Göl olan Edirne'de zırhlı ulaşım Galeri

Bulgaristan'ın baraj kapaklarını açması ve aşırı yağış dolayısıyla Tunca'dan sonra Meriç'in de taşması sonucunda Meriç ve Tunca köprüleri ulaşıma kapatıldı. Çaresiz vatandaşlar zırhlı araçlar ve traktörlerle taşındı.

Göl olan Edirne'de zırhlı ulaşım Galeri
Göl olan Edirne'de zırhlı ulaşım Galeri
GİRİŞ 16.02.2010 17:59 GÜNCELLEME 16.02.2010 17:59

Yunanistan ile bağlantının sağlandığı yoldaki köprülerin kapanması nedeniyle Pazarkule Sınır Kapısı ile 10 bin kişinin yaşadığı Karaağaç Mahallesi'ne ulaşım, askeri ve emniyet araçlarıyla sağlanıyor.

Edinilen bilgiye göre, 10 bin kişinin yaşadığı Karaağaç Mahallesi'ne oturan çok sayıdaki kişi, sabah saatlerinde askeri ve emniyete ait araçlarla üzerinden nehir sularının aktığı Tunca ve Meriç köprülerinden geçirilerek, kent merkezine getirildi. Bu nedenle, kent merkezine gitmek isteyen vatandaşlar, uzun kuyruklar oluşturdu.

Edirne'de, son 15 gündür devam eden yağışlar ve Bulgaristan'ın nehirler üzerindeki baraj kapaklarını açması nedeniyle Meriç Nehri taştı. Nehrin taşması üzerine Meriç ve Tunca nehirleri ile alternatif yollar ulaşıma kapatıldı.

Meriç Nehri'nin taşması üzerine, dün geceden bu yana Lozan Caddesi'ndeki Jandarma Şehitliği, Kent Ormanı, askeri tesis, kafeteryalar, bağ evleri, kısmen Çevre ve Orman İl Müdürlüğünü ile nehir kıyısındaki Trakya Üniversitesi, Askeri Meriç Gazinosu, Öğretmenevi, Polis Bahçesi sular altında kaldı.

TREDAŞ Edirne Müdürlüğü, yerleşim yerinin olmadığı, ancak eğlence yerlerinin bulunduğu bölgede, elektrikleri tedbir amacıyla kesti.

Öte yandan, Bulgaristan'daki derenin taşması sonucu Kapıkule Sınır Kapısı'nda küçük araçların geçişine izin verilmiyor.

Edirne Valisi Mustafa Büyük ile Edirne Emniyet Müdürü Mehmet Yazıcı, bölgeye gelerek, incelemelerde bulunuyor.

-MERİÇ-İPSALA ARASINDAKİ YOL ULAŞIMA KAPALI-

Ergene Nehri'nin taştığı Meriç ilçesine bağlı Küplü beldesi ve Adasarhanlı köy yolu ile Meriç Nehri'nin taşması sonucu İpsala ilçesinin Sultanköy köy yolu sular altında kaldı.

Meriç ve İpsala ilçeleri arasındaki yolların sular altında kalması sebebiyle iki ilçeye ulaşım dünden bu yana yapılamıyor.

-NEHİR DEBİLERİ-

DSİ 11. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Meriç Nehri'nin debisi Kirişhane İstasyonunda 1470 metreküp/saniyeden 1519 metreküp/saniyeye çıkarken, Arda Nehri'nin debisi ise 796 metreküp/ saniyeden 770 metreküp/saniyeye düştü. Tunca Nehri'nin Suakacağı'ndaki debisi ise 218 metreküp/saniyede kaldı.

54. MEKANİZE PİYADE TUGAY KOMUTANI TUĞGENERAL ÖZEN'İN TALİMATIYLA KARAAĞAÇ'TAN EDİRNE'YE VATANDAŞLARI TAŞIYAN ZIRHLI ARAÇLARIN SAYISI ARTIRILDI

54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Paşa Özen'in talimatıyla, Meriç Nehri'nin taşması sonucu zarar gören Karaağaç Mahallesi'nden kent merkezine vatandaşları taşıyan zırhlı askeri araçların sayısı artırıldı.

