Sakın hastalanmayın doktorlar eylemde

Türk Tabipleri Birliği (TTB), 19 Ocak Salı günü, Meclis'te görüşülmekte olan Tam Gün Yasa Tasarısını protesto etmek için iş bırakma eylemi yapacak. TTB'nin eylem kararı sağlık camiasında tartışmaya yol açtı.

Sakın hastalanmayın doktorlar eylemde
Sakın hastalanmayın doktorlar eylemde
GİRİŞ 19.01.2010 00:02 GÜNCELLEME 19.01.2010 00:02
Bu Habere 56 Yorum Yapılmış

TTB tarafından daha önce yapılan açıklamada, öncelikli taleplerinin sözkonusu Tasarı'nın acilen geri çekilmesi olduğu belirtilerek, "Eylemimiz hiçbir şekilde halkımıza, hastalarımıza karşı değildir.

Sağlık ocaklarında 2 TL, devlet hastanelerinde 10 TL, özel hastanelerde hem 15 TL hem de üstüne "ilave ücret' ödemek zorunda kalanlar başta olmak üzere uygulanan sağlık politikalarından zarar gören, mağdur olan bütün vatandaşlarımız davetlimizdir" denilmişti.

-TTB MERKEZ KONSEYİ GENEL SEKRETERİ DR. BİLALOĞLU: DOKTORLAR HAKKINI ANLATACAK

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Genel Sekreteri Dr. Eriş Bilaloğlu, ''TTB, sağlık alanında örgütlü olan sendika ve derneklerle birlikte yarın işi bırakıp, sağlık alanındaki gerçekleri, sağlık çalışanlarının özlük haklarını anlatacak'' dedi.

Bilaloğlu, TTB Merkez Konseyi'nde düzenlenen ''Gerçek hekim iş bırakır mı?'' konulu basın toplantısında, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a göre 'Tam gün yasa tasarısı ile sağlıkçıların özlük haklarında ciddi iyileşmeler olacağını' belirtti.

''Soruyoruz, buna inanan var mı?'' diyen Bilaloğlu, şunları kaydetti:

''Sayın Bakan hekimlik yaşamında muayene çalıştırmış mı? Çalıştırdıysa nasıl çalıştırmış? Bizce en azından Sayın Bakan hastalara, 'Bir muayenehaneye uğra'' dememiştir. Ama o gün olduğu gibi bugün de ve bu yasa çıkarsa yarın daha da fazla oranda bu işi suistimal edenler olmuştur, olacaktır. Çünkü Bakan'ın sistemi aynı sistemdir, hastaların sırtından gelir elde etmek.''

Bugün hemşiresinden, sağlık memuruna, taşeron işçisine kadar maaşlarının yeterli olmadığını, gelirleri ve işlerinin güvenceli olmadığını savunan Bilaloğlu, yasa çıktıktan sonra olumlu bir değişiklik olmayacağını iddia etti.

Bütün sağlıkçıların örgütlerinin, meslek örgütü, tabip odası, sendika ve derneklerin yasaya karşı çıktıklarını anlatan Bilaloğlu, ''O halde gerçek doktor yarın işi gücü bırakır, gerçekleri anlatır ama tehditlere pabuç bırakmaz. TTB, sağlık alanında örgütlü olan sendika ve derneklerle birlikte yarın işi bırakıp, sağlık alanındaki gerçekleri, sağlık çalışanlarının özlük haklarını anlatacak'' dedi.

-RADYOLOJİ TEKNİSYEN VE TEKNİKERLERİNDEN TEPKİ-

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği Genel Başkanı Heybet Aslanoğlu ile radyoloji teknisyeni Gürdoğan Aydın da toplantıda yaptıkları konuşmada, 'tam gün yasasına' karşı çıktıklarını belirterek, tam güne karşılık tam gün iş bırakacaklarını söyledi.

Haftalık 25 saat olan çalışma sürelerinin 35 saate çıkarılmasından rahatsız olduklarını bildiren Aslanoğlu, AB standartlarında çalışma istediklerini kaydetti.

