Bölük, Vadi izlerken cephaneliği soydu

Hazro Jandarma Komutanlığı'nda görevli bir astsubay bölüğündeki askerler Kurtlar Vadisi dizisini izlerken 15 bin mermi çaldı. Hırsızlığı bir erin ihbarı ortaya çıkardı. Eksik cephanenin sivillere para karşılığı satıldığı anlaşıldı.

Bölük, Vadi izlerken cephaneliği soydu
Bölük, Vadi izlerken cephaneliği soydu
GİRİŞ 06.03.2011 14:28 GÜNCELLEME 06.03.2011 14:28
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Cevheri Güven'in haberi

Diyarbakır Hazro İlçe Jandarma Komutanlığı cephaneliğinden bir astsubay tarafından son yılların en büyük cephane hırsızlığı yapıldı. Skandalı bir ‘er’in askeri savcılığa yaptığı şikayet ortaya çıkardı. Bir jandarma erinin ihbarı ile ortaya çıkan olayda Hazro İlçe Jandarma Komutanlığı’nın deposundan 15 bin kaleşnikof mühimmatının çalındığı tespit edildi. Yapılan araştırmada olayın failinin aynı birlikte görev yapan Astsubay Kıdemli Üstçavuş Serhat A. olduğu anlaşıldı.

Cephanelikte 15 bin Kaleşnikof mermisinin olmadığı fark edildiğinde savcılığa bildirilmeden önce mühimmatın sarf edildiğine yönelik belge tanzim edilmesi ve başka birliklerden mühimmat bulma yoluna gidilmesi planlandı. Aynı birlikte vatani görevini yapmakta olan bir er, askeri savcılığa suç duyurusunda bulundu. 23 Şubat 2011’de yapılan suç duyurusu üzerine Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı duruma el koydu.

30 BİN LİRALIK MERMİYE 3 BİN LİRA

Askeri savcılığın yaptığı sayım esnasında depoda yaklaşık 15 bin kaleşnikof mermisinin eksik olduğu tespit edilerek soruşturma başlatıldı. Yapılan araştırmada mühimmatın Hazro İlçe Jandarma Komutanlığı’nda görevli Jandarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Serhat A. tarafından kışla dışarısına çıkarılarak sivillere para karşılığı sattığı anlaşıldı. Savcılık sorgulamasında bu kişilerin isimlerini vermeyen Astsubay Serhat A., piyasa değeri 30 bin TL olan mühimmat karşılığı ise 3 bin TL aldığını itiraf etti.

ÇALINAN MERMİLER PKK’YA MI GİTTİ

Çalınan mühimmatın miktarının büyüklüğü alıcının PKK olduğu şüphesini doğurdu. Askeri kaynaklar mühimmatın, bölgede faaliyet gösteren terör örgütü mensuplarının 1 yıl Kuzey Irak’tan ikmal yapmadan ihtiyaçlarını ortadan kaldıracak çapta olduğunu belirtiyorlar. Savcılık soruşturmayı bu yönde de ilerletiyor. Bir erin tespit edebildiği çalıntı mühimmatın, Diyarbakır Bölge Komutanı Tuğgeneral Ünal Karaosmanoğlu ve Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Erdem tarfından tespit edilip önceden bildirilmemesi dikkat çekerken soruşturma idari açıdan bu yöne de uzandı.

Çaldığı mermileri askerlere taşıttı

Savcılık sorgulamasında suçunu itiraf eden Astsubay Kıdemli Üstçavuş Serhat A.’nın mühimmatı depodan kışla dışarısına çıkarmak için izlediği yol ise savcıyı da şaşırttı. Serhat A. ifadesinde anlattığına göre hırsızlık olayı şöyle gerçekleşti: Askeri personelin Kurtlar Vadisi dizisine olan ilgisini bilen Astsubay A., dizinin başlama saati ile birlikte arkadaşlarına fark ettirmeden depoya girdi. Yanında götürdüğü çantalara mühimmatları doldurdu. Ancak ağırlık nedeniyle deponun dışına çıkardığı çantaları kışlanın bahçesinde park halinde bulunan aracına taşımakta zorlandı. Serhat A. 2 asker çağırdı ve onların yardımıyla mühimmatları aracına yükledi. Kapıdaki nöbetçileri gözleyen Serhat A. uygun anda aracıyla kışla dışarısına çıkarak daha önceden anlaştığı kişilere mühimmatları sattı.

