Son Dakika; İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile ek koronavirüs genelgesi

Son Dakika Haberi; İçişleri Bakanlığı'nın valiliklere gönderdiği genelgeyle ilçe ve beldelerdeki mahalle/semt pazarlarında uyulması gereken kurallar yeniden düzenlendi. Buna göre, vatandaşların temel gıda/temizlik maddelerinin karşılandığı pazarlarda zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışına izin verilmeyecek

Son Dakika; İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile ek koronavirüs genelgesi
Son Dakika; İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile ek koronavirüs genelgesi
GİRİŞ 26.03.2020 23:47 GÜNCELLEME 27.03.2020 00:20
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanlığı: Mahalle, semt pazar yerlerinde vatandaşların sebze, meyve, tahıl, bakliyat, temizlik malzemesi gibi temel gıda/temizlik maddelerinin karşılandığı pazarlarda giyim, oyuncak, vb. zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışına izin verilmeyecek. 

BAHSİ GEÇEN PAZARLAR 27.03.2020’DE SAAT 17;00 İTİBARİYLE GEÇİCİ BİR SÜRELİĞİNE DURDURULACAK

Kamuoyunda sosyete pazarı olarak adlandırılanlar başta olmak üzere sergi ve tezgâhlarda giyim, oyuncak, süs eşyası, çanta vb zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı tüm pazarların faaliyetleri 27.03.2020 tarihinde saat 17;00 itibariyle geçici bir süreliğine durdurulacak.

ALTERNATİFLER ÜRETİLEREK TEDBİRLER PLANLANACAK

Temel gıda/temizlik maddelerinin satışının yapıldığı pazarlarda, Valilik ve Kaymakamlıklarca belediyeler ile işbirliği içinde, yoğunluktan dolayı virüsün bulaşma hızını engellemek amacıyla vatandaşların temel gıda/temizlik maddelerine erişimini engellemeden, pazar yerleri ve günlerine ilişkin olarak alternatifler üretilerek tedbirler planlanacak

MESAFELİ SATIŞ YERLERİ

Mevcut Pazar yerlerinde ve yoğunluğu dağıtmak için belirlenen yeni pazar/satış yerlerinde her bir satış yeri (tezgah/sergi) arasında en az 3 metre mesafe olacak şekilde pazar/satış yerleri düzenlenecek

Pazar/satış yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenmesi/satışının yapılması sağlanacak

PAZARLAR EN GEÇ 19:00'A KADAR AÇIK OLACAK

Pazar/satış yerleri en geç saat 19:00’a kadar faaliyet yürütebilecek; buna yönelik tebligatlar pazar esnafına yapılacak

İçişleri Bakanlığı “Koronavirüs Tedbirleri” kapsamına 81 İl Valiliğine ek bir genelge daha gönderdi. Koronavirüs tedbirleri kapsamında valiliklere gönderilen genelge ile il, ilçe ve beldelerdeki mahalle/semt pazar yerlerinde uyulması gereken kurallar yeniden düzenlendi.

-Bu amaçla mevcut pazar yerlerinin genişletilmesi (ilave cadde ve sokakların dahil edilmesi vb),yeni satış yerlerinin belirlenmesi, gerek görüldüğünde geçici süreliğine zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı pazar yerlerinin/parsellerinin bu amaçla tahsis edilmesi tedbirlerinin biri veya hepsi birlikte kullanılacak.

ZABITA MEMURLARI SÜREKLİ KONTROL EDECEK

- Pazar/satış yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenmesi/satışının yapılması sağlanacak. Bu husus pazar/satış yerlerinde görevlendirilecek zabıta memurları tarafından sürekli kontrol edilecek.

HİJYEN KURALLARINA UYMAYANLARA CEZA

- Pazarcı esnafı kişisel hijyen kurallarına uyması konusunda uyarılarak koruyucu önlemleri alınması sağlanacak; bu husus belediye zabıtası ve ilgili esnaf odaları tarafından denetlenerek gerekli işlem yapılacaktır.