Günlük 5 saat olan çalışma saatlerinin 7'ye yükselmesiyle kanser olma risklerinin yüzde 50 artacağını öne süren Aslanoğlu, mevcut 5 saatlik çalışma sisteminde dahi radyoloji teknisyenlerinin yüzde 29'unun kanser dahil bir çok sağlık problemi yaşadıklarını savundu.

Aslanoğlu, Tam Gün Tasarısı geri çekilmedikçe eylemlerinin ''sürekli ve ısrarcı'' bir şekilde devam edeceğini belirtti.

-HEKİM HAKLARI DERNEĞİ BAŞKANI BAKAR: EYLEME KATILMAYACAĞIZ ÇÜNKÜ...

 Hekim Hakları Derneği Başkanı Mehmet Bakar, ''Tam Gün Yasa Tasarısı''na ilişkin, ''Tasarının gerekçesi çok talihsiz beyanlarla dolu. Kamuoyunu hekimler aleyhine yönlendirici ve tüm sorunların kaynağını yarı zamanlı çalışma düzenine yükleyen bir anlayışla hazırlanmış'' dedi.

Derneğin yeni yönetiminin İstanbul'da düzenlenen basınla tanışma toplantısında konuşan Bakar, tasarının yaklaşık 4 yıldır sağlık personelinin üzerinde ''Demokles'in kılıcı''  gibi tutulduğunu ileri sürdü.

Avrupa'nın 53 ülkesinde 100 bin kişiye 347 hekim düşerken, Türkiye'de 140 hekim düştüğünü vurgulayan ve ''Avrupalı meslektaşlarımızdan 3 misli çok çalışmaktayız'' diyen Bakar, hemşire ve diğer yardımcı sağlık personelinin ise Avrupa'ya göre 5 misli az personelle hizmet verdiğini kaydetti.

Bakar, bir yasa tasarısının gerekçesinin o yasanın ''ruhu'' olduğunu belirterek, Tam Gün Yasa Tasarısı'nın gerekçesinin incelendiği zaman ''çok talihsiz beyanlarla dolu olduğunu'' ileri sürdü. Mehmet Bakar, ''Kamuoyunu hekimler aleyhine yönlendirici ve tüm sorunların kaynağını yarı zamanlı çalışma düzenine yükleyen bir anlayışla hazırlanmış. Hekimleri para ilişkisi içinde gösteren, özellikle yarı zamanlı çalışan hekimi hastasının kontrol sorumluluğunu ihmal etmekle itham eden bir gerekçeyi kabul etmemiz söz konusu olamaz'' diye konuştu.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakar, ''Sizin İl Sağlık Müdürlüğünüz döneminde bu tasarı gündeme geldi. O zaman ne düşünüyordunuz?'' şeklindeki soruya, ''Hoşnut olmadığım için o dönem de bilimsel kurulları topladık. Bir hekimin optimum çalışabileceği rakamları tespit ettik'' yanıtını verdi.

''O dönemde hekimleri tam gün çalıştırmanız için bir baskı var mıydı?'' şeklindeki soru üzerine ise Bakar, ''Özel bir baskı olmasa dahi bir trend götürüyor sizi. Ne kadar çok hasta bakarsanız o kadar iyi hekim olunacağı konusunda bir trend var. Ama bu doğru bir iş değil'' diye konuştu.

Bakar, bir hastaya ayrılan muayene süresinin 4-5 dakikaya düşmesinin hastaları asla tatmin etmeyeceğini ve ''tatmin edilmemiş hasta sendromuna'' yol açacağını söyledi. Bakar, tam performans çalışılması halinde bir doktorun ayda 12 bin TL kazanacağı ifadelerinin de hayali olduğunu, bir klinik şefinin bu parayı alması için yalnızca nöbetinin 130 saati bulması gerektiğini, bunun da 6 hafta sonu nöbet tutması demek olduğunu ileri sürdü.

