Türkiye'den kurban manzaraları

Ne AB kriterleri, ne din alimlerinin fetvaları, ne yasal önlemler, ne de para cezaları manzarayı değiştirmedi. Sokaklar yine kan gölü oldu, hastaneler acemi kasapla doldu.

Türkiye'den kurban manzaraları
Türkiye'den kurban manzaraları
GİRİŞ 20.01.2005 14:20 GÜNCELLEME 20.01.2005 14:20

İstanbul'da Kurban Bayramı'nın ilk gününde, tüm uyarılar ve alınan önlemlere rağmen yine istenmeyen görüntüler ortaya çıktı. 324 Yeni Türk Lirası cezaya rağmen bir çok vatandaş, kendi bildikleri yerlerde kurbanını kesti...
Bayramının ilk gününde kurban satışları da hızlandı. Vatandaşların büyük bölümü belediyelerin satış merkezleri yanında kurduğu yerlerde kurbanlarını kesti. Ancak yetkililerin tüm uyarılarına ve 324 YTL'lik para cezasına rağmen, bir çok kişi de belediyenin belirlediği yerlerin dışını tercih etti.
Kimileri yol kenarlarında, kimileri boş arsalarda, kimileri de yüksek gerilim hatlarının dibinde kurbanlarını kesti. Belediyenin belirlediği yerlerin ve kesim yapacak kişilerin yetersizliğinden yakınan vatandaşlar ise, 'Başka çaremiz yok' diyor.İSTANBUL TEM KENARI AÇIK HAVA MEZBAHASI  Ancak vatandaş kurbanını bildiği yöntemlerle, dilediği yerde kesmekten vazgeçmedi. TEM Otoyolu'nun iki yanı açık hava mezbahasına döndü.
Vatandaşların bir bölümü belediyelerin satış merkezlerinin yakınındaki kesim alanlarında kurbanlarını kesti. Ancak bir çok kişi de belirlenen yerlerin dışına çıkmakta tereddüt etmedi.
Özellikle TEM Otoyolu, boş arsalar, yüksek gerilim hatlarının geçtiği boş alanlar kurban kesimi için tercih edilen bölgeler oldu.ZEYTİNBURNU VE BAKIRKÖY'DE ÇİRKİN MANZARALARZeytinburnu Kazlıçeşme'de ve otoban kenarlarında geçtiğimiz yıllarda Kurban Bayramı'nda yaşanan görüntülerin benzeri Bakırköy Osmaniye'de tekrarlandı.Bakırköy Belediyesi'nin Osmaniye'deki kesim merkezi istenmeyen görüntülere sahne oldu. Sabahın erken saatlerinden itibaren kurbanlarını kesmek üzere Osmaniye'deki kesim merkezine akın eden vatandaşlar, belediye kesim merkezinin yetersiz kalması üzerine çamurlar ve pislik içerisinde kurbanlarını keserek bildik manzaraların yaşanmasına neden oldu. Bazı vatandaşlar kesim merkezi olarak ayrılan sahada yaşanan kötü manzaralar için belediyeyi suçladı. Vatandaşların oldukça geniş bir alan üzerine kurulu Osmaniye Kurban Satış ve Kesim Merkezi'nin her köşesinde kurban kesmeleri sırasında hiç bir yetkilinin müdahalede bulunmaması dikkat çekti.

Sağlıklı kurban kesim için belirtilen kriterlerinin hiç birisinin uygulanmadığı alanda vatandaşlar bu sene ilk defa kurban kesiminde küçükbaş hayvanlardan 30 YTL ücret alan belediyeyi suçladı. Belediye yetkilileri de vatandaşların bir an önce işlerini bitirmek için acele ettiği mazeritine sığındı

SİVAS'TA ÇOCUKLARIN GÖZÜ ÖNÜNDE HAYVANLARA EZİYET ÇEKTİRİLDİSivas'ta acemi kasaplar hayvanlara işkence çektirdi. Kasap ve sahipleri tarafından tutulamayan kurbanlıklar uzun süre can çekişti. Hayvanlar traktörlerin arkasına bağlanan hidrolik yardımıyla ve çocukların gözleri önünde kesildi.
Kurban Bayramı Sivas'ta bildik görüntülere sahne oldu. Sabah erken saatlerde belediyenin tahsis ettiği kurban kesim yerine gelen vatandaşlar, güçlü hayvanlar karşısında çok zor anlar yaşadı. Küçük yaşta çocukların gözleri önünde kesilen hayvanlar, acemi kasapların elinde yarı canlı olarak kalkmaya çalıştı. Boğazı kesik şekilde kaçırılan kurbanlıklar ise sahipleri tarafından zor zaptedildi.

Yaklaşık 10 kişi tarafından yere yatırılan bir boğa, az kalsın çevresindekileri yaralıyordu. Vatandaşları sağa sola savuran boğa, ancak 3 hamlede kesilebildi. Boğa uzun süre yerde debelenerek can cekişti. Başka bir hayvan da traktörün arkasına asılarak kesildi.

