Boris Johnson'ın memleketi Kalfat'ta sevinç

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın Muhafazakar Partisi'nin, erken genel seçimlerde sandıktan tek başına iktidar çıkması, kökeninin dayandığı Çankırı'nın Orta ilçesi Kalfat köyünde sevinçle karşılandı.

Boris Johnson'ın memleketi Kalfat'ta sevinç
Boris Johnson'ın memleketi Kalfat'ta sevinç
GİRİŞ 13.12.2019 16:41 GÜNCELLEME 13.12.2019 16:41
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın kökeni, Çankırı'nın Orta ilçesine bağlı 150 haneli Kalfat köyüne uzanıyor. Damat Ferit Paşa hükümetlerinde Maarif ve Dahiliye nazırlığı yapan Ali Kemal'ın babası Hacı Ahmet Rıza Efendi, 1813 yılında Kalfat köyünde dünyaya geldi. Hacı Ahmet Rıza Efendi'nin oğlu Ali Kemal'in torununun torunu olan Johnson'ın liderliğindeki Muhafazakar Parti, ergen genel seçimde sandıktan tek başına iktidar olarak çıktı.

 

 

HEYECANLA SEÇİMİ TAKİP ETTİLER

Boris Johnson'ın ata memleketi Kalfat köyü sakinleri, seçim sürecini köyde heyecanla takip etti. Köylülerin büyük bölümü, seçim sonuçlarını köy kahvehanesinde izleyip, değerlendirdi. Johnson'un seçimi kazanması, köyde sevinçle karşılandı. Kalfat Muhtarı Bayram Tavukçu, Boris Johson’ın seçimden zaferle çıkmasıyla gururlandıklarını söyleyerek, "Çok mutlu olduk. Köyümüzden İngiltere Başbakanı çıkmasına gerçekten çok sevindik. Kendisini Türkiye'ye gelirse Kalfat'a da bekliyoruz" dedi.

 

 

Köy sakinlerinden Satılmış Karatekin, Boris Johnson'ın dedesiyle babaannesinin amca çocukları olduğunu söyleyerek, "Babası gelmişti 2008 yılında. Babasıyla telefonda görüştü ve babasına geleceğini söylemişti. Dışişleri Bakanıyla gelmişti. Gazetecilerin nereli olduğunu sorması üzerine ‘Kalfat, Kalfat, Kalfat’ dedi. Koskoca İngiltere gibi bir yere başbakan olması büyük bir şekilde gurur vesilesi" diye konuştu.

Selvinaz Demirtaş da Boris Johnson ile akrabalık ilişkilerinin bulunduğunu belirterek, "Onların kızı bizim amcamızın gelini. Köyümüze gelmesini isteriz. Dedesi gelmişti zamanında. Kendisinden haberimiz pek olmuyor; ama seçildiğini duyunca çok sevindik. Gelsin köyünü memleketini görsün, sılayı ziyaret etsin, misafirimiz olsun ağırlayalım isteriz" ifadelerini kullandı.

YAZDIR
YORUMLAR 25
 • Emir Timur 2 ay önce Şikayet Et
  Allah ıslah etsin
  Cevapla
 • Ahmed 2 ay önce Şikayet Et
  Kalfat köylülerinin Türk Bayrağına saygısı da müthiş.
  Cevapla
 • Merhaba 2 ay önce Şikayet Et
  Kılıçtaroğlu da bu ülkede bir malum partinin genel başkanı meralde temelde Selahattin de sorsan imamoglu da ama neyse
  Cevapla
 • Vatandas 2 ay önce Şikayet Et
  Zorla akraba olacaklar yahu adamın türklerle işi yok ki dedesi kökeni vs vs umrunda değil
  Cevapla
 • serkan 2 ay önce Şikayet Et
  Allah akıl fikir versin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rusya'nın Türkiye planı ortaya çıktı! Tam da o sırada ABD destroyeri Karadeniz'e girdi
Öyle bir iş yapıyor ki, her gün binlerce kişinin hayatını kurtarıyor