Okullarda beden eğitimi dersi kalkıyor

Spordan sorumlu Devlet Bakanı Faruk Özak beden eğitimi derslerinin kaldırılacağını ve yerine getirilecek derslere ilişkin bilgi verdi. Sahalardaki şiddeti olaylarını önleyecek düzenlemeler yapılacağını açıkladı.

Okullarda beden eğitimi dersi kalkıyor
Okullarda beden eğitimi dersi kalkıyor
GİRİŞ 11.11.2010 17:50 GÜNCELLEME 11.11.2010 17:50

Devlet Bakanı Faruk Özak, maçlarda şiddet uygulayan, spor dışı hareket yapan, hakeme taş atan ve bunun gibi suçlara karışanların anında mahkemeye çıkarılması ve hiç bir müsabakaya sokulmaması gerektiğini söyledi.

Parlamentoda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özak, sporda şiddetin önüne geçebilmek için çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti. Bu kapsamda suç işleyenlere yönelik yaptırımların yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Özak, yaptırımların hızlı bir şekilde uygulanmasının önemine dikkati çekti.

Maçlarda spor dışı hareket edenlere yönelik cezanın hemen uygulanması gerektiğini belirten Özak, şunları söyledi:

''Maç günü şiddet uygulayan, spor dışı hareket yapan, hakeme taş atan kişiler anında mahkemeye çıkarılmalı ve hiç bir müsabakaya sokulmamalı. Mevcut düzenlemede, bunlar tespit edilseler dahi, örneğin futbol maçından çıkıp basketbol maçına gidiyorlar. Bu kişiler hemen mahkemeye çıkarılıp, bir daha müsabakalara girememeli.

Suç varsa ceza da olsun. Aslında bu alanda suçlu sayısı da çok değil. Zaten, anında mahkemeye çıkarılma işi olsa, mevcut suçlu sayısı daha da azalacaktır.

Bu konuda, 'spor mahkemeleri' deyince, yeni bir mahkeme kurulsun anlamında demiyorum. Bir mahkeme, bir hakim, bu olaylara bakar ama çok çabuk bakar. Adalet Bakanlığımız bu konuda bir çalışma yapıyor. Bu konu tasarı halinde gelecek.''

''BEDEN EĞİTİMİ DERSLERİ İLKEL''

Bakan Özak, başka bir soruyu yanıtlarken, okullardaki beden eğitim derslerini eleştirerek, ''Beden eğitim dersleri bugünkü haliyle hiç bir işe yaramıyor. Çağdışı bir anlayıştır'' dedi.

Bir öğrencinin haftada bir 45 dakikada beden eğitimi yapamayacağını, bunun yetersiz olduğunu anlatan Özak, bu nedenle daha kapsamlı spor dersleri oluşturulması gerektiğini ifade etti. Özak, çocukların sağlıklı yetişmesi ve sosyal olmaları için daha iyi koşullarda ve daha uzun süreyle spor yapmaları gerektiğini kaydetti.

İlköğretim 6 ve 7. sınıflarda Seviye Belirleme Sınavının (SBS) kaldırılmasının iyi olduğunu belirten Özak, ''SBS çocukları yalnızca okul ve kursa yönlendirmişti. Çocuk sosyalleşemiyordu. Sporla, sanatla, kültürle ilgilenen çocuklar yetiştirmek için adım atılabilir'' dedi.

Bakan Özak, Milli Eğitim Bakanlığı ile bu kapsamda bir protokol yaptıklarını, müşterek bir çalışma gerçekleştireceklerini bildirdi.

''KULÜPLER ZAPTURAPT ALTINA ALINMALI''

Bakan Özak, spor kulüpleri ile ilgili yeni bir yasal düzenleme konusunda çalışma yaptıklarını bildirdi. Kulüplerin dernek statüsünde yönetildiğini, bütçelerinin çoğaldığını belirten Özak, ''Daha çağdaş bir yönetime kavuşmalarını istiyoruz. Kulüplerde mutlaka gelir gider dengesi kurulmalı. Borç yükü altında olan kulüplerin zapturapt altına alınmasını istiyoruz. Bunu kulüpler de federasyon da istiyor. Bu düzenleme, beraberinde kaliteyi getirecek'' diye konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 48
 • Kadir 2 yıl önce Şikayet Et
  Beden egitimi dersleri secmeli oluyosa bunun tek sebebi beden egitimi ogretmenlerinin kendi mesleklerine sahip cikmamasidir
  Cevapla
 • Ercan Ertural 7 yıl önce Şikayet Et
  BEDEN EĞİTİMİ DERSİ KALKSIN DERKEN.... Şunu mu demek istiyorsunuz başörtüsü problem oldu bu beden eğitimi derside olabilir.çünkü başörtülü okula girmek isteyenler beden eğitimi derslerine girmek istemez spor kıyafetleri daha muhafazakar ve beden eğitim hareketleri de daha muhazafakar olmalı o nedenle bazı aileler buna karşı mı çıktı yoksa?Din dersi seçmeli olsun diyen aileler neden DİN dersine karşı çıkmıştı?Ozaman muhafazakar aileler de kızlarının üzerinden birbirdir oynatmasın amuda kaldırmasın abuk sabuk hareket yaptırmasın BENCE KALKMALI
  Cevapla
 • Osman Aga 7 yıl önce Şikayet Et
  Saçmalamayın! Kaldırılamaz!. Bu ders kalkamaz. Ve kalkmamalı da. Çocuklarımızın spor yapabildikleri tek zaman beden eğitimi dersleri. Çok faydalı ve gerekli. İçeriği değişebilir. Ama asla kaldırılmamalı ve kaldırılamaz!
  Cevapla
 • fatih caymaz 7 yıl önce Şikayet Et
  King kongu hatırlayanlar bilir. sinemalarda hasılat rekoru kıran bir film.Diyelimki gençliği king kong gibi yaptınız,Aklı yoksa ki zaten gençliğimizin aklı başında değil belinde,imanı yoksa ki İslamın en ufak bir cüzünü hafife aldınızmı o da gider,ibadeti yoksa ki çoğunluğunda yok,Ahlakı yoksa ki Ahlakın ne olduğunu Edebin ne olduğunu ANNELER BABALAR bilmiyor ki evladı bilsin.Beden eğitimi kepazeliklerinin yerine musiki,tezhip ,diksiyon,hat,helal ve doğal beslenme,hadis,Kuran osmanlı sanatları hatta osmanlıca koyun.Bu rezillikde bitsin
  Cevapla
 • extraor2 7 yıl önce Şikayet Et
  başlık ile açıklamalar farklı. beden eğitimi dersinin kaldırıldığı falan yok kardeşim.bakan düzenlenmeli demiş anladığım kadar.herkesten önce bu mesele spor bakanının işi değil milli eğitim bakanlığı talim ve terbiye kurulunun işidirbir düzenleme olacaksa da önce tepeden değil tabandan yani öğrenci ve okuldan öğretmenden görüş alınmalı.faruk bey bütün herşey halledildi de okuldaki beden eğitimi dersine mi kaldı.uluslararası müsabakalardaki yetersiz branş ve nitelikteki spor dallarını bi halledin. asli işiniz o olsa gerek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Soylu’dan muhalefete sert 'Demirtaş' tepkisi
Erdoğan: Amerika'dan arayıp işletmişler!