Binanın yıkılıp yıkılmayacağını bildiriyor! Bakanlık tasarladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tasarlanan lazer tarayıcı cihaz, Elazığ'da meydana gelen depremde hem arama- kurtarma hem de enkaz kaldırma çalışmalarında kullanılıyor. Cihaz sayesinde diğer binalarda çökme riski olup olmadığı da kontrol ediliyor.

Binanın yıkılıp yıkılmayacağını bildiriyor! Bakanlık tasarladı
Binanın yıkılıp yıkılmayacağını bildiriyor! Bakanlık tasarladı
GİRİŞ 29.01.2020 23:16 GÜNCELLEME 29.01.2020 23:20
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından arama- kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tasarlanan 'lazer tarayıcı cihazı' 'kullanılıyor. Cihaz, ekiplerin çalıştığı noktada hızlı bir tarama yaparak diğer binalarda çökme riski olup olmadığını kontrol ediyor. Çıkan sonuçlar hızlı bir şekilde enkaz bölgesinde bulunan araca aktarılıyor.

'OLAY YERİNDE HIZLICA TARAYABİLİYORUZ'

Sistemin ayrıntılarından bahseden Afet Koordinasyon Daire Başkanı Sertaç Teksin, "Bu araç 2019 yılında Kartal'da yıkılan ve 21 vatandaşımızın hayatını kaybettiği olaydan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un tasarımı ve fikir babalığını yaptığı bir aracımız. Bu araç vasıtasıyla biz herhangi bir acil durumda içindeki bütün cihazlarla olay mahalline intikal ediyoruz ve zemin, beton, demir hatta demirdeki korozyon gibi bütün özelliklerini içindeki cihazlarla herhangi laboratuvara gitmeden olay yerinde hızlıca tarayabiliyoruz. Boğaziçi Üniversitesi'nden ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nden hocalarımızın da tasarımlarını yaptığı bir yazılım marifetiyle buradan aldığımız verileri, buradan aldığımız verilerle üst üste koyarak binanın hızlı bir şekilde yıkılıp yıkılmayacağını, riskli olup olmadığına karar veriyoruz" dedi.

LAZER TARAYICI CİHAZ ELAZIĞ'DA KULLANILIYOR

 

Teksin, tasarlanan ve kullanılan bu araç için Bakanlığın patent başvurusu yaptığını belirterek şunları söyledi:

"Burada bu cihazı kullandık ve gerçekten çok faydasını gördük. Bu cihaz lazer tarayıcı cihazı. 130 ile 150 metre yarı çapında bulunan bütün binaların noktasal, konumsal olarak bütün verilerini saniyede 2 milyon atış yaparak kendi beyninde data alıyor ve daha sonra biz bu bölgelerde 15 dakika, yarım saat sonra değişik ölçümler yine yapıyoruz. Çeşitli açılardan aldığı o verileri, araçtaki bilgisayarda üst üste koyuyoruz. Acil yıkılacak binalar, arama- kurtarma yapılan enkazların yanındaki diğer binaları yerinde ölçerek, insanların üzerine devrilmeden önce bu cihazın verdiği risk durumuna göre biz sürekli kontrol altında tutuyoruz. Cihazın kendi içinde USB sistemi var. Bu sistemi biz aracımızdaki bilgisayara aktarıyoruz. Bilgisayarda yapmış olduğumuz diğer çalışmalarla hepsini üst üste getiriyoruz."

ETİKETLER
haber
YAZDIR
YORUMLAR 22
 • ersin 3 hafta önce Şikayet Et
  sakarya merkezi kontrol edin deprem öncesi olanların kentsel dönüşüme girmesi gerektiğini yani yıkılması gerektiğini görürsünüz ama yıktırmayacakları için vazgeçtim
  Cevapla
 • CENGİZ DODOLOĞLU 3 hafta önce Şikayet Et
  Bu cihaz ile 1999 depreminden önce yapılmış tüm binalar kontrol edilip tedbir alınmalı. Yıkılması gerekenler yıkılmalı. Sağlam Firmalar ile anlaşılmalı veya Devlet eli ile yeni konutlar inşa edilmeli. Böylece can, mal kaybının önüne geçilebilir. Deprem yönetmeliğine göre yapılan binalar zaten sağlamdır. Allah CC Devletimize Milletimize zeval vermesin her türlü beladan, musibetten muhafaza eylesin. Amin.
  Cevapla
 • haritacı 3 hafta önce Şikayet Et
  hızlı bir yöntem olduğunu düşünmüyorum.lazer tarama yaparak binanın riskli olup olmadığını anayana kadar yıkılacak varsa yıkılır. hassas haraket sönsörleri ile takip edilse daha hızlı olurdu. ayrıca bina röntgenini ve beton durumunu da iyi analiz etmek gerek.
  Cevapla
 • Mehmet 3 hafta önce Şikayet Et
  Bende elazığdayım ve depremden mağdurum bizim evede cevre ve şehircilikten geldiler yanlız alet kullanmadılar sadece elinde cekicle dokulen yerlerin sıvasını kazıyıp oturulur oturulamaz olduğunu soylediler bunun icin nereye itiraz edeceğimide bilmiyorum biz dört bloklu bir kooparatif binasındayız yan binama a bloğa siz oturmayın her yıkılabilir dediler bizede b bloktayız isterseniz sıva yaptırın oturun dediler ama hiçbir teknolojik alet kullanmadan anlamadım bişey
  Cevapla
 • hasenat 3 hafta önce Şikayet Et
  önce binayı sağlam yapan müteahhitler, denetleyiciler ve onları takip eden belediye başkanlarını bulun. cihaz sonra ki iş.
  Cevapla
 • VBT 3 hafta önce Şikayet Et
  Tamam yıkılan binalar 30 sene önce yapılmış.. Yapanları bulup ceza verelim... Önemli olan belli yaştaki tüm binaların yıkılması ve yeniden yapılmasıdır...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Koronovirüs sonrası dünyaca ünlü markalardan Türkiye kararı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklama: Karabağ bizim de meselemiz