- Belediyelerce pazar/satış yerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbir alınacak. 

- Pazar/satış yerleri en geç saat 19:00’a kadar faaliyet yürütebilecek; buna yönelik tebligatlar pazar esnafına yapılacaktır.

- Pazar yerleri/satış yerlerinde belediyeler pazar esnafı ve vatandaşlarımız için el dezenfektanı konusunda destek olunacak.

Bakanlık söz konusu tedbirlere ilişkin valiler ve kaymakamlar tarafından il/ilçe belediyeleri ile işbirliği içinde ilgi mevzuat ve yazılar çerçevesinde gerekli kararlar alınarak tedbirlerin ivedilikle uygulanması ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi, gerekli görülmesi durumunda alınan kararlara uyulup uyulmadığının genel kolluk marifetiyle denetlenmesi istedi.

YAZDIR
YORUMLAR 43
 • Halil İbrahim 2 hafta önce Şikayet Et
  Evet pazarlar bitti kredi kart ödemelerini kim yapacak önlem güzel sonuç neolacak
  Cevapla
 • Vatandaş 2 hafta önce Şikayet Et
  Bir eldiven takıyor Pazarcı akşama kadar aynı eldivenle para alıp veriyor onunla ürün koyuyor sigarasını içiyor. Vatandaş da eldiven takıyor ama ürünü kendi koyamiyor zaten seçilmeside pazarcinin işine gelmiyor . Pazarcinin hasta olmadığı ne malum..
  Cevapla
 • İzmirden: 2 hafta önce Şikayet Et
  Elleyerek, tadarak peynir-zeytin-ekmek gibi yıkanmadan yenen şeylerin satışı yasaklansın. Pakette al, evde tad, beğenirsen daha fazlasını al. Yeter ki bize elinin-salyanın bulaştığı şeyleri yedirme. Markette pakette alıyorsun ya?
  Cevapla
 • Doktordan tavsiye: 2 hafta önce Şikayet Et
  Değerli vatandaşlar, İçişleri Bakanlığı'na yazdık ama, bürokrasi yavaş işliyor, biz duyuralım: Pazarda satılan meyve-sebze yıkanarak yendiği için büyük bir tehdit değil. Asıl tehdit, peynir-zeytin-ekmek gibi yıkanmadan yenen yiyeceklerde. Pazar-market-şarküteride adam zeytin kabına elini daldırıp tadıyor, sonra o salyalı eli bir başka kaba daldırıyor. Ve o kaptakiler, onlarca kişiye satılıyor. Sonra da millet, "ben maske kullandım, güvendeyim" sanıyor. Elleyerek, tadarak satın almayın. Böyle satanları uyarın. Valilik ve belediyeler derhal yasak getirip, denetime başlasın.
  Cevapla
 • Ankara 2 hafta önce Şikayet Et
  Tezgahtar eline bir eldiven takmış herşeyi elliyor en başta uzatılan paraları!! madeni ve kağıt paraların tamamı elinden geçiyor ve yiyecekleri onlar dolduracaksa hijyen bunun neresinde?? Kim korunuyor burada?? Elma 5 lira olmuş, öne parlak meyveleri dizmiş arkadan çarık çürükleri dolduracak bu da diğer büyük sorun!! Kimse kusura bakmasın ben pazarcıya güvenmiyorum.. Çoğu sahtekarlık yapıyor zabıta bunları da denetleyebilecek mi??
  Cevapla
 • Sivas 2 hafta önce Şikayet Et
  Marketleri tercih edin beyfendi pazarcılar kimseye zorla bişey satmıyor güvenme konusunda mecbur değilsiniz hem o pazarcılar olmasın bakalım o marketlere gücünüz yetecek mi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Çavuşoğlu paylaştı! Duygulandıran görüntüler
Son dakika: Bakan Koca, koronavirüste son rakamları açıkladı! Ölü sayısı 1006 oldu...