Yakalanan uyuşturucuyu çalıp satmış

Hırsızlık olayının ortaya çıkmasının ardından başlatılan Askeri savcılık soruşturma esnasında Astsubay Kıdemli Üstçavuş Serhat A.’nın aynı zamanda adli emanet deposunda bulunan 10 kilo toz esrarı Silvan İlçesi’nde ikamet eden ve borcunun olduğu bir şahsa, borcuna karşılığı olarak verdiği tespit edildi. Ancak depoda yapılan sayım esnasında esrarın eksik çıkması üzerine Serhat A'nın sattığı esrarı alarak tekrar depoya koymaya çalıştığını tespit etti. Bu durum üzerine savcılık geçtiğimiz aylarda Diyarbakır’daki bütün birliklerin katılımıyla yapılan uyuşturucu operasyonunu mercek altına aldı.

ÖZEL HAYATI BATAĞA ÇEKTİ

Bu operasyonda özellikle Lice ve Hazro ilçelerine odaklanılmış ve Lice’de yüklü miktar uyuşturucu madde ele geçirilmesine rağmen Hazro’dan herhangi bir sonuç elde edilememişti. Astsubay Kıdemli Üstçavuş Serhat A.'nın lükse düşkünlüğü nedeniyle maddi olarak zor durumda olduğu, bankaların yanında bir çok mesai arkadaşına da borçlu olduğu belirlendi. Astsubay Kıdemli Üstçavuş Serhat A. her iki suçtan dolayı da tutuklanarak cezaevine konuldu.

STAR GAZETESİ

YORUMLAR 18
 • mütemadiyen 8 yıl önce Şikayet Et
  30 yıldır vergilerin 10/9 nereye gidiyor. 1940 modele kadar bütün külüstürler göreve giderken şehrin en güzel yerlerine yapılan soon derece şaşalı sosyal tesisler hangi kurumun biri şereften mi bahsediyo komik olmayın
  Cevapla
 • zahit salihoğlu 8 yıl önce Şikayet Et
  birileri. birileri ihl mezunlarını askere kabul etmeye dursunlar birileri dindar diye şerefli askerleri askerlikten atsınlar meydan da bu ve benzeri hainlere kalsın göreceksiniz zaman gelecek kuzu kuzu ihl lilerede ihtiyaç duyacaksınız namuslu dinine sahip çıkanlarada ihtiyaç duyacaksınız ne yani orduyu 15 bin mermiyi düşmana satacak ve bugünlerde hapisleri dolduracak 28 şubatları meydana getirecek bana bile sokakta görüpte selam verince selamımı dahi almayacak müslümanı yabancı görenleremi ordu kalacak hiç bile
  Cevapla
 • AHMET GÖÇER 8 yıl önce Şikayet Et
  SAKIN İ.H.L. lileri subay yapmayın. İ.H.L lileri orduya almazsanız böyle oluyor işte...
  Cevapla
 • Ben kendim 8 yıl önce Şikayet Et
  ERDEM, MİLLET SEVGİSİ, LİYAKAT. Bu kriterler subay okullarında esas alınmalı. Gücü elinde tutanların zulmetmemesinin tek yolu manevi ve ahlaki değerlerle donatılmış olmalarıdır.
  Cevapla
 • aytek yıldızben 8 yıl önce Şikayet Et
  herkeste bir hortum. herkeste bir hortum kimi kalın kimi uzun çek çekebildiğin kadar ahirette hesap var kimi sivil kimi asker kimi polis kimi nefer kimi bakan kimi vekil hortumlu kabahat var mütahitler ayrı kolda dürüstler saf bu yolda namussuzun hukuku hakimolmuş adalet var. sözüm anlayana fakirin namuslunun çiftçinin köylünün hakkını yiyene
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ortak yayını halk nasıl değerlendirdi?
Yıldırım'dan İmamoğlu'nu terleten sözler! Kendi kozlarıyla vurdu