Levent Bektaş: Masum bir vatandaşım

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmata ilişkin tutuklu bulunan emekli Binbaşı Levent Bektaş, ülkede kurulan tuzaklardan haberi olmadığını ve masum bir vatandaş olduğunu söyledi.

Levent Bektaş: Masum bir vatandaşım
Levent Bektaş: Masum bir vatandaşım
GİRİŞ 29.12.2009 14:59 GÜNCELLEME 29.12.2009 14:59

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmata ilişkin tutuklu bulunan emekli Binbaşı Levent Bektaş, ''Ülkede olan ve kurulan tuzaklardan hiçbir haberi olmayan masum vatandaşlardan biri olduğunu'' söyledi.

Silivri Ceza İnfaz Kurumlarına ait araçla Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine getirilen Bektaş, ''Amirallere suikast'' iddialarının da yer aldığı ve dokuz askeri personelin tutuklu bulunduğu ''İstanbul ve Gölcük'teki eş zamanlı operasyon''a ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul Cumhuriyet Savcısı Süleyman Pehlivan'a yaklaşık bir saat ifade verdi.

İfadesinden sonra tekrar tutuklu bulunduğu cezaevine götürülen Bektaş'ın avukatı, Levent Bektaş'ın kaleme aldığı yedi sayfalık basın açıklamasını gazetecilere dağıttı.

MASUMİYET İDDİASI

Açıklamasında Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmata ilişkin soruşturma kapsamındaki iddialara yer veren Bektaş, ''Birbirini destekleyen, birbiriyle bağlantılı hiçbir maddi delil olmaksızın, kimden geldiği belli olmayan bir ihbar mektubunda adının yer alması nedeniyle TCK'nın ''patlayıcı madde bulundurmak'' ve ''yasa dışı örgüt üyesi olmak'' maddelerine istinaden tutuklandığını hatırlattı.

Gözaltına alınmadan önce ev ve iş yerinde yapılan aramalarda suç teşkil edecek hiçbir bulguya ulaşılamadığını öne süren Bektaş, halihazırda iddia edilen suçlamalarla hiçbir ilişkisi ve bilgisi olmamasına rağmen sekiz aydır tutuklu bulunduğunu öne sürdü.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ''Üstün Birlik Yetiştirme Ödülü'' ile ödüllendirildiğini ve SAT Grup Komutanlığı personelinin başarısında katkısının olduğunu anlatan Bektaş, ''Ben de bu ülkenin olanlardan ve kurulan tuzaklardan hiçbir haberi olmayan masum vatandaşlarından biriyim'' dedi.

Bektaş, eğitim almış ve personel yetiştirmiş bir SAT'çı olarak ateşleme düzeneğine sahip mühimmatları basında yer aldığı gibi bir karış suyun içine gömmesinin hayatın olağan akışına aykırı bulduğunu ve mühimmat krokisini ortalıktaki bir CD'nin içine saklamasının ise zeka özürlü bir iş olabileceğini dile getirdi.

Ofisinde ele geçirilen bilgisayarlarda, talebine rağmen arama mahallinde yedeklemenin yapılmadığını aktaran Bektaş, yedeklerden bir kopyanın sekiz ay geçmesine rağmen kendisi ya da avukatına verilmediğini ve ele geçirilen CD ile DVD'lerin hukuken adli kanıt niteliğinin bulunmadığını savundu.

Bilgisayar verilerinin belli aralıklarla bazı medya organlarında yer almasını eleştiren Bektaş, 24 Nisan 2009'da soruşturmayı yürüten iki Cumhuriyet savcısına ''Poyrazköy'de çıkarılan patlayıcı ve mühimmatla hiçbir ilgimin olmadığını, söz konusu bölgeye yaklaşık bir yıldır hiç gitmediğimi, bu ihbar mektubunu kimin, ne amaçla yazdığını bilmediğimi, bu konuda suçsuzluğum ortaya çıktığında, bu iftirayı atanların daha vahim iftiralarla beni suçlamaya kalkışabileceklerinden endişe ettiğini'' bildirdiğini kaydetti.

''KAFES PLANI İDDİASI''-

Bektaş, yazılı açıklamasında ''kafes planı iddiası'' ile ilgili de şu savunmayı yaptı:

''Türk Silahlı Kuvvetlerini karalamak için her türlü sahte bilgi ve belgeyi üretmekten ve kendi yandaş medya organları vasıtasıyla kara propaganda yapmaktan kaçınmayan müfterilerin, iftiralarını duyurmak için neden Kasım ayına kadar bekleme ihtiyacı duydukları sorusu akıllara gelmektedir. Kişisel kanaatimce, içinde bulunulan siyasi konjonktüre göre belge üretmeden sorumlu birimlerin, sözde 'irtica ile mücadele' belgesinden istedikleri verimi alamamış olmaları gerekir ki, böyle bir plan üretme ve servis etme ihtiyacı doğmuştur.''

Davada ön yargıların terk edilmesi ve durumlarının tarafsız bir bakışla izlenmesi gerektiğini kaydeden Bektaş, açıklamasında ''Davanın başladığı günden itibaren birçok değerli basın mensubu tarafından da benzetimi aynen yapılan Kafka'nın unutulmaz romanı 'Dava'nın kahramanı Joseph K'dan veya Yüzbaşı Dreyfus'dan hiçbir farkımız olmadığını göreceksiniz'' ifadesine yer verdi.

Bektaş, açıklamasının sonunda basın mensuplarından, ''masumiyet karinesi gereği çeşitli haberlerle linç edilmemesini ve kasıtlı üretilmiş belgelerle mesnetsiz suçlamaların yer aldığı televizyon programlarında açıklamasına yer verilmesini'' talep etti.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Time'a göre 'Dünyanın en etkili liderleri'
İlk başvuru Bahçeli'den!