Demiryollarında son 7 yılda neler oldu?

Kuruluşunun 154. yıldönümünü kutlayan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nda son 7 yılda 70 projeyi hayata geçirildi. Kurum, yatırım ve yeni projelerle 60 yılldır enkaza dönen yapısından kurtuldu. İşte yapılanlar:

Demiryollarında son 7 yılda neler oldu?
Demiryollarında son 7 yılda neler oldu?
GİRİŞ 23.09.2010 08:12 GÜNCELLEME 23.09.2010 08:12
Bu Habere 67 Yorum Yapılmış

Fahreddin Dede'nin haberi

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, kuruluşunun 154. yıldönümünü kutluyor. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, demiryollarının öncelikli sektör ilan edilmesiyle birlikte önemli atılımlar yaptıklarını ifade ederek, “7 yıl gibi kısa bir zamanda 70 projeyi hayata geçirdik. Demiryolunun 60 yıllık ihmali sona erdi” dedi.

1856 yılında Sultan Abdülmecid tarafından kurulan Devlet Demiryolları, kuruluşunun 154. yıldönümünü kutluyor. İlk olarak 130 kilometrelik İzmir-Aydın hattına vurulan kazmayla başlayan Anadolu topraklarındaki demiryolu girişimi, şimdilerde altın çağını yaşıyor. Süleyman Karaman’ın 2003’te Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü’ne atanmasıyla birlikte başlayan değişim, son hızıyla sürüyor.

DEMİRYOLLARININ ÖLÜ YILLARI: İSMET İNÖNÜ DÖNEMİ

Cumhuriyet öncesinde ağırlıklı olarak Ulu Hakan Sultan Abdülhamid Han’ın hamiliğinde yürüyen demiryolları, Milli Şef İsmet İnönü’nün Cumhurbaşkanlığı yaptığı 1940’lı yıllarda durgunluk dönemine geçti. Demiryolları’nın atılımları, 1940’dan sonra yavaşladı. 1923-1950 yılları arasında yapılan 3 bin 578 km.’lik demiryolunun 3 bin 208 km.’si, 1940 yılına kadar tamamlandı. 1950 yılından sonra karayolu ağırlıklı bir politika izlenmesiyle birlikte, demiryolları unutuldu.

KARAMAN: 7 YILDA 70 PROJEYİ HAYATA GEÇİRDİK

Demiryollarındaki atılımın mimarı olan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Vakit’e yaptığı açıklamada, “Hükümetimizin, 2003 yılından itibaren demiryolunu öncelikli sektör olarak değerlendirmesi ve önemli kaynak ayırması sonucunda, 7 yıl gibi kısa bir zamanda ilk niteliğinde 70 projeyi hayata geçirdik. Böylece, yapım maliyeti ucuz, kullanım ömrü uzun, enerjiyi verimli kullanan, güvenli ve çevre dostu bir ulaşım sistemi olan demiryolunun 60 yıllık ihmali sona erdi” dedi.
Türkiye’nin yüksek hızlı tren işletmeciliğinde Dünyada 8., Avrupa’da 6. ülke konumunda olduğunu dile getiren Karaman, “İlk etapta; Ankara-İstanbul, Ankara-Konya ve Ankara-Sivas arasında çift hatlı, elektrikli ve sinyalli 250 km. hıza uygun yüksek hızlı tren projelerinin yapımı devam ediyor” diye konuştu.

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı tren çalışmalarının bazı etaplarının tamamlandığını; ancak çalışmaların sürdüğünü dile getiren Karaman, Ankara-Konya arası yüksek hızlı tren çalışmalarının da son süratle devam ettiğini söyledi. Projenin hayata geçmesiyle birlikte Ankara-Konya arasının 1 saat 15 dakikaya indirileceğini bildiren Karaman, mevcut sistemin yenilenmesine de ayrıca önem verdiklerini dile getirerek, “Mevcut sistemin yenilenmesi, yüksek hızlı tren projeleri kadar önemlidir. Bu çerçevede, yaklaşık 5 bin km. yolun yenilemesi ve bakımı yapılmıştır. Mevcut sistemin yenilenmesi, hat kapasite ve kabiliyetinin artırılması bakımından çok önemlidir. İhmal sürecinde, tren hızları düşürülmek suretiyle trenin tekerleği döndürülmeye çalışılıyordu. Bazı hatlara 100 yıl el değmemiş, tren hızları 20 km.’ye, hatta 10 km.’ye kadar düşürülmüştü. İşte mevcut sistemi yenileyerek treni normal seyrine getiriyoruz. Bizim hedefimiz, tren hızlarını ortalama 100 km.’ye çıkarmaktır. Bunun anlamı ise tren diğer ulaşım araçlarına göre zaman konusunda daha avantajlı konuma gelmektedir” şeklinde konuştu.

12 LOJİSTİK MERKEZ KURULACAK

Görevde olduğu 7 yıl içerisinde büyük atılımlar yaptıklarını ifade eden Karaman, üç yıllık çalışma planlarını oluşturduklarını söyleyerek 16 adet hızlı tren seti temin edeceklerini belirtti. Karaman, “2010-2012 arasında 173 adet dizel ana hat lokomotifi temin ederek 1811 km.’lik yol yenilemesi yapacağız. Ayrıca 12 adet lojistik merkez kuracağız. Ayrıca, ‘Genel Demiryolu Çerçeve Kanunu’ taslağının kanunlaşması ile altyapı ile işletmeciliğin ayrılarak demiryolu sektörünün serbest ve adil şartlarda rekabete açılmasını, daha kaliteli ve emniyetli demiryolu hizmetinin daha uygun ücretle kullanıcılara sunulmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

SON 7 YILDA NELER YAPILDI?

