Esir Said Nursi'nin secde anının fotoğrafı mı?

Rus Orduları Başkumandanı Nikola Nikoloviç karşısında ayağa kalkmayan esir Said Nursi, idama mahkum edilir. Nursi son arzusu olarak namaz kılmak ister. O ana ait olduğu iddia edilen bir foto ortaya çıktı. Fotoya itirazlar var.

 • GİRİŞ23.03.2011 15:01
 • GÜNCELLEME23.03.2011 15:01
Esir Said Nursi'nin secde anının fotoğrafı mı?

Risalehaber'den Ömer Özcan'ın haberinde Bediüzzaman Said Nursi'nin Rus Orduları Başkumandanı karşısında ayağa kalkmadığı için idama mahkum edilişinin ardından, son arzu olarak kıldığı namaz sırasında çekildiği iddia edilen bir fotoğraf yayınlandı. Bir okur tarafından gönderilen ve Rus arşivlerinden çıkartıldığı iddia edilen fotoğrafla ilgili Haber 7 okurları uyarılarda bulundu. Fotoğrafın uzun süredir internette dolaşan bir fotoğraf olduğunu belirten okurlar, Balkan savaşı sırasında, idam mahkumu bir Müslüman'ın namaz anı olduğu dile getirildi.

 İşte Risalehaber'den Ömer Özcan'ın haberi:

Bediüzzaman Said Nursi 1. Dünya Savaşı yıllarında doğu cephesinde gönüllü alay komutanı olarak hizmet eder. Savaş esnasında yaralanıp 2,5 yıl Rusya'da esir kalır. Kosturma'daki esaret günlerinde bir gün Rus Orduları Başkumandanı Nikola Nikoloviç kampa gelir. Bediüzzaman ayağa kalmaz. Bunun üzerine idam cezasına çarptırılır. Bediüzzaman son arzu olarak namaz kılmak ister. Rus komutan ve askerlerin şaşkın bakışları arasında namaz kılar. İşte tam o anda bu fotoğraf çekilir.

Fotoğraf, Kosturmalı bir Nur Talebesi tarafından Rus devlet arşivinden çıkarılıp Bediüzzaman Said Nursi’nin talebesi Abdullah Yeğin'e ulaştırıldı. Fotoğrafı inceleyen Abdullah Yeğin, secdedeki kişinin Bediüzzaman olduğunu söyledi.

kullan

Fotoğrafın Risale Haber’de yayınlanmasını da isteyen Abdullah Yeğin, “Kat’i kanaatim var ki bu fotoğrafta namaz kılan Bediüzzaman Said Nursi’dir. Üstad Hazretlerine çok benziyor. Silahlı askerler de Rus askerleridir. Bunu yayınlayabilirsin, yayınlamakta hiçbir mahzur yoktur” dedi.

Yine Bediüzzaman’ın avukatlarından Gültekin Sarıgül de Risale Haber’e yaptığı açıklamada fotoğrafı incelediğini ve söz konusu kişinin Said Nursi olduğunu söyledi.

FOTOĞRAFA YANSIYAN OLAY BEDİÜZZAMAN’IN TARİHÇE-İ HAYAT KİTABINDA ŞU ŞEKİLDE GEÇMEKTEDİR:

Bir gün Rus Başkumandanı esirleri teftişe gelir. Teftiş esnasında, Bediüzzaman kumandana selâm vermez ve yerinden kalkmaz. Kumandan kızar, belki tanımamıştır diyerek tekrar önünden geçtiği zaman yine yerinden kalkmayınca, kumandan tercüman vasıtasiyle der:

– Beni herhalde tanımadılar?

Bediüzzaman:

– Tanıyorum, Nikola Nikolaviç'tir.

Kumandan:

– Şu halde Rus ordusuna, dolayısiyle Rus Çarına hakaret ediyorlar.

Bediüzzaman:

– Hakaret etmedim. Ben bir Müslüman âlimiyim. İmanlı bir kimse, Cenab-ı Hakkı tanımayan bir adamdan üstündür. Binaenaleyh, ben sana kıyam etmem, der.

Bunun üzerine Bediüzzaman divan-ı harbe verilir. Birkaç zabit arkadaşı, hemen özür dileyerek vahîm neticenin önlenmesine çalışmasını istirham ederler.

Fakat Bediüzzaman:

– Bunların idam kararı, benim ebedî âleme seyahat etmem için bir pasaport hükmündedir, deyip kemal-i izzet ve şecaatle hiç ehemmiyet vermez.

