Esnafa müjde, Pazar günü çalışma ruhsatı kalkıyor

Lokanta, bakkal kahvehane, otel gibi işletmeler artık belediyelerden özel izin almaksızın pazar günleri de açılabilecek.

Esnafa müjde, Pazar günü çalışma ruhsatı kalkıyor
Esnafa müjde, Pazar günü çalışma ruhsatı kalkıyor
GİRİŞ 18.01.2011 13:12 GÜNCELLEME 18.01.2011 13:12

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada, tütün satan yerler, bakkal, kahvehane, otel, lokanta gibi işletmelerin pazar günü açık olabilmek için belediyelere harç yatırıp, özel ruhsat almak zorunda olduğunu, bunun da serbest piyasa koşullarına uymadığını belirtti.

Bu uygulamanın adaletsiz olduğunu başından bu yana savunduklarını anlatan Palandöken, hafta tatili ile ilgili kanunda bu işletmelerin pazar günü çalışabileceğinin belirtilmesine rağmen, belediyelerin bu işletmelerden harç aldığını kaydetti.

Pazar günü açık olabilmek için ödenecek harç miktarlarının her belediyenin kendi meclis üyelerince komisyonda belirlendiğini ifade eden Palandöken, bunun da haksızlıklara yol açtığını dile getirdi.

Palandöken. ''Uygulama öyle boyutlara ulaşmıştı ki harçlar, ticaret yapanın gelirinin üzerine çıkmıştı'' dedi.

Uygulamanın iptali için Ankara 1. İdare Mahkemesi'nde dava açtıklarını ve davanın lehlerine sonuçlandığını ifade eden Palandöken, Danıştay'ın da kararı onadığını belirterek, ''Artık söz konusu işletmelerin pazar günleri dükkanlarını açabilmek için belediyelere harç ödemeleri ve özel ruhsat almaları gerekmiyor'' diye konuştu.

KAYSERİ LOKANTACILAR VE PASTACILAR ODASI BAŞKANI HAYRETTİN KÖSE

Bu arada, Kayseri Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hayrettin Köse, yaptığı açıklamada, Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu'nun Ankara 1. İdare Mahkemesi'ne açtıkları davanın sonuçlandığını belirterek şunları söyledi:

''Lokantalar, pazar günü iş yerini açabilmek için belediyelere harç yatırıp özel ruhsat alıyordu. Yaptığımız hukuki girişimler sonucu Ankara 1. İdare Mahkemesi, pazar günleri lokantaların belediyelerden hafta sonu işyeri açma ruhsatı alıp harç ödemeden hizmet verebileceği yönünde lehimize karar verdi. Bu karar hepimizi çok sevindirdi'' dedi.

YORUMLAR 4
 • suleyman d 7 yıl önce Şikayet Et
  hayret ! Vatandaşın lehine olduğundan,nasıl oldu bu dedirten bir gelişme... Haberi okuyunca anlıyorsun ki, vatandaşın mahkeme zoruyla aldırttığı, gaspedilen bir hakkın iadesi. Yakında bu kararın arkasından da dolanırlar! Pazar iş yeri açan p.tesi dinlenmek zorunda diye bir düzenleme getirirler.Vatandaş bir 5 yıl da onunla cebelleşir.Kazandı mı,başka bir hilei takiyye ile sürer bu ben yaptım oldu demokrasisi
  Cevapla
 • Hasan Adak 7 yıl önce Şikayet Et
  esnaf kapalı olursa nerden alış veriş yaparız. Editörün Notu: Lütfen yorumunuzun tamamını büyük harflerle yazmayınız. Teşekkürler...
  Cevapla
 • Hamza D. 7 yıl önce Şikayet Et
  :). pazar günü millet alış veriş yapmıyorki pazar günü tatil günü gezi günü :))
  Cevapla
 • Ekrem Erol 7 yıl önce Şikayet Et
  Tatil Yapmadan Çalışan Benim Size ne?. Yıllardır neredeydiniz Sayın Palandöken? 50 yaşıma geldim adınızı ezberledim artık! Sahi pazar günü çalışmak isteyen benim. Devlete ne? Çalışmanın da cezasının olduğu başka bir ülke var mı? Bilen varsa söylesin!
  Cevapla
DİĞER HABERLER
CHP'de liste krizi büyüyor! Bülent Tezcan'ı yumrukladı
Tarihin en büyük definesi bulundu