Yakıt kullanmadan elektrik üreten makina

Konya'da çalışmalarını sürdüren bir mucit, 17 yıllık bir çalışmanın ardından, manyetik alanın hareket enerjisini rüzgar enerjisine çevirerek elektrik üreten bir makine yaptı.

Yakıt kullanmadan elektrik üreten makina
Yakıt kullanmadan elektrik üreten makina
GİRİŞ 28.07.2009 13:55 GÜNCELLEME 28.07.2009 13:55

Zafer Sanayisi'ndeki bir dükkanda makine ile ilgili çalışmalarını sürdüren Mucit Sinan Özsoy (35), AA muhabirine yaptığı açıklamada, elektrik ustası olarak çalıştığı Zonguldak'ta 17 yıl önce kendisinde manyetik alanın hareket enerjisinden elektrik üretme fikri oluştuğunu söyledi.

Bu fikrin hayata geçirilebileceğini kanıtlamak için uzun zaman gece-gündüz çalıştığını ifade eden Özsoy, ''Zaman içinde makinenin düzeneklerini bir araya getirerek test ve denemeler yaptım. Makinenin yapımında tasarımcı Murat Acer başta olmak üzere birçok uzmandan teknik anlamda destek aldım. Sonunda 1,5 kilovat saat elektrik üreten prototip bir makine yaptım'' dedi.

MAKİNE, İÇİNDEKİ 400'E YAKIN MIKNATIS İLE ÇALIŞIYOR

Özsoy, makinenin hiçbir yakıt kullanmadan, manyetik alanın hareket enerjisini rüzgar enerjisine çevirerek elektrik üretme sistemiyle çalıştığını belirterek, şunları kaydetti:

''Prototip amaçlı ürettiğimiz, eni ve boyu 120'şer santimetre olan makinenin içinde küçük ebatlarda 400'e yakın mıknatıs var. Bu mıknatısların, ters kutuplarının bir araya gelmesiyle oluşan hareket, pervaneye aktarılıyor. Pervanenin dönmesiyle oluşan rüzgar enerjisi de daha sonra dinamo vasıtasıyla elektrik enerjisine çevriliyor. Bu prototip makine saatte, 1,5 kilovat elektrik üretiyor, bu da yaklaşık 10 adet ampulü çalıştırıyor. Ancak bu makinede ufak değişiklikler yapılarak, 10 kilovat yani 3 dairenin ısınma dahil tüm elektrik ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik üretmesi sağlanabilir. Makinenin ebatları daha da büyütülürse bir sitenin, bir mahallenin veya bir şehrin ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik üretilebileceğini düşünüyorum.''

Makinelerinin farklı büyüklüklerdeki versiyonlarıyla 1 kilovat saatten 2 megavat saate kadar elektrik üretebileceğini ileri süren Özsoy, bu makinelerin bir araya getirilmesiyle Türkiye'nin ihtiyacı kadar elektrik üretebileceğini de bildirdi.

Özsoy, hiç yakıt kullanmadan çalışan bu makinenin çalışma sistemi açısından benzerinin bulunmadığını ileri sürerek, şöyle devam etti:

''Daha önce farklı sistemlerle çalışan buna benzer icatlar yapılmıştı ancak hayata geçirilemedi. Bizim makinemiz çalışma sistemi olarak benzersiz. Patentini alabilmek için Türk Patent Enstitüsü'ne başvurdum. Rüzgar enerjisinden elde edilen sistemler var. Bizim sistemimiz bunlardan hem daha az maliyetli hem de daha küçük mekanlarda kurulabiliyor. Bize destek vermeleri için devlet büyüklerimize yazı gönderdik.''

Prototip makinenin kendisine 15 bin liraya mal olduğunu ancak seri üretime geçilmesi halinde maliyetin çok daha aşağıya düşeceğini ifade eden Özsoy, seri üretime geçilmesi halinde 10 bin liraya 3 dairenin, ısınma dahil tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede bir makine üretilebileceğini bildirdi.

YAZDIR
YORUMLAR 11
 • tahir şekeroğlu 8 yıl önce Şikayet Et
  mıknatıs gücü. çok yakın gelecekte mıknatıstan elektrik kesinlikle üretilecek.çok çok güçlü mıknatıslar var.karaköyde bulursunuz.bunların itme ve çekme kuvvetinden yararlanılarak elektrik üretilebilir.yabancı sitelerdede bu konuda çok bilgi var.bu işle uğraşan başka tanıdıklarım var.seri üretime yakında geçebilirler.göreceksiniz.
  Cevapla
 • ali celik 8 yıl önce Şikayet Et
  Doğruysa gitsin patent alsın. Dönergeçte öyle oldu.Bu gün yarın derken hiç birşey çıkmadı.Böyle birşey gerçek olsa dünya yerinden oynar. Bir zamanda az elektirikle ısıtıcaz dediler.Televizyona reklam bile verdiler aylarca ne oldu.
  Cevapla
 • yalçın nas 8 yıl önce Şikayet Et
  yalan. hikaye anlatmışlar. Yoksa Yakınçağ biter mıknatıs çağı başlardı.
  Cevapla
 • Ali Eren 8 yıl önce Şikayet Et
  Amerkiyaı Yeniden Keşfedenler. mangası dünyada hiç olmadığı kadar çoğaldı. Bir Mucit olma furyasıdır gidiyor Araştırmanın ne olduğunu bilmeden, Araştırma yapmaya üşenerek. Eğer Ar-Ge de en temel şey olan "bir şeyi geliştirmeden önce araştır" felsefesini bilseler bu binlerce Mucid ciğimiz yaptıkları/ yapmaya çalıştıkları şeyden dünyada 100 lerce örneği olduğunu görecekler. Bir mucit adayı öncelikle 2 şeyi bilmeli. 1 İnternet 2 Patent mevzuu. :)
  Cevapla
 • Recep Kaya 8 yıl önce Şikayet Et
  Yorumcu Arkadaslara. Ben almanyadan katiliyorum, Simdi elinize ikiadet cekim gücü yüksek miknatis alin ve (+, -) kutuplarini yaklastirin ortadaki gücü görürsünüz. Yani demek oluyorki eskiden beri süre gelen bilincsizlik hala devam ediyor. Pasam zinhar günah seytan isi bunlar hemen hapse! Demekmi lazim. Petrol ve gaz zenginleri bizlere ve ailemize zarar verirdiye yapmiyoruz cogu icadi, Cünki arkamizda saglam duracak bir hükümet yok daha. Yorumculara, hic bir enerji kullanmadan evi isitma yolunu biliyormusunuz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan yeniden Mustafa Cengiz!
Haberi duyan Türkler Fransa'yı ayağa kaldırdı