Boyada bu yılın modası pastel renkler

İç dekorasyon boyasında bu yıl özellikle pastel renklerin ilgi gördüğü, ''kese kağıdı rengi'' ile ''lila''nın, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da beğenildiği belirtiliyor.

  • GİRİŞ12.02.2010 10:21
  • GÜNCELLEME12.02.2010 10:21
Boyada bu yılın modası pastel renkler

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, insan hayatında her alanda yaşanan değişim, iç mekan boyalarının renkleri açısından da yaşanırken, her dönem farklı renkler ön plana çıkıyor.

Özellikle iç mekanların renk ve dokusunda, önceki yıllarda ''efekt'' olarak adlandırılan, ''hareketli boyalar'' ön planda iken, son zamanlara ise düz satıh boyaları tercih edilmekte.

Boyada bu yılın modası pastel renkler üzerine kurulu. Söz konusu renkler arasında, özellikle ikisi ön plana çıkmakta. ''Kese kağıdı rengi''ne olan ilgi geçen yıl olduğu gibi bu yıl da devam ederken, en az onun kadar ''lila'' veya ''erguvan'' olarak adlandırılan renk de talep görüyor.

Renk seçiminde iddialı olanlar ve çarpıcı olmak isteyenler, daha koyu renkleri tercih ediyor. Ortamda yumuşak bir hava yaratmak isteyenlerin tercihi ise daha açık renkler.

ZAMANIN ÖTESİNDEKİ RENKLER

Adana'da kurulu Uğur Boya Genel Müdürü Ümit Onatça, boya rengi konusunda modanın, özellikle televizyon programları ve dizileri ile yapı ve dekorasyon dergilerinden etkilendiğini kaydetti.

Her dönem belli renklerin moda olduğunu, ancak, insan ruhunda yarattığı etki nedeniyle, modası hiç bir zaman geçmeyen bazı renklerin de bulunduğunu kaydeden Onatça, ''Beyaz, saflık, sadakat ve temizliğini temsil ettiği içi halen sıkça tercih edilmekte. 'Mavi' ise gökyüzü ve denizi çağrıştırarak, verdiği huzur hissi nedeniyle tercih ediliyor'' dedi.

''Kırmızı''nın fiziksel enerjiyi, yaşamla dolup taşan istekleri ve doğal güçleri temsil ettiğini ifade eden Onatça, ''Ancak kırmızı, iddialı ve göz alıcı bir renk olduğu için, genellikle renk aralarında kısmi olarak kullanılmakta. Canlılığı ve aydınlığı tercih edenler genelde turuncuya yöneliyor'' diye konuştu.

KAYNAKAA

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat