Türkçe Olimpiyatları'nda müthiş final

Sunuculuğunu Zeynep Kasımlıoğlu ve Kemal Gülen'in yaptığı program Demokratik Kongo'lu iki miniğin soylediği İstiklal Marşı ile başladı

Türkçe Olimpiyatları'nda müthiş final
Türkçe Olimpiyatları'nda müthiş final
GİRİŞ 07.06.2009 00:30 GÜNCELLEME 07.06.2009 00:30

Türkçe Olimpiyatını TRT2, TRT Avaz, Samanyolu ve KanalA'dan naklen yayınlanıyor. Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'da katıldı.

115 ülkeden gelen 700 öğrenci sahneye çıkarak seyircileri selamladı.

Türkçe Olimpiyatını TRT2, TRT Avaz, Samanyolu ve KanalA'dan naklen yayınlandı.

Çeşitli branşlarda ödül alan öğrencilerin madalyaları takdim edildi.

Şiir dalında dereceye giren öğrenciler performanslarını sergiledi.

Başbakan Erdoğan, tören salonuna giriş yaptı.

KARMA KORONUN SÖYLEDİĞİ TÜRKÜLER ALKIŞLANDI

7. Türkçe Olimpiyatları'nda müzik ve Türkçe ziyafetinde farklı ülkelerden oluşan karma koro, Elif, Çökertme, Kesik Çayır ve Mardin Kapı türkülerini söyledi. Ardından yine çeşit çeşit ülkelerden öğrenciler 'Türkçe Çiçeği' isimli çalışmayı sundu.

ASKİ Spor Salonu'nda yapılan ve 4 binden fazla izleyicinin bulunduğu olimpiyatlarda yabancı öğrenciler büyük ilgi gördü. Türkçe yazma, dilbilgisi ve konuşma dallarında altın madalya alanlara ödülleri verildi. Konuşma dalında Arizona, Azerbaycan, Nahçıvan, Bangladeş, Beyaz Rusya, Endonezya, Mozambik, Nijer ve Nijerya'dan altın madalya alan öğrencilere ödüllerini Türkiye Büyük Millet Meclisi İdare Amiri Hüsrev Kutlu verdi.

Nijerya Halk Dansları Grubu Türk ve Nijerya bayraklarıyla birlikte gösteri sundu. Türk halk oyunlarından da örnekler sunan Nijeryalı öğrencilerden sonra Mozambikli öğrencinin 'Sivas'ın Yollarına' türküsü büyük alkış aldı. Iraklı 'Ben Seni Görmeden Sevdim' şiiri de büyük ilgi gördü. Başta Tarım Bakanı Mehdi Eker, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in eşi Nevin Gökçek olmak üzere katılımcılar şiiri gözyaşları içinde dinledi.

Türkçe Olimpiyatları'na çok sayıda davetli yanı sıra Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Tarım Bakanı Mehdi Eker, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, TRT Genel Müdür İbrahim Şahin, Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Eski Enerji Bakanı Hilmi Güler, çok sayıda milletvekili, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek eşi Nevin Gökçek, Bülent Arınç'ın eşi Münevver Arınç da katıldı.

YORUMLAR 329
 • dip lo MAT 8 yıl önce Şikayet Et
  ottoman-kaç oldu unuttum. keşke bu konular bir kaç insanın mağduriyeti kadar basit açıklanabilse.Açıkçası benim için türbanlının üniye girmesi eskiden savunduğum bir konuydu şu anda umurumda değil. Zaten ciddi puanlar alıp iyi üniversitelere ve bölümlere giren sayısı az, girselerde temel bilim dallarında evrensel düzeyde bilgi üretebilecek başarıya ulaşamıyorlar bu bile bazı konularda geri kalmışlığa güzel bir örnektir.bak tartışmalar böle sürüp gidiyor ve sonuca ulaşılamıyor. ben herkesin görüşüne saygılıyım gerisi boş
  Cevapla
 • Ergün Usta 8 yıl önce Şikayet Et
  Ahir Zamandayız III. savsaklamasının birçoğu yukarıda aktardığım "rab edinme" keyfiyetinde olduğu kanaatindeyim.Tekrar ediyorum kesin hüküm vermekten Allah'a sığınırım.Ne müftiyüm ne kadı.Söylediklerimi kendi nefsime seslice söylediğimi kabül edip öyle okuyun kimseyi direk itham etmiyorum.Ben bir elbise diktim kime uygunsa giyinsin.
  Cevapla
 • dip lo MAT 8 yıl önce Şikayet Et
  ottoman-4. diğer kesimin yaşayabileceği sorunları saydığım sorunlardan çıkartabilirsin sanırım. El Kindi, İbni Sina, İbn Rüşd bütün bu pozitivist islam bilim adamları din (bilimsel anlamda dogmatizm) ile bilimsel gerçek arasında ikileme düşmüşlerdir ve bunlar pozitif bilmi seçmişlerdir.Aynı durumu İmam Gazali'de yaşamıştır onun tercihi İslam ilmi yönünde olmuştur ve en büyük eseri Kimyayı Saadetdede bilimsel gerçeklerin izlerine rastlanır adı üstünde kimya zaten.
  Cevapla
 • Ergün Usta 8 yıl önce Şikayet Et
  Ahir Zamandayız III. bir hikmeti diye tevil ediyor.Malum asr-ı saadette "onlar hahamlarını rahiplerini rab ettiler" mealinde ayet indiği zaman eskiden hristiyan olan sahabi "biz onlara ibadet etmiyorduk " şeklinde itiraz edince Efendimiz(SAV) "onlar Allah'ın helal kıldıklarını haram haram kıldıklarını helal edince kabül etmiyormuydunuz" şeklinde mukabele edince evet cevabını aldığığı zaman işte böyle rab ediliyor (şirk) cevabını vermişti.Kesin bu budur şeklinde hüküm vermekten Allah'a sığınırım.Vardır bir hikmeti savsaklamasını
  Cevapla
 • dip lo MAT 8 yıl önce Şikayet Et
  ottoman-2. emin ol bütün bunlar tecrübe edilmiş ya da gerçekleşme olasılığı yüksek şeyler.ortaya çıkan tez antitezini yaratır bu doğal süreçtir ve sonuç kaos olur. ayrıca üniversitelerin meslek sahibi yapmaktan öte bilimsel hizmet gibi misyonu vardır.Sürekli sorgulama, merak, tartışma bilimin özüdür orada bu şeytani bu günah denmez çünkü aklın üstünlüğü tezi bilim dalı eğitimi alan insanlar tarafından kabul edilmedikçe beşeri gelişme gösterilemez.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İngiltere'de son 3 yıla Müslüman damgası!
En yetkili isim açıkladı! Milli füze geliyor