KKTC'den GKRY'ye rest: Kabul edilemez

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) darbeci General Halife Hafter yönetimi ile iş birliği içinde bulunmasının kabul edilemez bir tutum olduğunu bildirdi.

KKTC'den GKRY'ye rest: Kabul edilemez
KKTC'den GKRY'ye rest: Kabul edilemez
GİRİŞ 29.12.2019 18:39 GÜNCELLEME 29.12.2019 18:46
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Başbakan Tatar, Hafter yanlısı Libyalı siyasetçilerin Rum yönetimiyle geliştirdikleri ve Türkiye karşıtlığını esas alan ilişkilere dair yazılı açıklama yaptı.

 

 

Tatar, "GKRY'nin, Türkiye ve KKTC'nin haklarının gasbedilmesi için Libya'da dünyanın tanıdığı yönetime karşı savaş veren darbeci General Hafter yönetimi ile iş birliğine girişmesi kabul edilemez bir tutumdur." değerlendirmesinde bulundu.

Doğu Akdeniz jeopolitiğine ilişkin gelişmeleri yakından takip etiklerinin altını çizen Tatar, Türkiye ile ulusal ve stratejik çıkarların korunmasında kararlı olduklarını vurguladı.

 

 

''SİYASAL ENDİŞEYLE TAKİP EDİYORUZ''

Hafter yanlısı Libya Temsilciler Meclisi (TM) Başkanı Akile Salih'in GKRY temaslarını ve Türkiye karşıtı siyasal arayışlarını endişeyle izlediklerine dikkati çeken Tatar, "Bahse konu ziyaret, Kıbrıs sorununa yaklaşımımızı ve dış politikamızı bir uçtan diğer uca Akdeniz'e bakan geniş bir anlayışla değerlendirmenin zorunlu olduğunu bir kez daha göstermiştir." ifadesini kullandı.

Tatar, Türkiye'nin Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile imzaladığı savunma iş birliği ve deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin anlaşmanın, Akdeniz jeopolitiğinde Türkiye'yi hedef alan planların boşa çıkarılması için kilometre taşı olduğunu kaydetti.

Başbakan Tatar, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile anavatanımız arasında hızla gelişen güvenlik ve enerji iş birliği de sözü edilen büyük stratejik tablonun kritik bir parçasıdır." görüşünü paylaştı.

HAFTER DESTEKÇİSİ SALİH'TEN GKRY'YE ZİYARET

Hafter yanlısı TM Başkanı Salih, GKRY'ye düzenlediği ziyarette dün Rum Meclis Başkanı Dimitris Şilluris ve Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile görüşmüştü.

Rum Meclis Başkanı Şilluris ile Salih arasındaki görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada, Türkiye ile UMH arasındaki anlaşmanın uluslararası hukuku ihlal ettiği ileri sürülmüştü.

Libya Trablus Parlamentosu tarafından dün yapılan açıklamada da Şilluris'in açıklamaları kınanmış, bunun Libya'nın egemenliğine saldırı ve içişlerine müdahale olduğu belirtilmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • tunctunc 3 ay önce Şikayet Et
  Kibris ve Ege adalari Türkiyenin en dogal kara parcasi uzantilaridir.Tabki gönül cizgimizdir.Gün ola harman ola.!
  Cevapla
 • sakaryalı 3 ay önce Şikayet Et
  allah tan akıncıya sormuyorlar yoksa hafterci çıkar
  Cevapla
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Sıkıntı yok Ada da sadece 20 bin Türk askeri var bunun korkusu yeter iha ve sahaları saymıyorum. Anavatan daki 200 km menzilli füzelerimiz hariç
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Belirti göstermeyen hastalara COVID-19 teşhisi nasıl konuluyor?
Bakan Koca'dan son dakika koronavirüs açıklaması