İzmir 'Altın Madeni'ni tartışıyor

TBMM Araştırma Komisyonu üyeleri, Cumaovası Efem Çukuru mevkisinde TÜPRAG şirketince altın çıkartılması planlanan maden alanında incelemelerde bulundu.

İzmir 'Altın Madeni'ni tartışıyor
İzmir 'Altın Madeni'ni tartışıyor
GİRİŞ 24.03.2010 19:13 GÜNCELLEME 24.03.2010 19:13

AK Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen başkanlığında 14 milletvekili ile 8 uzmandan oluşan TBMM Araştırma Komisyonu'nun maden sahasındaki incelemesine, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ile Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce de katıldı.

TÜPRAG Madencilik Şirketi Müdürü Mehmet Yılmaz maden sahasında heyete, Efem Çukuru Altın Madeni Projesi teknik bilgileri ile altın madenciliğinin Türkiye'deki durumu hakkında bilgi verdi.

Türkiye'de 6 bin 500 ton altın potansiyeli, 710 ton işletmeye hazır altın rezervi bulunduğunu belirten Yılmaz, bunun 34 tonunun Efem Çukuru'nda olduğunu söyledi.

Efem Çukuru Altın Madeni Projesi'nde 1998 yılında keşiflere başladıklarını, 2005 yılında ÇED raporu, 2008 yılında da orman sahasında çalışma izni aldıklarını dile getiren Yılmaz, 2008 yılının sonlarına doğru inşaata başladıklarını, 2010 yılının sonlarında da üretime başlayabileceklerini kaydetti.

Yılmaz, Efem Çukuru maden sahasında 1 ton rezervden 12.65 gram altın elde edilebileceğini, günde bin 100 ton cevher işlenebileceğini, yılda 3.6 ton altın üretiminin hedeflendiğini, 180 olan bugünkü çalışan kişi sayısının altın madeninin üretime geçmesiyle 320'ye çıkacağını ifade etti.

TÜPRAG şirketinin Efem Çukuru Altın Madeni Projesi için 142 milyon dolar yatırım hedeflediğini belirten Mehmet Yılmaz, maden sahasında 1 kilometre uzunluğunda, yaklaşık 4 metre genişliğinde bir altın cevheri bulunduğunu, işletmenin 11 yıllık üretim öngördüğünü, elde edilecek cevherin Uşak'ta işleneceğini bildirdi.

Yılmaz, İzmir Valiliği İzleme Denetleme Komisyonu'nun maden sahasında periyodik olarak toz, gürültü, atık yönetimi konusunda denetleme yaptığını sözlerine ekledi.

Daha sonra milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Yılmaz, Efem Çukuru Altın Madeni sahasının Osmanlı döneminde de işlendiğini, çıkarılacak altının değerinin 1 milyar 300 milyon dolar olduğunu söyledi.

Altın üretimi yapılırken yer altı suyuna zarar verilmeyecek bir üretim öngördüklerini belirten Yılmaz, üretim sahasının Tahtalı Barajı havzasının dışında DSİ tarafından yapımından vazgeçilen, ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı öngörülen Çamlı Barajı havzasında kaldığını dile getirdi.

Şirketin aldığı ÇED raporunun iptali için davalar açıldığını, açılan davaların lehlerine sonuçlandığını vurgulayan Mehmet Yılmaz, işletme ruhsatının 10 yıllık olduğunu, 2007 yılında bu ruhsat için dava açıldığını, davayla ilgili üçüncü bir bilir kişinin oluşturulma aşamasında bulunulduğunu kaydetti.

-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KOCAOĞLU-

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da altın çıkarılmasına kesinlikle karşı olmadıklarını, ancak Efem Çukuru bölgesinin Balçova ve Tahtalı barajları havzasını etkileyebilecek bir bölgede bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

''Çamlı Barajı DSİ tarafından 10 yıl önce projesi yapılan, uygulama projeleri olan bir barajdır. DSİ, ekonomik koşullar nedeniyle baraj yapımını ertelemiş olabilir. Ancak, yarımadanın su ihtiyacının karşılanması için bu barajın yapılması gerekir. 171 bin hektarlık alandaki yarımada İzmir'in gelişimi için olmazsa olmaz bir bölgedir. Çeşme, Karaburun, Urla, Seferihisar ve Güzelbahçe'yi kapsayan yarımadada Çamlı Barajı'nın dışında bir başka su kaynağı yok. Biz altın aranmasına karşı değiliz. 5 sulama göleti, 5 barajın yer aldığı bu su havzasında bizim endişemiz böyle bir madenin olması. Yarımadanın en tepesinde altın ararsanız turist getiremezsiniz. Bilimsel ahlakına inandıklarımla her türlü konuyu irdelerim. Ne 'altına hayır', ne de 'altına evet' diyenlerle muhatap oldum. Bu barajla ilgili bir dosya dolusu rapor var. Eğer bilim, 'suyun kirlenme riski var' diyorsa, yasal zeminde sonuna kadar karşı çıkacağız. Eğer bilim, 'problem yok' diyorsa, kurumlar denetleyecekse bizim için sakıncası yok.''

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Dolarda yükseliş hızlandı! 4.65'i gördü
İnce'ye soğuk duş: Belgeleri ortaya çıktı!