Başkan Erdoğan'dan son dakika Libya açıklaması

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj'ı kabul etti. Başkan Erdoğan, katıldığı televizyon programında Libya ve görüşmeye ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Başkan Erdoğan, tarihi Libya anlaşmasıyla Sevr'in ters yüz edildiğini belirtti.

Başkan Erdoğan'dan son dakika Libya açıklaması
Başkan Erdoğan'dan son dakika Libya açıklaması
GİRİŞ 15.12.2019 22:16 GÜNCELLEME 15.12.2019 23:02
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj'ı kabul etti.

KRİTİK LİBYA ZİRVESİ

 

Görüşme, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi'nde basına kapalı gerçekleşti. Başkan Erdoğan, katıldığı televizyon programında Libya ve görüşmeye ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Akdeniz'i, uluslararası hukuku ve Türkiye'nin haklarını hiçe sayarak paylaşıma girenlerin, Türkiye'nin attığı adımdan rahatsızlık duyduğunu belirterek, "Dayatılmaya çalışılan planlar var burada. Haklı bir adımla biz bunu boşa çıkardık. Daha da ileri gideceğim. Burada Sevr'in aslında ters yüz edilmesi var. Böyle bir adım atılmış durumda." dedi.ERDOĞAN'DAN SON DAKİKA LİBYA AÇIKLAMASI: SEVR'İN TERS YÜZ EDİLMESİ VAR

Birkaç saat önce sayın Sarraj misafirimdi. Savunma Bakanımız üçlü olarak görüşme gerçekleştirdik. Her ikisi de Doha'dan gelmişlerdi. Libya'daki mevcut gelişmeler nedir, ne değildir diye. Sarac oranın meşru başbakanı. Hafter denilen zat kesinlikle böyle meşru başkan veya başbakan değil. Sadece illegal bir kişi. Uluslararası bu noktada mutabakat karşılığı olan kişi Sarraj'ın kendisidir. Özellikle Libya'ya yönelik uluslararası hukuktan kaynaklanan hakların kullanılmasıyla ilgili olarak kısa bir zaman önce mutabakat muhtırası imzalamıştık.Bunlardan biri deniz yetki alanların sınırlandırılması ve askeri işbirliğiyle ilgiliydi. Şimdi de güvenlik ve işbirliği anlaşması Meclisimize sunuldu. Bu anlaşmalarla Akdeniz'de hem Libya'nın hem Türkiye'nin hakkı korunmuş olacak. Bunu son NATO zirvesinde Miçotakis ve heyetiyle yaptığımız görüşmede kendilerine söyledik. Onlar hala belli beklentiler içerisinde. Dayatılmaya çalışılan planlar var burada. Daha da ileri gideceğim, burada Sevr'in tersyüz edilmesi var. Libya'ya asker gönderimi konusunda ise böyle bir davet ve talep gelecek olursa nasıl bir inisiyatif üstleneceğimize dair ülkemiz bunun kararını verecektir. Uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli adımları atarız.


BU SULARDA LİBYA VE TÜRKİYE'NİN HAKLARI VAR

Erdoğan, gelinen süreç hakkında şunları söyledi

“Biz sismik araştırmamızı kıta sahanlığında rahatlıkla yaparız. Buralarda sondaj çalışmalarımızı da yaparız. Geçmişte bizim tabi gemilerimiz falan yoktu. Şimdi ham olsun iki tane sismik araştırma gemimiz, iki tanede sondaj yapacak ileriye teknolojiye ait gemimiz var. Şimdi de sondajda üçüncü geminin pazarlığının yapıyoruz. Bizim için artık çalışma alanları sadece burası değil. Uluslararası farklı ülkelerde de aynen çalışmaları yapma durumumuz söz konusu. Çünkü artık dünyada petrolün konumu çok çok farklı. Burada çalışmaları yaparken, buradan hem Türkiye, hem de Libya kazanacak. Kazan kazan esasına göre bu adımı atacağız.

Türkiye-Libya anlaşması

 


'ÖZELLİKLE YUNANİSTAN'I RAHATSIZ EDİYOR'

Türkiye ile Libya’nın bu sınırı özellikle Yunanistan’ı rahatsız ediyor. Onlar rahatsız olsun diye çalışma yapmıyoruz. Bu sularda Libya ve Türkiye’nin hakları var bu hattın korunması gerekir diyoruz. Talihsizliğe bakın ki ülkemizin içinden ve dışından birileri bu konuda çok rahatsız oluyor. Bunlarla birlikte çok farklı sıkıntılara yol açabilir gibi laflar ediyorlar. Siz kimden yanasınız ya? Türkiye’den yana mısınız, yoksa değil misiniz? Öyle de olsa böylede olsa biz şu anda buralarda çalışmalarımızı milletimizin ve ülkemizin ali menfaatleri için sürdüreceğiz.'BURALARDAN BEKLENTİMİZ ÇOK YÜKSEK'

Şu anda çok kısa zamanda inşallah burada hem sismik araştırma hem sondaj çalışmalarına gireceğiz. Buralardan beklentilerimiz çok yüksek. Bugün Sarraj’la önemine binaen farkı ele aldık. Bazı şirketlerin keşif haberlerini duyuyoruz. Olur da yanımıza uluslararası camiada güçlü olan şirketleri yanımıza alma söz konusu olabilir. Bu ne kadar güçlü olursa bu çıkış yatırım, işimizi de o kadar rahatlatacaktır. Doğalgaz ticareti diğerlerinden farklı olarak ihraç güzergahı ve satış anlaşmaları yapıldıktan sonra üretim safhasına geçen projeler olduğu unutulmamalıdır. Bu açıdan dayandığı tabanı sıkı tutmakta önem var. Büyük bir pazar olma özelliği ve bölgeye yakınlığıyla ilgili gazın ticarileşmesi konusunda kilit öneme sahiptir. Libya anlaşması hukuken ülkemizin elini güçlendirmiştir.

YORUMLAR 40
 • Malazgirt....71 1 ay önce Şikayet Et
  Sevr'i imzaladı diye Inönü'ye kızarlar ; Sevr'i engelledi diye Erdoğan'a kızarlar....bu millete ne oldu.....
  Cevapla
 • Cenk 1 ay önce Şikayet Et
  Çok büyük adamsın Erdoğan
  Cevapla
 • EbuSaid 1 ay önce Şikayet Et
  Abdülhamit her gün güç kaybetti sen her gün güçlen senle birlikte hem Âlemi İslam hem Türkiye güçlensin koca Reis.
  Cevapla
 • üzeyir 1 ay önce Şikayet Et
  sevr bir projedir antlaşma değil proje
  Cevapla
 • Serko 1 ay önce Şikayet Et
  Öl de ölelim reis allahina kurban dik dur bu millet seninle
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sergen Yalçın Beşiktaş'ta!
Bakan açıkladı: Bugün başlıyoruz, 2 bin yeni konut yapılacak