HDP temsilcisinden ABD'de PKK lobisi

HDP’nin Washington temsilcisi, Cumhuriyetçilerin yayın organına yazarak “PKK’yı tanıyın, HDP’ye destek verin” dedi.

HDP temsilcisinden ABD'de PKK lobisi
HDP temsilcisinden ABD'de PKK lobisi
GİRİŞ 11.09.2019 08:38 GÜNCELLEME 11.09.2019 08:38
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

HDP’nin ABD temsilcisi Giran Özcan, ABD’nin sağcı dergisi The National Interest’te, PKK’nın ABD tarafından tanınmasını önerdiği bir makale yazdı.

HDP’nin Washington D.C. temsilcisi Giran Özcan ABD siyasetinin şahin kanadının sesi olarak bilinen The National Interest dergisinde bir yazı kaleme aldı. “Suriye’de kazanması için, ABD’nin Kürt siyasetini yeniden gözden geçirmesi gerekli” başlıklı yazıda Özcan, terör örgütü propagandası yapan ifadelere yer verdi. Özcan, ABD’nin, Türkiye’nin, bünyesinde terör örgütü PKK, YPG/PYD’yi de barındıran SDG güçlerine karşı giriştiği tek taraflı operasyonları "durdurmasına" karşın bu engellemelerin hep şüpheli olduğunu iddia etti. 
 
Özcan, ABD’nin bu önlemleri her zaman geçici olarak gerçekleştirdiğini ileri sürülerek Türkiye-SDG arasındaki çatışmalarda ABD’nin tutumunda üç yanlış olduğunu ileri sürdü. Bu yanlışlar ise “Türkiye’nin NATO geçmişini Erdoğan’ın Batı karşıtı dönüşümü karşısında muaf tutmak, bölgedeki Kürt grupları siyasi bir oluşum olarak değil askeri aktörler olarak görmek ve aradaki bağlantılara karşın Türkiye ve Suriye’deki Kürtlerin mücadelelerini birbirinden ayrı tutmak” olarak sıraladı. 

 
"ABD, PKK’YI TANISIN" 
 
Özcan PYD-YPG’li güçlerin DEAŞ’ın yenilmesindeki en büyük askeri aktörler olmasına karşın bu terör gruplarının siyasi kanatlarına masada yer verilmediğini de iddia ederek ABD’nin bölgedeki Kürt gruplarla ilişki grup aynı zamanda YPG-PYD ile de askeri ortaklığa izin vererek yeni bir strateji başlatması gerektiğini iddia etti. Özcan, ABD’nin PKK’ya bir güvenlik problemi olarak bakmaması gerektiğini ve örgütle politik ilişki kurması gerektiğini söyleyecek kadar ileri gitti. 

Özcan HDP’nin PKK bağlantısını bir kez daha hiç çekinmeden ortaya koyarak “ABD örgütün lider kadrosunun başına konan ödülleri kaldırmalıdır” dedi. Türkiye’nin Rusya ile derinleşen politik ve askeri bağlantılarının NATO antlaşmasının ruhuna aykırı olduğunu iddia eden Özcan “ABD NATO standartlarıiçin Türkiye’yi durdurmalı” dedi.

MUHALEFETİN DERDİ HDP’Yİ AKLAMAK 

Ailelerin HDP önünde başlattığı eylemlerle ilgili İP Genel Başkanı Meral Akşener, “O annelerin feryadının çözüm adresi, bir partinin kapısı değil, devletin kapısıdır” ifadelerini kullandı. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, ailelerin acısını paylaştıklarıını, ancak ‘bir siyasi partinin kapısında çare aranmaması gerektiğini, hacet kapısının devlet kapısı olduğunu’ söyleyerek topu devlete attı, HDP’yi temize çıkarmaya çalıştı. 

KAYNAK: AKŞAM
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • SAİD 6 ay önce Şikayet Et
  İyi Partili Meral hanım neden PKK'ya tek laf dokundurmadınız ?Belli ki İYİ anlaşıyorsunuz. İyi partili Yalancılar nerede sizin vatanperverliğiniz ? Kadın askerlerimizi, evlatlarımızı katleden PKK'nın adını dahi anmıyor. Kusura bakmayın siyaset buysa yazık olur BU ülkeye. Çocukları kaçırılan Kürt annesinin yanında durmayıp PKK'ya arka çıkarsan Şehit Haberlerine de Sevinmen Gerekir Meral hanım ? Oyu da artık PKK'dan istersin.
  Cevapla
 • İzmir 6 ay önce Şikayet Et
  Hdp =pkk Kürt kardeşlerim bunların size ne faydası oldu hala niye oy atıyorsun kandan gözyaşından başka düşün çoçunuzu çaldı. Umutlarınızı aldı. Sizin neyin davasındasınız. Hiç bir zaman bunlar kürt yanında olmadı ceplerini nasıl dolduruz emperilist güçlere nasıl hizmet ederim düşünce sinde artık analarımız ağlamasın güzel hep beraber kardeşce yaşayalım
  Cevapla
 • Alperen 6 ay önce Şikayet Et
  Bu pisligi hemmmmen tutklayin. Devletin arkasindan is cervirmek neymis görsün
  Cevapla
 • ali 6 ay önce Şikayet Et
  Bir de kendi akılları, iradeleri varmış gibi göstermiyorlar mı? Çok tatlı oluyor? ..şesiniz kabul edin artık.
  Cevapla
 • Bahri 6 ay önce Şikayet Et
  Katilleri tanıyan herkes teröristtir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Esnaf kredisine başvurmak isteyen vatandaşlar sosyal mesafeyi hiçe saydı
Öğrenim kredisi borcu olanlara müjde! Torba yasaya eklendi