* Ankara-İstanbul Hızlı Tren projesinin ilk etabı olan Ankara-Eskişehir bölümü tamamlandı.

* Hızlı tren setleri ve modern metro araçları üreten fabrika, Adapazarı’nda 2007 yılında kuruldu ve üretime geçti.

* 11 adet Yüksek Hızlı Tren Seti temin edildi.

* 4 bin 840 km. yol yenilemesi ve bakımı yapıldı.

* 44 bin 900 adet ray kaynağı yapıldı.

* Bin 114 adet makas yenilendi.

* Kardemir’de ray üretimine başlandı, Kardemir’den bugüne kadar 179 bin 238 ton ray temin edildi.

* 347 adet gar ve istasyonun yenilemesi ve çevre düzenlemesi yapıldı.

* 3 bin 350 geçitte iyileştirme yapıldı, 500 adet hemzemin geçit ise kontrollü hale getirildi.

* Yük taşımacılığında 2008 yılında 2002 yılına göre % 56.1 artış sağlandı.

* Yolcu taşımacılığında 2008 yılında 2002 yılına göre % 8.3 artış sağlandı.

* Yatırım harcamaları % 225 artarken, gelirler ortalama % 36 arttı. Giderler ise sabit kaldı ve zarar ortalama % 42 azaldı.

Vakit

YORUMLAR 67
 • djamel 8 yıl önce Şikayet Et
  hidrojene umut bağlamak:). hidrojen geleceğin yakıtıdır, önümüzdeki 50-60 yılın değil. klasik anlamda hidrojen üretimi için elektrik gereklidir, elektriği doğrudan kullanmak varken neden hidrojen için harcayalım? kömür enerjisi düşük olduğundan petrol ve doğalgaza ikame olamaz, dünyanın 10 yıl daha nefes alması için kurtulması için ABD veya Çin-Hindistan nüfusunun haritadan silinmesi gerekir ve 2017 de bu şu ya da bu şekilde yapılacaktır. AfPak a asker gönderip Çin i konvansiyonel olarak dizginlersek aç kalmayız, aksi durumda..
  Cevapla
 • djamel 8 yıl önce Şikayet Et
  yıldırım mı? :) dünyanın enerji sorunu yok ki... dünyanın kısa vadede bol ve ucuz enerji sorunu var, yoksa enerji sorunu diye bir şey yok. konsantre enerji lazım medeniyetimize. güneş konsantre değil, rüzgar stabil değil işe yaramaz, hidrojen enerji kaynağı değil, EREOI değeri yetersiz. NÜKLEER FÜZYON ise 2050-60 dan önce hayata geçirilemeyecek. petrol ve türevlerinin ömrü 40 yıl, petrol hiç bitmeyecek, sadece serbest piyasada satılamayacak, uygun görülürse karne ile verilecek. görülmezse herkes köyüne dönecek, çatısına bacasına ekecek, onu yiyecek:)
  Cevapla
 • djamel 8 yıl önce Şikayet Et
  whitefoxa.. ham hayallerde yaşamayın:). hidrojeni o keşfedilmemiş ve keşfedilecek olan, konvansiyonel olmayan tüm petrol rezervlerinin üstüne koyun, üstüne güneşi, rüzgarı da koyun, sonuç değişmeyecek. petrol zirve yapmıştır ve dünyanın vakti kalmamıştır. petrolün zirve yapmasının ne anlama geldiğini anlamak biraz zaman alır, şu anda güçlü bir inkâr aşamasındasınız herkeste olduğu gibi:) sonra yavaş yavaş tıpış tıpış kabullenme aşamasına geçilir. diyeceğim o ki dünya terminal safhadadır enerji konusunda ve bu iş kaçarı yok karakolda bitecek:))
  Cevapla
 • whitefox 8 yıl önce Şikayet Et
  DJ-AMELE-3. öngörülerine..bu adam her şom ağzını açtığında petrol fiyatları tam tersine düşüyor..değil darboğaz fazlasıyla düşük..şu andaki petrol rezervleri 30-40 yıl kadar yeterli olacak düzeyde..taşkömürü 70-80 yıl,linyit ise 100 yıldan fazla rezervler var..kaldıki dünya petrol rezervlerinin daha yarısının tesbit edilmediği düşünülmektedir..diğer taraftan şu andaki üretim klasik teknolojisiyle yatakta bulunan petrolün % 60 dan fazlası çıkarılamamaktadır,uygulamaya yeni giren teknolojilerle artık bu petrolde
  Cevapla
 • whitefox 8 yıl önce Şikayet Et
  DJ-AMELE-4 öööffff neyse ya..... çıkarılmaya başlanmıştır..sayın büyük atıcı abim soğuk füzyon gerçekleştirildiğinde siz 1 metreküp deniz suyunda ne kadar ağır su( H3O) olduğunu ve bundan ne kadar çok enerji üretilebileceğinden haberdarmısınız..bu yapıldığında artık dünyada sınırsız enerjinin olacağı ve tövbe belki güneşe bile ihtiyacımız kalmayacak kadar çok enerjiye sahip olabileciğimizi ve lazer ısı labaratuvarının amerikada deneme amacıyla yavaş yavaş çalışmalara başladığı..depolama sorunu bir yana dünyaya yılda 8 milyar yıldırım düşme
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de bir ilk! Erdoğan temelini attı
Bu fotoğraflar tamamen gerçek!