Ölü sayısı hızla artıyor... 208 oldu

Uluslararası Af Örgütünden, İran'daki benzin zammına tepki gösterilerinde en az 208 kişinin öldüğü bildirildi.

Ölü sayısı hızla artıyor... 208 oldu
Ölü sayısı hızla artıyor... 208 oldu
GİRİŞ 03.12.2019 07:12 GÜNCELLEME 03.12.2019 07:21
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Uluslararası Af Örgütünden yapılan yazılı açıklamada, benzine getirilen zam nedeniyle İran genelinde patlak veren protestolar sırasında en az 208 kişinin hayatını kaybettiği, ölü sayısının tahmin edilenden fazla olabileceği belirtildi.

 

 

Açıklamaya göre, Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika Araştırma ve Savunma Direktörü Philip Luther, "Bu şoke edici ölü sayısı İranlı yetkililerin insan hayatına utanç verici saygısızlığını ortaya koyuyor." ifadelerini kullandı.

Luther, ölümlerden sorumlu kişilerin hesap vermesi gerektiğini belirterek, "İranlı yetkililerin daha önceki yasa dışı cinayetler ve protestoculara karşı keyfi güç kullanımıyla ilgili bağımsız, tarafsız ve etkili soruşturmalar yapmakta isteksiz olduklarını göstermeleri sebebiyle, sorumlulara hesap sorulmasını sağlamak için uluslararası toplumu yardıma çağırıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

 

 

ŞEHRİYAR İLK SIRADA

Açıklamada, en fazla ölü sayısının olduğu Tahran eyaletine bağlı Şehriyar kentinde onlarca göstericinin hayatını kaybettiği aktarıldı.

Af Örgütü son olarak cuma günü İran'daki gösterilerde ölü sayısını 161 olarak açıklamıştı.

Söz konusu açıklamada, teyit edilen video görüntüleri, görgü tanıklarının ifadeleri ve ülke dışındaki aktivistlerce verilen "güvenilir bilgilerin", protestocuların güvenlik güçlerince öldürüldüğünü gösterdiği öne sürülmüştü.

ABD yaptırımlarının da etkisiyle ekonomik açıdan zor günler geçiren İran halkı, 15 Kasım'da benzine 3 kat zam yapıldığının açıklanmasının ardından ülkenin birçok kentinde protestolara başlamıştı.

Gösterilerde, birçok kentte kamu binaları, bankalar, benzin istasyonları ve marketler tahrip edilmiş, yaklaşık 7 bin kişinin gözaltına alındığı belirtilmişti.

AÇIKLAMALAR YALANLIYOR

İran İçişleri Bakan Yardımcısı Cemal Örf, cumartesi günü yaptığı açıklamada, Uluslararası Af Örgütünün gösterilerdeki ölü sayısına ilişkin açıklamasının doğru olmadığını iddia etmişti.

Ölü sayısının olduğundan fazla gösterildiğini iddia eden İranlı yetkili, gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısının savcılık tarafından açıklanacağını duyurmuştu. 

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • mmed 1 hafta önce Şikayet Et
  İran aklını başına almalı. Pkk yanlısı sitelere baktığınızda bu olayları pkk nın köpürttüğünü görürsünüz ama nedense iran pkk yı yok etmek istemiyor Türkiyeye karşı yeri geldikçe kullanmak istiyor. Tabi abd nin de İran ı parçalamak için kullanacağı örgüt pkk
  Cevapla
 • RUHİ 1 hafta önce Şikayet Et
  İran bu durumu bir an önce düzeltmeli ve şu aktivist gazeteci filan bunları ülkelerinden atmalı
  Cevapla
 • Turan ŞENGÜL 1 hafta önce Şikayet Et
  iranın şialığının mezhep ayrımı yaparak ehli sünnet düşmanlığı üzerinden müslüman ülkelerde başlattığı ehli sünnet müslümanlarına yönelik kan dökmesinin cezasını ödeyecektir
  Cevapla
 • ahmet duman 1 hafta önce Şikayet Et
  hem emperyalist hem de yahidi-hristiyan dost ve müttefik olurken, yalanlarile yapılan haberlere itibar edip, sırf farklı mezhepten diye İran'a bu kin niye?
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  İran hangi ülkeyi işgal etmiş, nerede katliam yapmış, iftira büyük günahtır.
  Cevapla
 • adalet 1 hafta önce Şikayet Et
  iran halkı zalim molla rejiminden bıktı , her şey şii mollalara serbest ama halka yasak
  Cevapla
 • hasan 1 hafta önce Şikayet Et
  aktivizt ne demek ya buna resmen ajan deyin de millet anlasın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray Paris'te fark yedi! Acı veda...
Son Dakika: ABD'den Türkiye'ye tehdit: Parti bitti, artık yolun sonu