Kızılay- Söğütözü metro tüneli tamam

Kızılay-Çayyolu metro hattının Kızılay-Söğütözü arasında yapımı tamamlanan ikiz tünellerin birleştirilmesi, düzenlenen bir törenle gerçekleştirildi.

Kızılay- Söğütözü metro tüneli tamam
Kızılay- Söğütözü metro tüneli tamam
GİRİŞ 20.10.2009 18:05 GÜNCELLEME 20.10.2009 18:05
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, TBM makinesinin (Köstebek) çalışmalarını tamamlaması nedeniyle, Kızılay istasyonundan Necatibey istasyonuna kadar basın mensuplarıyla birlikte golf araçlarıyla giderek, TBM'nin Necatibey istasyonundan çıkış törenine katıldı.

 Çok sayıda basın mensubuyla birlikte Kızılay makas istasyonundan yerin 24 metre altına inen Başkan Gökçek ve beraberindekiler, yapımı tamamlanan tünelin Necatibey istasyonuna kadar olan 1 kilometrelik kısmını golf araçlarıyla birlikte gezdi. Necatibey istasyonunda ise kendilerini bekleyen ve son aşamada olan TBM makinesinin Söğütözü istasyonuna kadar olan ikiz tünelin birleştirilmesi törenini gerçekleştiren Başkan Gökçek, tünelin diğer ucundan elinde Türk bayrağıyla alkışlarla çıkan işçiyi karşıladı. Gökçek, yaptığı açıklamada, "Kızılay-Söğütözü metrosu tünelinin son adımına geldik. TBM makinesi tünelin öbür ucundan burada birleşti. Dolayısıyla Kızılay-Söğütözü hattındaki kaba inşaat bu suretle istasyonlar hariç tamamıyla bitmiş olacak. Ankaramız için hayırlı uğurlu olsun diyorum." dedi.

KIZILAY-ÇAYYOLU TOPLAM 17.6 KİLOMETRE

Gökçek, Çayyolu metro hattının toplam uzunluğunun 17.6 kilometre, şu anda bağlantısı yapılan Söğütözü-Kızılay istasyonları arasının ise 4,5 kilometre olduğunu anlattı.

Başkan Melih Gökçek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şu anda buranın elektromekanik inşaatının yapılması gerekiyor. Bu da otomatikman 1.2 milyar dolar civarında bir paraya ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Bunun için mutlak anlamda hükümetimizin desteğine ihtiyacımız var. Yapmış olduğumuz temaslarda inşallah bu 1- 2 ay içerisinde Enerji Bakanlığı'nın kanunda yapacağı bir değişiklikle metronun kendileri tarafından devamı noktasında yetki alacaklar. Bu yetkiden sonra da geriye kalan kısmın bitirilmesi için kaynağın bulunması noktasında inşallah hükümetten destek bekliyoruz. İnşaat başladığı tarihten itibaren de 18 ay içerisinde metro çalışmalarımız biter."

Bir gazetecinin metroların tamamlanmasına ilişkin sorusu üzerine Başkan Gökçek, "İlk önce Sincan Metrosu, arkasından Keçiören Metrosu, onun arkasından Söğütözü'ne kadar olan hat ve ondan sonra da Çayyolu Metrosu'nu açacağız inşallah. Ayrıca şu anda Mamak'ta da tramvay üzerinde bir çalışmamız var." açıklamasında bulundu.

ANKARA'NIN ALTINDA DEV ÇALIŞMA

"Ankara'nın altında ne kadar büyük bir çalışma olduğunu alta inince anlıyorsunuz." diyerek konuşmasına devam eden Başkan Gökçek, dev yatırımlara imza attıklarını kaydetti.

Başkan Gökçek şunları söyledi: "Bütün samimiyetimle söylüyorum, şuradaki görülmüş olan yatırımın ufacık bir bölümünü CHP'li bir belediye yapsa, günlerce gündeme gelir. Ama bu kadar dev işler yapıldığı halde, maalesef 'bunları nasıl küçültürüz' gayreti içerisinde olanlar var. Maalesef bu da bizleri üzüyor."

"BUGÜN TÜM MUTLULUKLARI BİR ARADA YAŞIYORUM"

Metro çalışmalarında emeği geçen herkese sonsuz teşekkürleri olduğunu ifade eden Başkan Gökçek, ayrıca bugün doğum günü olduğunu da hatırlatarak, "Bugün doğum günüm, eşimin de doğum günü, aynı zamanda evlilik yıldönümümüz, milletvekili olduğum tarih ve şu anda da metroda son noktayı koyduğum tarih. Güzel bir gün benim için, büyük bir mutluluk. Tüm mutlulukları bir arada yaşıyorum." ifadelerini kullandı.

Tünellerin birleştirilme töreninin ardından gazetecilerin sürpriz doğum günü pastasını kesen Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, dileğinin ne olduğunun sorulması üzerine de "En büyük dileğim metronun tamamlanması ve çok daha güzel bir Ankara." diye konuştu.

KAYNAK: (CİHAN)
YORUMLAR 3
 • burak kesin 9 yıl önce Şikayet Et
  bu metro. bir 20 yıl daha sürer
  Cevapla
 • Erhan Türüdü 9 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun.. Sayın Başkan.Sizinle iftihar ediyoruz.Sayın Karayalçının bitirdiği metronun açılışını yapıp rantını yediniz.Bravo.Bu Çayyolu metrosunu 2007de bitireceğinizi vaad etmiştiniz.Neredeyse 2010a geldik.Söğütözüne kadar olan kısım bitmiş.Yine bravo.Ama şunu da eklemem lazım.Ben sizin makamınızda olsam o açılışı yapmaktan haya ederdim.İnsanda biraz utanma olur.
  Cevapla
 • osman kartal 9 yıl önce Şikayet Et
  iyisin hossunda melih gokcek. 20 yıl olacak baskansın sana ait daha 1 metre metronu calısırken goremedik. Adama sormazlar mı kac senedir napıyosun diye.Ankaranın gobegi altındag aktas ismetpasa hala kepazelik icinde iskitler surunuyor.Son yıllarda iyice isi gevsettin sayın baskan.Ankara sana oy verdi seni sırf sol gelmesin diye bunu unutma
  Cevapla
DİĞER HABERLER
300 uçak siparişi aldı! 'Boeing'e karşı zafer'
Erdoğan'a Van'da görülmemiş karşılama!