155 polis ve 110 itfaiye tarih oluyor

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, önümüzdeki aylarda acil yardım kurumları ile ilgili uygulamaya konacak yeni düzenleme hakkında açıklamalarda bulundu.

155 polis ve 110 itfaiye tarih oluyor
155 polis ve 110 itfaiye tarih oluyor
GİRİŞ 19.02.2009 01:15 GÜNCELLEME 19.02.2009 01:15
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Seçim Güvenliği Toplantısı için Kayseri'ye gelen İçişleri Bakanı Beşir Atalay, önümüzdeki aylarda acil yardım kurumlarının tek bir hat üzerinden yönlendirilmesini sağlayacak projenin ilk etap çalışmalarına başlayacaklarını söyledi.

Bakan Beşir Atalay ve beraberindeki protokol, Seçim Güvenliği Toplantısı'nın ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ile birlikte Kadir Has Şehir Stadyumu'nu gezdi. Başkan Özhaseki'den stadın son durumu ve özellikleri hakkında bilgiler alan Atalay, stadı çok beğendiğini söyledi. Ardından heyet, stadum incelemesinin ardından Raylı Sistem aracıyla şehir merkezine kadar geldi.

Raylı Sitema Araca içinde yaptığı açıklamada Başkan Özhaseki'ye çalışmalarından dolayı teşekkür eden Atalay, diğer illerin Kayseri'ye gıpta ile baktığını ifade etti. Atalay, "Kayseri'nin görünürde zaten trafik sıkıntısı yok. Fakat raylı sistem trafikte kolaylık ve rahatlık sağlayacak. Stadyum ve raylı sitem aracı da Kayseri'ye hayırlı olsun. Özelliklede stadyum Türkiye'nin en özellikli stadyumlarından bir tanesi konumda. Kayseri hep ilkleri ortaya koyuyor. Kayseri'deki kurum ve kuruluşlar arasındaki birlik ve dayanışma başarıyı getiriyor. Kayseri bu yönden çok şanslı bir şehir" dedi.

Bakan Atalay, Raylı Sistem aracıyla Cumhuriyet Meydanına gelmesinin ardından beraberindeki heyetle Kayseri Emniyet Müdürlüğü'ne geçti. Bakan Atalay, burada Emniyet Müdürlüğü tarafından yaptırılan Kent Güvenliği Sistemi Merkezi'nin açılışını yaptı. Son 1 yılda Türkiye'nin büyük şehirlerinde MOBESE güvenlik sistemi ile ilgili çalışmalar yaptıklarını kaydeden Atalay, "Bu konuda önemli açılımlar gerçekleştirdik. Bu çerçevede 2008 yılında ortak yapılan valiler toplantısında, Türkiye'deki büyük il ve ilçelerde bu sistem yaygınlaştırılması yönünde karar aldık. Bu sistemin yanı sıra 30 ilçede daha çalışır duruma getirdiklerini belirtti. Bu sistem, vatandaş güvenle yaşaması için yapılıyor" diye konuştu.

Atalay, Mobese sistemin yapılmasında emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'ye plaket ederek, Emniyet Müdürlüğü şeref defterini imzaladı.

"ACİL YARDIM KURUMLARININ YENİ NUMARASI 112 OLACAK"

Kayseri Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Merkezi'nin açılış kurdelesini kesen Atalay, ardından görevlilerden bilgi aldı. Atalay, önümüzdeki dönemde acil yardım kurumlarının tek bir hat üzerinden yönlendirilmesini sağlayacak projenin ilk etabını devreye sokacaklarını kaydetti. Atalay, "Bu kapsamda itfaiye, polis imdat ve acil servis gibi önemli hatları, 112 numaralı hat üzerinden yönlendirilecek. Bu kapsamda pilot il olarak Isparta ve Antalya'yı seçtik. Çalışma, başarı ile yürütülüyor. Çok kısa bir süre sonra bu sistemin Türkiye genelinde hizmete girecek"

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • ali türk 10 yıl önce Şikayet Et
  Bence 155 Olmalı. Çünkü hangi kurumu (Jandarma, İtfaiye, Ambulans) ilgilendirirse ilgilendirsin herkesin ilk aradığı numara 155 Polis İmdat Oluyor. 155 teki arkadaşlar gerekli yerleri bilgilendiriyor.
  Cevapla
 • Selman KÜÇÜKKÖYLÜ 10 yıl önce Şikayet Et
  olurmu dersiniz. ambulans için 1 itfaiye için 2 polis için 3 jandarma için 4 tuşlayın telefonda bunlarla mı uğraşacaz
  Cevapla
 • atalay yaman 10 yıl önce Şikayet Et
  :)). Yahu uygulama bal gibi doğru ve kolay.arkadaşın biri 155 i arayınca polis 112 yi arayınca sağlık derdimi anlatıyodum diyor. Az ii düşünse ve konuşmayı bilen 6 yaşındaki çocuk bile 112 yi arasa ve polislik işi olsa işin ordan çözüleceğini derdini anlatabileceğini bilir. F5 lerin yaptığı gibi takım tutar gibi parti tutup saçma muhalefet yapmayalım. Bu tamamen harika ve mantıklı bir uygulama
  Cevapla
 • Levent DERİCİ 10 yıl önce Şikayet Et
  eyvah yeni numara. Bir ömür kabuslarımda ya 155 i hiç çeviremedim hep yanlış tuşlara bastım, yada açan olmadı:) bakalım 112 de nasıl olacak. Allahım yaa, 155 kabusuda olurmu :):)
  Cevapla
 • muratsipahi 10 yıl önce Şikayet Et
  Güzel Bir Uygulama. Uygulama olarak çok iyi ve geç kalınmış bir karar oldugu kanaatindeyim ancak korkularım var. mesela telefona cevap veren operatörün yangın için 1 polis için 2 acil yardım için3 jandarma için 4. şeklinde saymaya başlaması gibi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
MHP lideri Bahçeli: Bu tablo rezil ve utanç vericidir'
Türkiye'nin il olmaya en yakın 25 ilçesi