilgili yeni gelişmeleri merak eden vatandaşlar Ekim ayı içerisinde af çıkacak mı sorusunun yanıtını aramaya başladı. Peki en az 30 bin kişinin cezaevlerinden tahliye edilmesi öngörülen genel af ne zaman çıkacak? Mahkum ve ailelerini yakından ilgilendiren ceza infazı yasa teklifi ile ilgili hazırlıklar son aşamaya geldi.

Ekim ayında genel af çıkıyor mu? Af çalışmasında son gelişmeler...
Ekim ayında genel af çıkıyor mu? Af çalışmasında son gelişmeler...
GİRİŞ 20.09.2019 09:52 GÜNCELLEME 20.09.2019 09:52
Bu Habere 139 Yorum Yapılmış

Genel af yasası ve ceza indirimi hakkında son gelişmeleri sizler için derledik. Binlerce vatandaşın seçim sonrası merak ettiği konuların başında olan genel af Meclis gündemine geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği af yasası ile ilgili  "Herkesi serbest bırakmak gibi bir şey olmaz. Bırakılması gerekenler noktasında Adalet Bakanlığımız'ın çalışması var" açıklamasında bulunmuştu. Erdoğan, yargı yılı açılış konuşmasında Yargı Reformu Stratejisi hazırlıklarında son aşamaya gelindiğini de duyurdu. Peki infaz düzenlemesi, denetimli serbestlik ve şartlı ceza indirimi ne zaman yürürlüğe girecek. 2019 yılında Ekim ayında çıkması beklenen genel af kimleri kapsayacak?

 

 

AF VE CEZA İNDİRİMİ NE ZAMAN MECLİS'E GELECEK?

Yargı Reformu Stratejisi'ndeki hedefleri hayata geçirecek yargı paketi, 1 Ekim'de başlayacak yeni yasama yılında Meclis'in öncelikli gündemi olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yargı yılı açılış konuşmasında Yargı Reformu Stratejisi hazırlıklarında son aşamaya gelindiğini açıkladı. Yargıda iş yükünü azaltacak, ifade özgürlüğünü genişletecek paket ile 30 bin kişinin cezaevlerinden tahliye edilmesi öngörülüyor.

 

 

MHP'DEN AF AÇIKLAMASI

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekli Feti Yıldız, şartlı ceza indirimi ile ilgili "Şuan Adalet Komisyonunda sırada bekliyor. Bir an önce yasalaşması için elimizden geleni yapıyoruz, yapacağız. Hiçbir bahanenin arkasına sığınmıyoruz. Bu konu üzerinden sosyal medyada algı operasyonu yapanların biz kimler olduğunu biliyoruz. Yapanlar FETÖ'cüler, MHP'yi karalamaya çalışanlar..." dedi.

CEZA İNFAZ DÜZENLEMESİ KİMLERİ KAPSIYOR?

Çalışma bir af niteliğinde değil, Şartlı salıverilme ve Denetimli serbestliğin yeniden düzenlenmesi ile özel infaz uygulamalarının getirilmesini içeren bir kanun teklifi olacak.

Yeni çalışma terör, tecavüz, kadın ve çocuğa şiddet ve istismar suçlarını kapsamayacak.

Ancak infaz rejimi uyarınca adli suçlarda cezanın yüzde 66’sının yatılmasında değişikliğe gidilerek bu oran yüzde 50’ye çekilecek. Yani cezaevinde kalma süresi kısalacak. Çalışmada çocuklu kadın mahkumların cezalarının ev hapsine dönüşmesini sağlayacak bazı düzenlemelere de yer veriliyor.

ADALET BAKANI'NDAN YARGI REFORMU AÇIKLAMASI

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül Yargı Reformu Strateji Belgesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Gül, "Yargı Reformu Strateji Belgesi, 82 milyonundur, bütün Türkiye'nin metnidir. Hükümetimizin, devletimizin milletimize sözüdür, taahhüdüdür. Bu belge bir referans metindir, bir pusuladır. Reformun ana ekseninde milletimiz vardır" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve Adalet Bakanlığınca hazırlanan Yargı Reformu Strateji Belgesi için ilk adım TBMM'nin açılmasıyla atılacak.