Tuğgeneral Paşa Özen, askeri panzerle geldiği Karaağaç Mahallesi'nde, şehir merkezine gitmek için sırada bekleyen vatandaşların şikayetlerini dinlemiş ve askeri yetkililere, zırhlı araç sayısıyla yapılan seferlerin sayısının artırılarak, vatandaşın mağduriyetinin giderilmesi talimatını vermişti.

MAHALLEDE BEKLEYEN 80 VATANDAŞ, 5 ZIRHLI ARAÇLA KENT MERKEZİNE ULAŞTIRILDI

Talimat doğrultusunda, Karaağaç Mahallesi girişinde bulunan yaklaşık 80 kişilik grubu, kent merkezine taşımak üzere 5 askeri zırhlı araç geldi.

Askeri yetkililer, vatandaşları karışıklık olmasın diye sıraya dizdi, daha sonra araçlara binme önceliğini kadın ve çocuklara verdi. Sırayla zırhlı askeri araçlara bindirilen vatandaşlar, kent merkezine ulaştırıldı.

BİR KİŞİ, SU ALTINDA KALAN ÇİFTLİKTEKİ 4 KÖPEĞİ, BİR SAAT SÜREN ÇALIŞMAYLA KURTARDI

Edirne'de bir kişi, Meriç Nehri'nin taşması sonucu su altında kalan çiftlikteki biri kendine ait 4 köpeği, bir saat süren çalışmayla kurtardı.

Meriç Nehri'nin taşması sonucu çiftlikte mahsur kalan, aralarında kendi köpeği ''Zıpkın''ın da bulunduğu 4 köpeği kurtarmak isteyen Nihat Şanlı, kayıkla bölgeye gitti.

Geçemediği bölgelerde kayıktan inen, yaklaşık 1 metre yükseklikteki suda kayığı çekerek ilerlemeye çalışan Şanlı, bir saatlik çaba sonunda 4 ayrı noktadaki köpekleri kayığa almayı başardı.

Durumun bildirilmesi üzerine Edirne Arama ve Kurtarma (EDAK) ekipleri de kepçeyle bölgeye geldi.

Kurtarılan köpekler EDAK ekibi ve bazı vatandaşların yardımıyla kepçeye alınarak, güvenli bölgeye taşındı.

Nihat Şanlı, yaptığı açıklamada, aralarında kendi köpeğinin de bulunduğu 4 köpeği kurtarmanın mutluluğunu yaşadığını, yaklaşık bir saat süren kurtarma çalışmasının bir insanlık görevi olduğunu söyledi.

-TEK ARAÇLA ULAŞIM-

Bu arada, Meriç Nehri'nin taşması sonucu bölgeye yayılan suların yükselmesi üzerine askeri kamyonlarla Karaağaç-Edirne kent merkezi arasındaki taşıma işlemi durduruldu.

Taşıma işinin Edirne Emniyet Müdürlüğüne ait panzerle yapılması, şehir merkezine gitmek için sırada bekleyen vatandaşların tepkisine neden oldu.

Kent merkezine gitmek için Karaağaç'ta bekleyen yüzlerce vatandaş, bir araçla taşıma işinin yeterli olmadığını savundu.

Vatandaşlar, panzer görevlilerinin, acil işi olan veya hasta kişilere öncelik vermesine de tepki göstermeye başladı.

Ablasının hastanede doğum yapmak üzere olduğunu ifade eden Hayrettin Sargılı ile eşi şeker hastası olduğundan eczaneden mutlaka ilaç alması gerektiğini anlatan ve elindeki raporu görevlilere gösteren Nehir Yediperi, panzere binemeyince Edirne Belediye Başkanı Sedefçi'den yardım istedi.

Sedefçi'nin devreye girmesi üzerine panzere alınan Yediperi ile Sargılı'nın kent merkezine gitmeleri sağlandı.

Panzerin 10'ar kişilik gruplar halinde taşıma yaptığını belirten Fatma Yanık da şeker hastası olmasına rağmen 2 saattir araca binmeyi beklediğini kaydetti.

