TSK'nın en yeni 'caydırıcı' gücü VİDEO

Dünya çapında önemli bir savunma sanayi markası olma yolunda önemli adımlar atan Aselsan, TSK'nın elindeki 171 adet Leopard-1 Tankının atış sistemini Volkan Atış Kontrol'üyle geliştirip, tanıttı. İşte yeni Leopoard 1'ler: İZLEYİN

GİRİŞ 13.11.2009 13:05 GÜNCELLEME 13.11.2009 13:05

Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki 171 adet Leopard-1 Tankı Aselsan tarafından geliştirilen Volkan Atış Kontrol Sistemiyle modernize edildi. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Leopard-1 tanklarının modernizasyonunun Kara Kuvvetleri Komutanlığının harekat ve caydırıcılık etkinliğine büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Aselsan tarafından geliştirilen Volkan Atış Kontrol Sistemiyle modernize edilen Leopard-1 Tankının sonuncusu Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi. Projede Leopard-1 tankları, uzak mesafeden gece ve gündüz hedefi tespit edip, otomatik olarak takip edebilen, hareketli tanktan hareketli hedeflere etkili atış imkanı sağlayan, bilgisayar kontrollü atış kontrol sistemi ile donatıldı. Yapımında 200'den fazla mühendisin görev aldığı sistemle tankların ilk atıştaki vuruş oranı arttırıldı. 2002'de hayata geçirilen ve 2006'da seri üretime başlanan proje için 163 milyon dolar harcandı. Modernizasyonu yapılan tanklarla 3 binden fazla test atışı yapıldı.

Atış Kontrol Sisteminin tanka entegrasyonunun yapıldığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı Birinci Ana Bakım Merkez Komutanlığı'nın Sakarya Arifiye'deki fabrikasında son tank teslim töreni düzenlendi. Törende konuşan Milli Savunma Bakanı Gönül, Türkiye'nin uluslararası politikada oynadığı önemli rol ve bulunduğu coğrafyanın, güçlü ve caydırıcı vasıfta bir Silahlı Kuvvetlere sahip olma zorunluluğunu ortaya koyduğunu belirtti.

Bu itibarla Silahlı Kuvvetlerin gücünün ve caydırıcılığının desteklenmesinin ve sürdürülmesinin olmazsa olmaz şartının, Silahlı Kuvvetleri her alanda destekleyebilecek yetkinlikte milli bir savunma sanayine sahip olmaktan geçtiğini kaydeden Gönül şöyle konuştu:

 "Bu noktada Kara Kuvvetleri Komutanlığının harekat ve caydırıcılık etkinliğine büyük katkı sağlayacak olan Leopard-1 tanklarının modernizasyonuna yönelik projenin başarıyla tamamlanmasından memnuniyet duyuyorum.Yerli ürünleri geliştirmeyi ve yerli savunma sanayi alt yapısını uluslararası çapta rekabet edebilecek düzeyde güçlendirmeyi temel hedef olarak benimsedik. Sistemin Leopard-1 tanklarına entegre edilmesi sayesinde, muharebe sahasında çok daha üstün performans sergileyebilecek bir tank filosu elde ettik."

ASELSAN DÜNYA ÇAPINDA ÖNEMLİ BİR SAVUNMA SANAYİ MARKASI OLMA YOLUNDA İLERLİYOR

Proje kapsamında yüzde 68'e ulaşan sanayi katılımı oranı ile KOBİ'lere de önemli oranda iş aktarıldını ifade eden Gönül, bu sayede savunma sanayine ilişkin üretimlerinde teşvik edildiğini vurguladı. Bu projeden çıkarılan bilgi ve tecrübe yoluyla üretilecek benzer sistemlerin Silahlı Kuvvetlerin bundan sonraki ihtiyaçlarına da cevap verebilecek şekilde geliştirilmesinin önemli olduğuna dikkati çeken Gönül,Aselsan'ın geliştirdiği sistemlerle Dünya çapında önemli bir savunma sanayi markası olma yolunda ilerlediğine işaret etti. TBMM'de bakanlığının ve Savunma Sanayi Müsteşarlığının bütçelerinin iki gün önce kabul edildiğini hatırlatarak mali sıkıntılara rağmen, ödenekler kesilmeden bu bütçenin kabul edilmesinden dolayı hükümete teşekkür etti.

Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çavdaroğlu ise projeyle hareketli tanktan, hareketli hedefe atışlarda Leopard-1 tanklarının vuruş performansının 3 katına çıkarıldığını belirtti. Projeyle Türkiye'nin, tank modernizasyonu için gerekli teknolojik güce sahip olduğunu kaydeden Çavdaroğlu, şunları söyledi;

"Tanklara kazandırılan nişangah ve namlu stabilizayonu ile otomatik hedef izleme kabiliyetleri birçok modern tankın dahi sahip olamadığı performans seviyesine ulaştı.Leopard-1 Atış Kontrol Sistemi imalatında 5 binin üzerinde farklı çeşit malzeme bir araya getirildi. Aselsan bu güç sayesinde Altay Projesi gibi daha büyük projelerde görev üstlenmiş olup, tank modernizasyonunda dünya ölçeğinde söz sahibi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Projede kazanılan bilgi birikimi ve öz güven bizi daha büyük hedeflere yönlendirdi.Bu nedenle savunma sanayinin yıllık 1 milyar dolarlık ihracat hedefini yürekten benimsiyor ve tank modernizasyonları projelerinin bu hedefe ulaşmada lokomotif görev üstleneceğine inanıyorum."

GELİŞMİŞ ÜLKELERİN, GELİŞMİŞ SİLAHLI KUVVETLERİNİN ELİNDE HANGİ TANK VARSA BİZİM DE ELİMİZDE VAR

Töreninin ardından Leopard-1 tankının performansını sergilemek amacıyla yapılan gösteriyi izleyen Bakanı Gönül, gösterinin çok etkileyici olduğunu söyledi. 'Böyle bir etkileyici gösteri olmasını bekliyorduk.' diyen Gönül, " Bugüne kadar bu gibi modernizasyon işleri hep dışarıya veriliyordu. Ama gördüğünüz gibi Türkiye'de de bunlar yapılabiliyor.Çok iyi netice alınacak. sonuçlar elde ediliyor Gelişmiş ülkelerin, gelişmiş silahlı kuvvetlerin elinde hangi tank varsa bizimde elimizde var.Hatta bazılarının atış kontrol sistemi daha iyi. En önemlisi tank hangi şartta giderse gitsin, hangi açıda hareket ederse etsin namlu hedefi tespit ediyor. ve ateş etmeye devam edebiliyor."şeklinde konuştu.

Bakan Gönül, Milli Tank Projesi ile ilgili olarakta, projenin 1 Ocak 2009'da başladığını, 78 aylık bir sürenin söz konusu olduğunu sözlerine ekledi.Öte yandan Aselsan tarafından geliştirilen Volkan Atış Kontrol Sistemi'nin Şili Ordusuna ait Leopard-1 tanklarında kullanılması konusunda, mayıs ayında İstanbul'da düzenlenen İDEF 2009 Fuarı sırasında, Şili Askeri Fabrikası ile Aselsan arasında bir mutabakat muhtırasının imzalandığı bildirildi.

TSK'nın en yeni 'caydırıcı' gücü VİDEO
GALERİYE GİT
YORUMLAR 31
 • frodo baggins 8 yıl önce Şikayet Et
  sevgili arkadaşım. senden sadece son 7 yıl içersinde türkiyenin savunma sanaayinde dışardan alımları ile bu gün savunma ihtiyaçlarının yüzde kaçının yerel olarak üretildiğini incelemeni tavsiye ediyorum.bunu ben değil resmi istatistikler söylüyor..ve bunların hepsi akparti zamanında olan gelişmeler..aslında bu tankın modernizasyonuda yurtdışında yapılacaktı..sen hala uyumaya devam et..biz de yolumuza..
  Cevapla
 • Janberk MURADIN 8 yıl önce Şikayet Et
  Burak kamil. Sen hangi ülkede yaşıyorsun, sağlık reformu,eğitim reformu, enflasyon, TLden atılan sıfırlar. Söylermisin sen hangi ülkede yaşıyorsun soyup soğane çevrilmiş ve iki büyük kriz atlatmış bir ülkede yaşıyorsun sen uzaydan geldin galiba.2002 yılından itibaren kişi başına düşen araba,cep tlfnu, internet kullanımının sayısal verilerine bak bakalım insanlar için lüks olan şeyler artık sıradan.İyiyi gördükçe kötüyü unutuyorsunuz yetmiyor küfretmeye başlıyorsunuz.Elbette daha iyi olsun ama görmemezlikten gelmeyin.
  Cevapla
 • Halil İbrahim Damar 8 yıl önce Şikayet Et
  üç maymun. herşeyin dört dörtlük bir şekilde iyi gittiğini düşünmüyorum.bununla birlikte de üç maymun gibi "duymaz görmez konuşmaz" olmaya da gerek yoktur.sanki herşey kötüye gidiyor. arkadaşlar!!!! BİRAZ İNSAF
  Cevapla
 • Burak Kamil Taşçeken 8 yıl önce Şikayet Et
  frodo nerede yaşıyorsun?. hemen akpyi de işin içine sokmuşsun, valla helal olsun. madem öyle niye israile veriliyor modernizayon işleri, hala tonla abdden silah alınıyor? şimdi de dersim isyanını mı savunacaksın? yahu siz değil miydiniz adamları alevi vs diye refüze eden? ne oldu da birden dersim isyanını savunur oldunuz? hangi iyi işlerden bahsediyorsun, söylesen de öğrensek. halkına refah sağlayan diyorsun ama işsizlik rekor kırıyor, 2010 bütçe açığı hedefi 50 katrilyon. nerede yaşıyorsun sen, başka bir ülkede mi?
  Cevapla
 • Nadia Comenachee 8 yıl önce Şikayet Et
  Dileğimiz. Umarız ki TSK diğer moden ülkelerde olduğu gibi görevin sadece vatan müdafası olduğunun farkına varır ve kendini daha da yıpratmaz. Bir ordunun görevi yalnızca harb meydanı. Başka biyer değil. İlke ve inklabın değil, canımızın bekçisi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türk devi müjdeyi verdi! 25 bin TL maaş verecek
3'üncü Havalimanı'ndan muhteşem fotoğraflar