Türkiye'nin ilk otomobili 'Anadol' Hamburg'da

Türkiye'de ilk defa 1966 yılında seri otomobil olarak üretilen ''Anadol SL'' marka otomobil, Almanya'nın Hamburg kentinde Hamburg plakası ile seyrediyor.

Türkiye'nin ilk otomobili 'Anadol' Hamburg'da
Türkiye'nin ilk otomobili 'Anadol' Hamburg'da
GİRİŞ 28.03.2009 19:52 GÜNCELLEME 28.03.2009 19:52
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Hamburg'da yaşayan Dr. Süleyman Keser, ''HH SK 73H'' plakalı Andadol marka otomobili Türkiye'den Hamburg'a getirdiğini ve bu otomobilin Almanya ve Avrupa'da seyreden tek Türk otomobili olduğunu belirtti.

Türkiye'den Almanya'ya getirirken 'tarihi eser' olduğu gerekçesiyle bazı zorluklar yaşamasına rağmen İzmir Limanı'ndan otomobilin yurt dışına çıkarılmasına izin verildiğini ifade eden Keser, ''Türkiye'de bu otomobilin değeri 2200 TL idi. Yaptığım tamir masrafları ile bana yaklaşık 10 bin Avro'ya mal oldu. Antika arabaların hastasıyım. Avrupa'da başka Anadol marka otomobilin olmadığını öğrendim. Otomobilimin rengi Türk bayrağından esinlenerek kırmızı-beyaz, içindeki koltuklar ise Galatasaraylı olduğum için sarı-kırmızı'' dedi.

Keser, efsane arabayı gören Alman ve Türklerin şaşkınlıkla baktığını ve büyük ilgi gösteriklerini kaydetti.

KAYNAK: (ZAMAN)
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • danyal yıldız 9 yıl önce Şikayet Et
  türkiye`nin ilk otomobili değil.... Türkiye`nin ilk seri üretim otomobili...Türkiye`nin ilk yerli otomobili üretilmesine, bugün fosilleşmiş olan o zamanki hürriyetlerin-milliyetlerin engel olduğu-kötülediği DEVRİM`dir...
  Cevapla
 • Bilal ÖZTÜRK 9 yıl önce Şikayet Et
  Orhan Yaman kardeşim. Anadolun kaportası fiber den yapılmadır.İçinmde ot falanda yoktur.Ferrari nin kaportası da fiberdendir.
  Cevapla
 • orhan yaman 9 yıl önce Şikayet Et
  Iste otomobil!. Almanya otomobil görsün be... neymis o mercedes..audi.vw,porsche,bmw...bak türkün arabasina....cok yönlü araba mesela kabortasi acikan hayvanlar tarafindan yenile biliyor (kabortasi samandan yapilma)
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Yargıtay bir bozmuş, Mansur istemiş, bir daha bozmuş!
El ele verdiler kolunu kaptırdı! HDP doymadı meğer...