Genelkurmay, polis kararı için mesafeli

İçişleri Bakanlığı'nın Askerlik kanununda bir değişiklikle, polislerin 2 aylık eğitim ardından, kalan askerlik süresini polis olarak ve şark illerinde tamamlamasını öngören teklifine Genelkurmay'dan olumsuz cevap geldi.

Genelkurmay, polis kararı için mesafeli
Genelkurmay, polis kararı için mesafeli
GİRİŞ 30.08.2010 03:02 GÜNCELLEME 30.08.2010 03:02
Bu Habere 100 Yorum Yapılmış

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, hükümete "Hiç bir meslek grubuna askerlik hizmeti konusunda ayrıcalık tanınamaz'' görüşünü iletti.

Gazeteport'un haberine göre; Genelkurmay Başkanlığı, polislere askerlik kolaylığı getiren çalışmaya karşı çıktı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, "Hiç bir meslek grubuna askerlik hizmeti konusunda ayrıcalık tanınamaz'' görüşünü hükümete iletti.

İçişleri Bakanlığı 1111 sayılı Askerlik kanununda bir değişikliğe gidilerek, polislerin 2 aylık temel eğitimin ardından, kalan askerlik süresini polis olarak ve şark illerinde tamamlamasını öngörüyor. Bu süre aynı zamanda polislerin şark hizmetinden de sayılacak. Halen askerliğini yapmayan 35 bin civarında polis bulunuyor.

"AYRICALIK TANINAMAZ"
Askerliğin tek tip olmasına ve herkesin 9 ya da 12 ay olarak askerlik yapmasına sıcak bakan Genelkurmay, 9 aylık süren az olduğu ve 12 ayın daha uygun ve celp dönemlerinde boşluk yaratmayacağını hesapladı. Genelkurmay, polislere ayrıcalık tanınmasına ise karşı çıkıyor. Orgeneral Işık Koşaner de bu konudaki görüşünü ''Vatan hizmeti herkes için hak ve ödev olduğuna göre hiç kimseye, hiçbir meslek grubuna ayrıcalık tanınmamalı, bu hizmet hakça ve eşit şartlarda yapılmalıdır. Ülkemizde vatan hizmetine alternatif başka bir hizmet de yoktur ve olmamalıdır'' diyerek açıkladı.

4 TİP ASKERLİK VAR
Halen üniversite mezunu olmayan yükümlüler 15 ay uzun dönem er olarak askerlik yapıyor. Üniversite mezunları ise 12 ay yedek subay ya da 6 ay kısa dönem er olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'ne hizmet ediyor. Yurt dışında yaşayanlar ise 28 günlük dövizli askerlik yapıyor. Bu haktan yararlanabilmek için yurt dışında en az 1.095 gün işçi veya işveren olarak çalışmış olmak gerekiyor. 38 yaşına kadar 5 bin Euro, 38 yaştan sonra da 7 bin 500 Euro ödemek gerekiyor. TSK'da daha önce,yedek subay öğretmenlik, yurt içi bedelli askerlik, kamu kurumlarında çalışarak askerlik gibi sistemler de uygulanmıştı.

YORUMLAR 100
 • turan can 8 yıl önce Şikayet Et
  YAPI İÇİNDEKİ İLLEGALİTENİN AYRICALIĞINI BİTİR DE, KONUŞ SN.BAŞKAN. Sen yapı içindeki illegalitenin ayrıcalığına bak sn başkan.. öncelikli ve önemli olan askeri,polisle hizipleştirmek değil.. ne var şu teklifde ki gibi polisin kalan süresini şark hizmeti olarak tamamlaması da bi dev let hizmeti değil mi ? Askerlik vatan hizme ti de, polislik spor hizmet mi ? O vatan,dev let hizmeti değil mi? Sen illegalite içindeki askerlik hizmetin den maddi menfaat sağlayanların ayrıcalığı nı ve silahını millete karşı ve terörün yan ında kullanaların ayrıcalığını bitir de
  Cevapla
 • Osman Gazibey 8 yıl önce Şikayet Et
  POLİS HİÇ ASKERLİK YAPMAMALI !!!. Vatani Hizmet demiş Koşaner Mazeretinde! Hükümetin hizmetide Vatani Hizmet, Milletvekillerininki de, Vali,Kaymakam,Hakim,Savcı ve Polisinki de!!! Eğer mevzuu bahis Can ortaya koymak ise Polis Canını ortaya koymuyormu?Aslında bunlara askerlik yaptırılmasının nedeni, onlara Askeriyenin gücünü gösterip, tedib ve terbiye etmekten başka bir şey değil!Onun için Kaymakam ,Polis ,Hakim ,Savcı ve Akademisyenlerin askerlik yapmaması lâzım!Paralı askerliğin çıkması lâzım!Asıl önemlisi Profesyonel Orduya geçmek lâzım!!
  Cevapla
 • Teomete Hansarayli 8 yıl önce Şikayet Et
  Mesafeli olsa ne yazar. Bu ülkeyi hükümet yönetiyorsa.... ...mesafeyi de, kararı da tayin edecek odur, polislere askerliği kaldıracak da odur. Kesinlikle polisler askerlik yapmamalıdır. Zaten bugüne kadar askerlik yapan polisleri de askeriye sırf psikolojik baskı yapmak , kıdemli çavuşların emri altına alarak polislik mesleğini değersizleştirmek ve polsileri askerin hatta torna tesviyeden geçsinler zihniyeti ile askerliğe mecbur etmişlerdir.
  Cevapla
 • Umit Erdal 8 yıl önce Şikayet Et
  Karar hükümetin. Koşaner elbette görüşünü bildirebilir ama o kadar. Hükümet ne derse onu yapmaya mecburdur. Söylediği sözün içeriği ise çok tutarsız. Ciddiye almaya değmez. Tribünlere hitap ediyor. Dövizli askerlik yürürlükteyken, ayrıcalıktan bahsetmek saçma.
  Cevapla
 • Mehmet Bakkaloğlu 8 yıl önce Şikayet Et
  İtidal ve sorumsuzluk-3. Arkadaş,asker ne derse tersini yapmaktan bahsetmiş.Asker hükümetin düşmanı değil ki!Sonuçta asker,bu ülkeyi yönetenlerin emrinde ol(ması lazım ol)an bir birim.Hükümet kendilerini doğrudan ilgilendiren bir konuda onlarla istişare etmeli ve(alelacele görüş beyan etmemeli ki mahcup olmasın!)nihai kararı kendisi vermeli(ordu değil!)Kılıbık koca,karısının şirretliğinden bu duruma düştüğünü sanıyorsa aldanır,(kadın suçludur ama)asıl sebep kendi gevşekliğidir.Kazak olmayı karısının insafına terkeden kılıbık kalır!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
'Çin'de de olsa gidin getirin' diye babası vasiyet edince...
300 milyar doların üstünde oturuyoruz