Devrim niteliğinde yenilik! Bakanlık tarih verdi

Belediyelerde devrim niteliğinde uygulama hayata geçirildi. Tüm belediyelerde tek veri tabanından, ortak altyapıda tüm iş ve işlemlerin elektronik ortamda yapılabildiği E - belediye Bilgi Sistemi başlatıldı. Belediyeler tarafından tamamen ücretsiz kullanılacak olan sistemle, yıllık 3 milyar lira tasarruf sağlanacak.

Devrim niteliğinde yenilik! Bakanlık tarih verdi
Devrim niteliğinde yenilik! Bakanlık tarih verdi
GİRİŞ 22.09.2019 15:47 GÜNCELLEME 22.09.2019 15:47
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan E-belediye Bilgi Sistemi Projesiyle, belediyelerin tek veritabanında ortak bir altyapıda, standart yazılımlarla tüm iş ve işlemlerin elektronik ortamda yapabilmesi ve yerel hizmetlerin elektronik ortamda vatandaşa sunulması sağlanıyor. Bu sayede  vatandaşlara dönük hizmet süreçleri basitleşirken, kamu kurumları ile yerel yönetimler arasında anlık veri paylaşımı yapılabiliyor. Sistem ile vatandaş odaklı yerel yönetim yapısı oluşturularak, vatandaşların yerel yönetim  hizmetlerinden daha hızlı, kolay, etkin ve kaliteli bir şekilde yararlanması amaçlanıyor. Sistem ayrıca, belediyelerin yürüttüğü inşaat izin süreçlerini kısaltarak belediyelerde  adeta bir sıçrama dönemini de başlatıyor.

 

 

BELEDİYELERDE  DİJİTAL DÖNÜŞÜMDE BÜYÜK DEVRİM

İşyeri açma ve çalışma ruhsat süreçlerinin elektronik ortamda tamamlanmasıyla Dünya Bankası'nın iş yapabilirlik endeksinde Türkiye'nin 30 sıra yükseleceği öngörülen proje sayesinde yatırım ortamının iyileştirilmesinde ciddi katkılar sağlanacak. E-belediye Bilgi Sistemi Projesi sağlayacağı tasarruf açısından Türkiye'nin en büyük projeleri arasında yer alıyor.Tamamen ücretsiz olan E-belediye Bilgi Sistemi'nde, sistemdeki belediyeler herhangi bir ödeme yapmazken, belediyelerin yıllık 3 milyar lira tasarruf sağlayacağı öngörülüyor. Sistemde aktif  olarak kullanılan Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) Modülü sayesinde sadece toplam 2 milyon 274 bin 124 elektronik evrak işlem görürken, 7 milyon 936 bin 693 liralık tasarruf sağlandı. Belediyeler ayrıca sistem donanımı, yazılımları, lisansları ve bunların idamesi için yapılan harcamalardan da kurtuluyor. E-belediye Bilgi Sistemi Projesi'nde üretilen verilerin sahibi belediyenin kendisi olacak. Belediyeler dışında herhangi birinin bu verilere ulaşma imkanı bulunmayacak.
 
İŞ VE İŞLEMLERİ ANLIK RAPORLANABİLECEK

Geliştirilen yönetici modülüyle yönetim karar-destek mekanizması güçlendirilecek ve yönetim kolaylığı sağlanacak, belediye hizmetleri, faaliyetleri, iş ve işlemleri belediye başkanlarına ve yöneticilerine anlık olarak raporlanabilecek.

Tüm belediyelerin sisteme entegre olmasıyla ihtiyaç duyulan entegrasyonlar sağlanacak. E-belediye Bilgi Sistemi üzerinden sunulan ve sunulacak hizmetlerin elektronik ortama taşınmasıyla vatandaşlara zaman ve mekandan bağımsız ve kesintisiz hizmet alma imkanı sağlanacak. Bu sayede vatandaştan talep edilen belgeler artık istenmeyecek.
E-Devlet Kapısı üzerinden vatandaşların kullanımına sunulan E-belediye Bilgi Sisteminde, E-belediye EBYS Evrak Doğrulama, E-belediye EBYS Evrak Takibi, Belediye Ruhsat Başvurusu, Belediye Ruhsat Başvuru Sorgulama, E-belediye Dilekçe Kayıt, Belediye Bilgi Edinme Başvuruları hizmetleri yer alıyor.