Nihayet idamına karar verilir. Hüküm infaz edileceği vakit, namaz kılmak için müsaade ister; vazife-i diniyesini ifadan sonra, atılacak kurşunlara göğsünü gereceğini beyan eder. Tam bu esnada, namazını eda ederken, Rus kumandanı gelerek, Bediüzzaman'dan özür dileyip:

– O hareketinizin, mukaddesatınıza olan bağlılıktan ileri geldiğine kanaat getirdim, rica ederim, beni affediniz Diyerek verilen idam hükmünü geri aldırır. (Tarihçe-i Hayat sayfa 114)

BEDİÜZZAMAN’LA BERABER ESİR KAMPINDA BULUNAN ALİŞAN SOYLU HADİSEYİ OĞLU GÜLCEMAL SOYLU’YA ŞU ŞEKİLDE ANLATMIŞTIR:

Babam Alişan Ağa, Bediüzzaman’ın, Kosturma esir kampını teftişe gelen Rus Başkumandanı Nikola’ya ayağa kalkmama hadisesinde oradaymış, her şeyi bizzat görmüş. Bize ağlayarak şunları anlatırdı:

“Çok esir vardı kampta. Bir gün bir komutan geldi… Ama biz kim olduğunu bilmiyoruz… “Dikkat!” diye bir komut verildi; herkes, hepimiz ayağa kalktık... Bir tek kişi hariç… Bediüzzaman... Sonradan kim olduğunu öğrendiğimiz Rus Başkumandan Nikola bunu gördü. Hemen bir tercüman çağırtıp, ‘niçin ayağa kalkmadığını’ sordu. Bediüzzaman, “Tazim Allah’a olur” diye cevap verince; Nikola, kurşuna dizilmesini emretti. O’na ölüm emri verdiği zaman biz çok korktuk. Ölüm mangası da hemen hazırlandı. Sonra namaz için izin istedi Bediüzzaman. Namazını kıldı ve hemen çabuk çabuk geldi. Komutan: “İdam olunacağı zaman ağırdan alınır, sen çabuk geliyorsun?” diye sordu tercümanla. Bediüzzaman umursamaz bir tavırla: “Rabbime kavuşmak için çabuk geliyorum” dedi. Bu ihlas, komutanı çok etkiledi ve insafa getirdi… İdamı kaldırdı ve özür diledi.”

Babam, Kosturma esir kampında 2,5 sene Üstadla beraber kalıyor. (Ömer Özcan Ağabeyler Anlatıyor-3 sayfa 95)

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar52

 • emir dağ 6 yıl önce Şikayet Et
  abdulhamtin hal li ile ilgili. iddia tamamen yalandır iddiacı halt etmiştir.hal fetvasının ne hazırlanışında ne de imzalanmasın da Bediüzzamanıın imzası yoktur.elinin altında internet olan en ebleh biri bile fetvanın resmini bulabilir. tabi ağzıyla bağırsağı yer değiştiren biri ağzına geldiği gibi ifrazatını yapar .Onu okuyanların nihayi amacı Allah ve Resulünü hakkıyla bilebilmektir.Sanırım her müfteriyle uğraşacak zamanları da yoktur.
  Cevapla
 • YILMAZ 6 yıl önce Şikayet Et
  Kusura bakmayın, halt etmişsiniz. Şahsımı sorgulayanlar yalancı tarihle avunuyor. Cemaatinizden hal fetvasını itiraf edenler oldu, bunu bir öğrenin. Siz, yüzünde sünnet-i vakar olan sakal, yaşantısında farz olan evlilik olmayan birine Allah ve Resulünden fazla değer verirseniz son nefesiniz ne güne düşer bunu hiç düşündünüz mü?
  Cevapla
 • emir dağ 6 yıl önce Şikayet Et
  teşekkürler haber 7. haber başlığı düzeltilmiş ve haberin başına uyarı düşülmüş tebrikler.daha şık oldu.Hayırlı geceler
  Cevapla
 • emm daaaa 6 yıl önce Şikayet Et
  haber7. su haberleri koymadan bir de siz inceleseniz dogrulugunu, buraya koydugunu bir haberin dogrulugundan sizlerde sorumlusunuz, fotograf internette var ve 2008 yilina ait, Eger bu fotograf Rus arsivinden yeni cikarildiysa bulgar isgalini anlatan sitelerde ne isi var...
  Cevapla
 • alacalı yız 6 yıl önce Şikayet Et
  RABBİM ŞEFAATİNE NAİL EYLER İNŞALLAH.... keşke bende üstadın talebeleri gibi olsam... çocuklarıma vasiyetimdir ben ölünce beni NURCU lara emanet ediniz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun