Ankara banliyösünde yeni setler

Sincan-Kayaş arasında hizmet veren Ankara Banliyösünde yeni tren setleri Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım tarafından hizmete sunuluyor.

Ankara banliyösünde yeni setler
Ankara banliyösünde yeni setler
GİRİŞ 21.08.2010 01:00 GÜNCELLEME 21.08.2010 01:00

Sincan-Kayaş arasında hizmet veren Ankara banliyösünde, yeni tren setlerinin hizmete gireceği bildirildi. TCDD Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Sincan-Kayaş arasında çalışan Ankara banliyö hattını metro standardına yükseltmeyi amaçlayan Başkentray Projesi kapsamında temin edilen yeni banliyö setleri, pazartesi günü düzenlenen törenin ardından hizmete konulacak.

Açıklamada, Rotem-Mitsui iş ortaklığından temin edilen ve toplam maliyeti 140 milyon Dolar olan yeni banliyö setlerinin her türlü konfor ve güvenlik sistemine sahip olduğu belirtildi. Azami hızı saatte 140 kilometre olan setlerde 173 oturma yeri bulunduğu ve setlerin toplam yolcu kapasitesinin 747 olduğu ifade edildi.

Modern demiryolu işletmeciliğine uygun, son sistem teknik donanıma sahip setlerde vagonlar arasında yolcu geçiş sistemi, otomatik iklimlendirme sistemi, engelliler için donanım, emniyet sistemleri, yolcu bilgilendirme panoları ve yolcu anons sistemi bulunduğuna dikkat çekildi. Ayrıca, setlerde makinistin sağlık nedeniyle görevini yapamaması durumunda treni durduran cihazın, makinistin sinyallere uymaması halinde treni durduran ATS sisteminin, acil fren sisteminin, kapılar kapanmadan hareket etmeme özelliğinin ve kapalı devre televizyon sisteminin de bulunduğu vurgulandı. yeni banliyö setleriyle halen günde 28 bin olan yolcu sayısının artmanın beklendiği, Başkentray Projesi'nin tamamlanmasıyla da yılda 110 milyon yolcunun hedeflendiği kaydedildi. (ANKA)

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Toprağın altına daldı ve...
Son dakika haberi: Erdoğan 81 il için talimatı verdi! Tüm illerde olağanüstü hareketlilik