 

 

DIŞA BAĞIMLILIKLAR AZALTILIYOR

Geliştirilecek mobil uygulamalar sayesinde vatandaşlara mobil cihazlar üzerinden hizmet sunulması planlanıyor. Proje İçişleri Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığınca geliştirilirken, proje mimarisi ve yazılımları Bakanlık personeli tarafından yapıldı.
Proje, Türkiye'nin bilişim hedefleri doğrultusunda açık kaynak kodlu yazılıyor ve milli işletim sistemi PARDUS ile çalışacak şekilde tasarlanıyor ve bu sayede dışa bağımlılıklar azaltılıyor.

Proje verileri, Bakanlık bünyesindeki yenilenen veri merkezinde bulunan veritabanında saklanıyor. E-belediye Bilgi Sistemi veritabanı için ilave bir yatırım veya harcama yapılmadı. Söz konusu veriler Bakanlık da uygulanan İSO 27001 bilgi güvenliği yönetim standartına uygun şekilde saklanıyor.
 
ŞU AN 24 MODÜL UYGULAMAYA ALINDI

Proje kapsamında Bakanlık veritabanında tutulan vatandaşlara ait veriler 6698 sayılı "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" hükümlerine göre saklanıyor.Yedeklenen veriler, sistem herhangi bir afet durumunda "Felaket Kurtarma Merkezi" devreye girerek çalışmaya devam edecek. Nihai olarak sistemin aktif çalışması öngörülüyor. Toplamda 61 modülden oluşan sistemde,  43 modül İçişleri Bakanlığı, 18 modül Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacak.Sistemde şu an itibarıyla 24 mödül  ise  uygulamaya alındı. 2020 yılı sonuna kadar İçişleri Bakanlığınca geliştirilecek tüm modüllerin tamamlanması ve sisteme 600 belediyenin dahil olması hedefleniyor. 2020 yılı sonuna kadar tüm belediyelerin sisteme dahil olması bekleniyor. 

ETİKETLER
İnternet
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Tevfik İleri 2 hafta önce Şikayet Et
  Daha önce sağlık bakanlığı hastanelerde denedi ama başarısız oldu. Merkezi bir yazılım ile çok farklı işler yapan belediyelerin işini çözmek mümkün değil. Şu ana kadar bu yazılım için yaklaşık 200milyon TL harcandı. Ayrıca çevre bakanlığı da bazı modüllerini yazıyor. “Ben 100 tane yazılımcı koyarım, bu iş olur” mantığı ile çözüm çıkmayacak. Devletin görevi standartları koymak ve denetlemektir. Hem denetleyen, hem yapan olduğunda kalite çıkmaz.
  Cevapla
 • Türkiye, 2 hafta önce Şikayet Et
  Yıllardır olması gerektiğini belirttiğim bir uygulamadır. Bu uygulama ile belediyelerdeki olağan dışı giderlerinde kontrol altına alınacağını umuyorum. Devlet bir firma gibi ağ yapısına sahip olmalıdır. Tüm sistemler birbirine entegre olup, gelir giderlerin kontrolü olduğu gibi vatandaşa yapılan yardımların da kayıtları devlete ulaşmalıdır. Denetimler yapılırken yalnız içerideki gelir giderler dışında, yardım alan vatandaşların durumu gizli denetim ile kontrol edilmelidir. Buna daha ilave edebileceğimiz çok kalem olacaktır. Hayırlısı olsun.
  Cevapla
 • tachiwaza 3 hafta önce Şikayet Et
  Yaklaşık 2008 yılından bu zamana kadar E-Bakanlık Sistemi Bütün Kamu Kurum ve Kuruluşlarda zaten kullanılıyor, kullanmayan bir kurum varsa oda Belediyelerdi. Aradan geçen bu 11 senelik zamanda yeni mi aklınıza geldi E- Belediye Bilgi Sistemi.
  Cevapla
 • Kamu çalışanı 3 hafta önce Şikayet Et
  Kamu kurumlarında kullanılan tüm bilgisayar, monitör, mouse, yazıcı vs. ne varsa yerli üretim olmalı. Milyonlarca lira cari açık oluşuyor bunlardan sebep. Yerli üretim sayesinde işsizlik oranı az da olsa düşer böylelikle.
  Cevapla
 • dabi 2 hafta önce Şikayet Et
  birincisi devlete maliyeti daha yüksek olur yerlinin. ikincisi yerlisi varmış da biz mi almadık derler adama
  Cevapla
 • süleymanoğlu 3 hafta önce Şikayet Et
  AK Parti yapar,diğerleri trene bakar...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'ın gazetecilerle buluşmasında büyük sürpriz!
Fas'tan Barış Pınarı Harekatı açıklaması!