Prim borcu olan Bağ-Kur'luya müjde

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, borç yapılandırması olmayan veya 5 yıldan az borcu olan sigortalılar yönünden, bu borçların 36 aya kadar tecil ve taksitlendirilebilmesine imkan sağlanması yönünde daha öncesinde olmayan çalışma yaptığını bildirdi.

Prim borcu olan Bağ-Kur'luya müjde
Prim borcu olan Bağ-Kur'luya müjde
GİRİŞ 30.03.2010 00:09 GÜNCELLEME 30.03.2010 00:09

SGK Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, kuruma borçlu, eski adıyla Bağ-Kur'lu (4-B statüsünde) sigortalı sayısının 3 milyon 239 bin kişi olduğu, bu sigortalılardan 962 bininin hiç borcunun bulunmadığı, 1 milyon 54 bininin ise 2 bin TL'nin altında olmak üzere az miktarda borcu olduğu bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Geriye kalan 1 milyon 223 bin sigortalımız içerisinde 2006 yılında 5458 sayılı kanunla ve 2008 yılında 5763 ve 5797 sayılı kanunlarla getirilen borç yapılandırmaları devam etmekte olan sigortalılarla birlikte 5510 sayılı kanunla getirilen imkanla, 1 Ekim 2008 tarihi itibarıyla 5 yılın üzerinde borcu olup borç olan döneme ilişkin sigortalılıkların durdurulması yönünde sosyal güvenlik il/merkez müdürlüklerimizde işlem yapılan sigortalılar da bulunmaktadır. Bu sigortalılarımızın borç yapılandırmaları devam ettiğinden ve 5 yılın üzerinde borcu bulunanlara ilişkin 5510 sayılı kanunla getirilen düzenleme dolayısıyla herhangi bir işlem yapılması söz konusu değildir.

Diğer taraftan borç yapılandırması olmayan veya 5 yıldan az borcu olan sigortalılarımız yönünden de Kurumumuzca bu borçların 36 aya kadar tecil ve taksitlendirilebilmesine imkan sağlanması yönünde daha öncesinde olmayan çalışma yapılmış, ayrıca bu durumdaki sigortalılarımıza borçlarının süresi ve miktarı ile bu borçlarını 36 aya kadar taksitler halinde ödeyebilecekleri konusunda bilgilendirme amacıyla yazılar gönderilmesi için çalışma yapılmaktadır.''

AA

YAZDIR
YORUMLAR 15
 • veysel 8 yıl önce Şikayet Et
  sorum editüre. Editörün Notu: Lütfen yorumunuzun tamamını büyük harflerle yazmayınız. Selamlar
  Cevapla
 • musa çakar 8 yıl önce Şikayet Et
  ŞÜKRETMEK. Bazı yorumcu arkadaşlar bakıyorumda,biz enayimiyizde ödedik havasındalar, o zaman arkadaşlara Allah sizide ödeyemeyenlerin durumuna koysunmu demek lazım. Yorum yazarken az düşünelim ltfen.
  Cevapla
 • mehmet eyüp cümbüş 8 yıl önce Şikayet Et
  neden siliniyor. 2001 yılından beri bağkur borcumu günü günününe yatırmaktayım ama Allah kötü duruma düşürmesinde bağkur devamlı yatırmayana değilde neden birazda pirimini gününde yatıran için bir şeyler yapmaya çalışmıyorbundan önceki afda benimle aynı zamanda bağkurlu olan biri hiç yatırmamış ben devamkı yatırmışım o affa uğradı benden daha az neden yatırdı onların affı bizleri cezaya teşvik etmektedir
  Cevapla
 • veli guvendi 8 yıl önce Şikayet Et
  1.5 senedir ödeyemiyorum... Mağazamı yeni açtım.1.5 yıl oldu fakat daha gidip bağ-kura kayıt bile olamadım.daha vergileri ödeyemiyoruz.bağ-kuru nasıl ödeyelim.bende böyle bir af bekliyordum.şimdi gidip başvuru yapıp aydan aya taksitle ödemek istiyorum.dükkan iş yapamazken vergi ve bağkur yükü çok fazla geliyor..
  Cevapla
 • Adnan Şermeter 8 yıl önce Şikayet Et
  ödeyeceğiz. Madem ki ticareti seçtik.Bu parayı ödemek zorundayız.Ay sonu geldiğinde ödeme rahatlığı içinde olan esnafımız bile işi sallıyor.Bazen ben bile sallıyorum.Çünkü bu parayı ödemek angarya geliyor!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'ye IMF operasyonu
Uçaklar Atatürk Havalimanı'na inemiyor!