54. MEKANİZE PİYADE TUGAY KOMUTANI TUĞGENERAL PAŞA ÖZEN, SELDEN ZARAR GÖREN KARAAĞAÇ MAHALLESİ'NDE İNCELEMELERDE BULUNDU

54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Paşa Özen, Meriç Nehri'nin taşması sonucu zarar gören Karaağaç Mahallesi'nde incelemelerde bulundu.

Tuğgeneral Paşa Özen, askeri panzerle geldiği Karaağaç Mahallesi'nde, şehir merkezine gitmek için sırada bekleyen vatandaşların şikayetlerini dinledi.

Karaağaç Mahallesi'ndeki vatandaşların, yolcu taşıyan panzerlerin yeterli olmaması yönündeki şikayetleri üzerine gerekenin yapılacağını belirten Paşa Özen, daha sonra taşıma yapan panzer görevlilerine, işini hızlandırması talimatını verdi.

Paşa Özen daha sonra Karaağaç'taki askeri birlikleri denetledi.

Göl olan Edirne'de zırhlı ulaşım Galeri
GALERİYE GİT
YORUMLAR 5
 • kaan 8 yıl önce Şikayet Et
  20 yıllık sorun. baraj yapmak belediyenin değil devletin işidir.edirne belediyesi bütçesiyle bu işin altında kalır.sadece akp ye bağlamamk lazım olayı.ama 20 yıldır bi insan çözüm bulur bu işe yahu.bu ne acziyet...
  Cevapla
 • Hayrullah ÖKMEN 8 yıl önce Şikayet Et
  başka belediye olsaydı ne olurdu ?. edirne belediyesi AKP li olsaydı Meriç taşmayacak mıydı, Tunca taşmayacakmıydı, Yoksa bu kadar yağmur yağmazmıydı belediye başkanı mahçup olmasın diye. Şimdi bana da chp zihniyetli derler ama hayır, sadece biraz mantıklı eleştirelim lütfen. Tedbir alınmıyor diye eleştirilebilir
  Cevapla
 • Hayrullah ÖKMEN 8 yıl önce Şikayet Et
  Yok artık. Askerin yardımını bile istemeyen ve "her işe maydanoz olmayın" diyen zihniyete "yuh" derim ancak. kendi askerine bu kadar düşman olan orada oturup ahkam keseceğine nasıl yardım yapılabilir diye düşünürmü ? Nerede o düşünce . O sadece düşmanlık besler.
  Cevapla
 • Halil 8 yıl önce Şikayet Et
  kaç yıldır chp belediyesi. kaç yıldır chp nin belediyesi edirne, heryıl bu bulgarsitanın kapakları yüzünden sular altında kalır.abartılıyor demişler.Ben kendi gözlerimle koca şehitliği sular altında gördüm,fotoğrafını çektim.Rezalet tam manasıyla.istanbulda baskın olunca tır garajı yüzünden ortalık veryansın,bulgar barajını bile bile önlem alma aman kimse duymasın."senin yargın iyi benim yargım kötü,senin memurun iyi benim ki kötü,senin ihalen iyi benimki kötü nihayet senni afetin iyi benimki kötü" pes yani.belediye başkanı istifa
  Cevapla
 • Ahmet Kaya 8 yıl önce Şikayet Et
  Şu zihniyete bakın hele.... Yarısı yalan atıyor.. İstanbulda sel olursa Kadir Topbaş.. Edirnede sel olursa Ak Parti.. Siz bu zihniyeti kimden satın aldınız.. Felaketi çenelerinizle durdurmanız mümkün olabilirmi? Edirnede felaket olmuşsa belediye başkanı suçlanamaz. Alınan tedbirler yeterlide olsa felaketi durdurmak kolay olamaz. Antalyada sulara battı, İzmirde.. Şimdi belediye başkanlarımı suçlu oluyor.. Biraz sağduyulu konuşun. O kadar akıl veren var ki Allah yardımcıları olsun. Ak Parti gibi mert bir hükümeti gören var mı?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
CHP seçim başlamadan sonuçları açıkladı
Avusturya'dan skandal Türkiye hamlesi!