Hollanda'da 4 Türk'e kraliyet nişanı verildi

Hollanda'nın Schiedam kentinde 1980'li yıllardan beri gönüllü olarak yürüttükleri çalışmalarla toplumda öncü olan Mehmet Kılcı, Mustafa Güngör, İrfan Ulusoy ve Dursun Ali Başalan kraliyet nişanına layık görüldü. Geçen ay vefat eden Başalan'ın nişanı oğlu Mükremin Başalan'a verildi.

Hollanda'da 4 Türk'e kraliyet nişanı verildi
Hollanda'da 4 Türk'e kraliyet nişanı verildi
GİRİŞ 23.11.2019 23:25 GÜNCELLEME 23.11.2019 23:25
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Hollanda'da 4 Türk'e, 40 metrekarelik caminin külliyeye dönüştürülmesine ve orada yapılan faaliyetlerle kentteki entegrasyona sağladıkları katkı nedeniyle kraliyet nişanı verildi. 

Schiedam kentindeki Milli Görüş Teşkilatlarına bağlı Yıldız İslam Merkezi (YİM) camisinin salonunda düzenlenen törende, 81 yaşındaki Mehmet Kılcı, 77 yaşındaki Mustafa Güngör ve 63 yaşındaki İrfan Ulusoy, kraliyet nişanını Schiedam Belediye Başkanı Cor Lamers'in elinden aldı. 

Kraliyet nişanına layık görülen fakat geçen ay vefat eden 1938 doğumlu Dursun Ali Başalan'ın nişanı ise oğlu Mükremin Başalan'a verildi.

Schiedam'da 1980'li yıllardan beri gönüllü olarak yürüttükleri çalışmalarla toplumda öncü olan Kılcı, Güngör, Ulusoy ve Başalan, YİM camisinin yapım sürecine baştan sona kadar sağladıkları katkı ve orada yapılan faaliyetlerle kentteki entegrasyona verdikleri destek dolayısıyla kraliyet nişanına layık görüldü.

"40 YIL SİNEMA ŞERİDİ GİBİ GÖZLERİMİN ÖNÜNDEN GEÇTİ"

Sivaslı olan Ulusoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendisine kraliyet nişanı verilmesi dolayısıyla duygulandığını söyledi.

Kraliyet nişanı almayı beklemediğini belirten Ulusoy, "Büyük bir sürpriz oldu. 40 yıllık zaman bir sinema şeridi gibi gözlerimin önünden geçti. İnsan ister istemez duygulanıyor. Bize bu güzellikleri nasip ettiği için Allah'a hamd olsun." dedi.

Karabüklü olan Güngör de "Biz bu zamana kadar Allah rızası için gönüllü çalıştık ve kimseden bir takdirname beklemedik fakat bizi böyle bir nişana layık gördükleri için çok memnun olduk, gururlandık." ifadesini kullandı. 

Şimdiye kadar farklı bölgelerden 100'den fazla Türk kraliyet nişanı almaya hak kazandı.

Kral Willem Alexander'in doğum günü dolayısıyla 27 Nisan'da ülke genelinde düzenlenen Kral Günü kutlamaları kapsamında dağıtılan nişan konusunda, Kılcı, Güngör, Ulusoy ve Başalan için yapılan özel başvuru üzerine ayrı bir prosedür işletildi.

Sembolik değeri olan nişanı bu yıl ülke genelinde 1003'ü kadın olmak üzere 2 bin 864 kişi almıştı. Kraliyet nişanı almaya hak kazananların en yaşlısının 94, en gencinin ise 25 yaşında olduğu belirtilmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Nisa 4 ay önce Şikayet Et
  40 yıldır kentteki entegrasyona katkı sağladıkları için verilmiş.
  Cevapla
 • Mert 4 ay önce Şikayet Et
  Kraliyet nişanı almışlar... hmmmmm.. Var bi bit yeniği!
  Cevapla
 • Hyr 4 ay önce Şikayet Et
  Demek ki ateş içinde cennet bahçesinde ibrahimler varmış.
  Cevapla
 • Altaylar 4 ay önce Şikayet Et
  Bir Avrupa ülkesi müslümanlara ödül veriyorsa, hele hele konu camiyle ilgiliyse, yeni bir fitnenin başlayacağının göstergesidir
  Cevapla
 • taha 4 ay önce Şikayet Et
  Bu kafayla biz çok daha çekeriz. Yuh senin yorumuna.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs vaka ve ölüm sayıları
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş noktayı koydu: Teravih namazı camilerde kılınacak mı?