-''EYLEME KATILMAYACAĞIZ''-

Türk Tabipler Birliğinin (TTB) öncülüğünde yarın yapılacak doktorların iş bırakma eylemine katılıp katılmayacaklarını ve yasaya ilişkin TTB'nin tavrını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine de Bakar, şunları söyledi:

''TTB'nin sadece karşı çıkmak için tavır koymanın ötesinde bir tavrı yok. Dolayısıyla biz eyleme katılmayacağız. TTB, hekim yanlısı gözükmesine rağmen uyguladığı politikalarla Sağlık Bakanlığı ile paralel hareket ediyor. Bize göre TTB'yi yöneten arkadaşlarımız, Sağlık Bakanlığı için bulunmaz Hint kumaşıdır. Sadece 'hayır' diyorlar. Dün Genel Sağlık Sigortası'nı, Tam Gün Tasarısı'nı savunan TTB, bunlar uygulamaya konduğunda hepsine şiddetle karşı çıkmıştır. Bana, karşı çıkmadıkları bir uygulama söyleyebilir misiniz?''

KAYNAK: AA ANKA
YORUMLAR 56
 • adnan yaşar 9 yıl önce Şikayet Et
  herşey para. kim gidip özel muaynanede çalışacak ozaman paraya para demicek onlar için insan sağlığı önemli değilki onlar eline düştünmü aman sanki kendilerini doktor değil kral zannediyorlar doktorluk hizmet işidir asistanlar bile artık havalarından geçilmiyo bence hükümet ne kadar katı olabiliyosa olsun sonuçta maaşları yani haklarını veriyo mecburlar tam günde çalışacaklar...
  Cevapla
 • hilal71 9 yıl önce Şikayet Et
  herkese selamlar. bütün gün ameliyattaydım.üşenmedim tüm yorumları okudum(ziyaretçiler dahil).kamuda çalışıyorum ve muayenehanem var.eleştiri yapan yorumcuların yanıldığı bir konu var.bu yasa tam gün yasası değil,tam zamanlı çalışma yasası.bu nokta da ben de yasayı destekliyorum.ancak şu an da kamudaki doktorların zaten %87 si tam zamanlı çalışıyor.kalan %13 te yasadan sonra tercihini yapacak.eğer sağlık sistemindeki yanlışlıklar sadece bu %13 le hallolacaksa ben muayenehanemi kapatmaya hazırım.ama hükumet halkı yanıltıyor.
  Cevapla
 • eyupkamil 9 yıl önce Şikayet Et
  MİLLET İÇİN. Bizler sade vatandaş olarak.kanundan yanayız.kusura bakmayın sayın doktorlar.h,çde boşuna bağırmayın.herkez aynı olmasada geneliniz için söylüyorum.hastalarınızı para makinası gibi görüyorsunuz.yemininiz boşa.böbrek alıpta satanınızmı.parası yok diye ölen hastaya bakmayanınızmı.kapısında 10 hasta bekliyorken en az muayene üçreti 200Tl olurken yıllık vergi bir memur maşı kadar değilken 500 bin tl. dairelerde otururken sizler boykot etmiyeceksinizde sizlerin umudunuza kalan hastalarmı edecek
  Cevapla
 • ibrahim karaca 9 yıl önce Şikayet Et
  Ben de mağdurum. bar dr ler vatadaş mağdur oluyor öyle olmadımı biz ne yapalım biz de mi eyleme geçelim devlet hastenesine gidiyorsun muayeneme gel diyor hasteneyi müsteri bekleme yeri gibi kullanıyor seç ya o ya bu değil mi ama ee onca maaş var gözünüzü toprak doyursun yani
  Cevapla
 • ironimpati 9 yıl önce Şikayet Et
  doktorlar haklı. hükümet her zamanki gibi yanlışı yanlışla çözmeye kalkıyor, yasanın muhatabı kesimleri ve isteklerini dinlemiyor, buna da tepeden inmeci rejim deniyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünyada füze hareketliliği! Rusya da harekete geçti
Terör örgütü PKK ve HDP'nin sokak çağrısı cevapsız kaldı