Meclise paketler halinde sunulması planlanan düzenlemelerin yasalaşmasıyla yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı, hak ve özgürlükler, insan hakları, adalete erişim gibi konularda yeni dönem başlayacak.

YAZDIR
YORUMLAR 139
 • Vatandaş 1 gün önce Şikayet Et
  Özelikle kadınlar kocalarına vicdansız davranıyolar erkekleri cezalandırmak için dar raporu alıyor kocam beni dövdü diyolar devlet kadından yana diyolar önce kocalarını mapusa atırıyolar daha sonra boşanma davası açıyolar nagaka almak için ondan sonra ora benim bura senin geziyolar erkeklerde nafaka ödüyor kadın ya butür kadınların yüzünde biçkk yuvalar yıkılıyor çocuklar arada kalıyor bunların böyle olmaması için nafaka kesilsin böylece çocuklar anne babablarıyla büyürler yuvalar yıkılmaz iftiralar atılmaz biran önce iftiraya ugramış tutuklu ve makumlara af gelsin af af af
  Cevapla
 • Sarıgöl ROMANLAR 2 gün önce Şikayet Et
  MHP teşkilatımızın sunmuş olduğu Toplam cezadan 5 Yıl Düşürünüz Hafif Suçlara Af Veriniz Kader mahkumlarına Feti Yıldız bey Maddesin'den çıkartırsanız Memnun oluruz Tüm Gaziosmanpaşa Sarıgöl Romanlar Akparti'yi Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Destekliyoruz oy vereceğiz Teşekkürler
  Cevapla
 • Köy muhtarı akarsu 2 gün önce Şikayet Et
  Akarsu Köy muhtarı Nedim Danacı Devletimize Allâh bir Zeval vermesin Sevgili Adalet Bakanım Türkiyemizde Eski Fetöcü Hakimler Yüzünden Cezaevleri Ağzına Kadar Dolmuş Durumda Sizden Ricamız mhp teşkilatımızın özenle hazırlanmış olduğu Toplam cezadan 5 Yıl Düşürünüz Basit Suçlara Genel Af Veriniz Şimdiden emeğinize yüreğinize sağlık Çok Çok Teşekkür ederim
  Cevapla
 • İnfaz Koruma m,m 2 gün önce Şikayet Et
  İstanbul Silivri'den İnfaz Koruma Memuru Ahmet Alsancak Sayın Bakanım Abdülhamit Gül Bey İnfaz Kurumları Cezaevleri Ağzına Kadar Fetöcü mahkumlar ile Dolmuş Taşmış Vatandaşımız Rezil perişan olmuştur Sizden Ricamız MHP teşkilatımızın sunmuş olduğu Toplam cezadan 5 Yıl Düşürünüz Basit Suçlara örnek tehtit adli para Teşebbüs Suçlara 148149/1 Teşebbüs Suçlara Genel Af Bekliyoruz veya Adli kontrol şartı ile serbest Bırakılmasını Rica Ediyoruz Memnun oluruz Akparti'yi Tüm Gardiyanlar olarak Destekliyoruz.
  Cevapla
 • Doktor, Gazanfer Ay 2 gün önce Şikayet Et
  Ben Profösör , Doktor, Gazanfer'Ayyıldız.Sayın Abdulhamit Gül Bey Akparti Teşkilatımız Herzaman Yüreğimizde ve Kalbimizde Yaşamaktadır Bizler Türk milleti olarak Bu Vatan Bölünmez Şehitler ölmez Yurdumun üstünde Ezanlar Selalar Dinmez Çanakkale Geçilmez Fatih Sultan Mehmet Han Askerleriyiz Sancağımız Akpartidir Burdan Cumhurbaşkanımıza Çağrıda Bulunmak İstiyorum MHP teşkilatımızın sunmuş olduğu Toplam cezadan 5 Yıl Düşürünüz Teşebbüs Suçlara Adli para cezalarına Genel Af,Veriniz Teşekkürler..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Nurullah Genç: Dedem, Rasim Özdenören'in gül yetiştiren adamıydı!
Erdoğan'dan çok sert mesaj: Karşılarında Türkiye'yi bulurlar