Acemi kasabın kafasını tutamadığı hayvan, adeta işkence çekti. Tek ayağı asılı şekilde can keşiken bu kurbanlık da başka bir kasap tarafından 2 hamlede kesilebildi. Daha sonra hayvan yarı canlı olarak traktörün arkasında yerde sürüklenerek derisinin yüzüleceği yere götürüldü. Bu sırada da hayvan can çekişmeye devam etti.

Sivas'ta bu yıl cadde ve sokak ortasında kurban kesilmedi. Evlerinin bahçesi müsait olan vatandaşlar, kendi bahçelerini kullanarak ibadetlerini yerine getirdi. İş yerleri kapalı olduğu için cadde ve sokaklar sakin bir gün geçirdi.

ERZURUM'DA APARTMAN ÖNLERİNDE KURBAN KESİMİ
Kurban bayramı nedeniyle kesilen kurbanlar, Erzurum'da cadde ve sokakları kan gölüne çevirdi.
Denetimlerin yetersiz kaldığı Erzurum'da kesim alanlarına ilgi göstermeyenler, kurbanlıklarını oturdukları apartmanlarının önünde kesti. Kesim yerlerinde az sayıda Erzurumlu kurban kesti. Cadde ve sokak ortasında büyük güçlüklerle yere yatırılan kurbanlık hayvanlar, temizlik kurallarına uyulmadan kesildikten sonra parçalara bölünerek evlere taşındı.

TRABZON'DA ÇÖPLERİN ARASINDA KURBAN KESİLDİ

Trabzon'da vatandaşlar kurbanlarını, belediyenin tahsis ettiği alan yetmeyince sahil dolgu alanında çöplerin arasında kesti.
Bayram namazının ardından kurbanlıklarla Yasofya Mahallesi'ndeki sahil dolgu alanına giden bazı vatandaşlar, kurbanlıklarını Trabzon Belediyesi'nin oluşturduğu üstü ve etrafı brandayla kapalı alanda kesti.
Söz konusu alan yetersiz kalınca vatandaşların bir kısmı kurbanlarını çöplerin arasında ya da kayalıkların üzerinde kesti.
Bu arada bazı vatandaşlar, büyükbaş hayvanların keserken zaman zaman zor anlar yaşadı.
Kurban kesiminin, satılmayı bekleyen diğer hayvanların önünde ve hijyenik koşullardan uzak yapılması vatandaşların tepkisini çekti.

KAYSERİ'DE KURBANLIK VAHŞETİ

Kayseri'de Kurban bayramının birinci günü, sahiplerinin elinden kaçan boğanın kesimi, tam bir vahşete sahne oldu. Bir gecekonduda kıstırılan boğayı, yoldan geçen kasap iki arka ayağına bıçak atıp sinirlerini keserek, güçsüz bıraktı. Kanlar içindeki hayvan kırılan iki ayağının üstünde bahçede direnirken, yaklaşık yarım saatlik bir mücadelenin ardından güçlükle kesilebildi.

ADANA'DA İSTENMEYEN GÖRÜNTÜLER

Adana'da tüm uyarılara ve alınan önlemlere rağmen bu Kurban Bayramı'nda da istenmeyen görüntüler ortaya çıktı.
Seyhan İlçe Belediyesi'nin 9 ayrı kurban kesim yeri belirlemesine karşın vatandaşlar kurbanlarını caddede, sokakta hatta çocuk parklarında kesmeyi tercih etti.
Bir yandan parklardaki oyun aletleriyle oynayan çocuklar, bir yandan da adeta kan gölüne dönmüş çevreyi izledi. Uzmanların uyarılarına rağmen bir çok aile, kurbanları daha birkaç dakika önce onları seven çocukların gözü önünde kesti.
Seyhan Belediyesi'nce belirlenen 9 ayrı kurban kesim yerinde her türlü hizmetin bulunduğu görüldü. Kasapların hazır bekletildiği kesim yerlerinde, altyapı hizmetleri sayesinde çirkin görüntüler oluşmadı.
Birkaç gün öncesine kadar 250 YTL (250 milyon lira) olan kurban fiyatlarının 130 YTL'ye (130 milyon lira) kadar düşmesi aceleci davranmayıp bayramı beklemeyi tercih edenleri sevindirdi.
Bu yıl özellikle Şanlıurfa ve Diyarbakır'dan fazla miktarda kurbanlık hayvan getirilmesinin fiyat düşüşünde önemli etken olduğu öğrenildi.
Bu arada, Kurban Bayramı mangal ve bıçak satıcılarını sevindirdi. Kurbanlık satış noktalarında tezgah açan esnaf mangalları 3 YTL (3 milyon) ile 20 YTL (20 milyon), bıçakları ise 3 YTL (3 milyon lira) ile 10 YTL (10 milyon lira) arasında değişen fiyatlarla satıyor.
KOMŞUNUN KURBANINI YÜZERKEN PARMAKLARINI DOĞRADI
Bartın'da komşusunun kurbanına yardım eden genç kurbanlık hayvanın derisini yüzerken parmaklarını kesti. Bartın'a bağlı Akmanlar köyünde Emrullah Manav isimli genç kurban kesen komşusuna yardım ederken yanlışlıkla üç parmağını kesti. Genç, tedavisi için Bartın SSK İbrahim Denizcier Hastanesi'ne kaldırılarak parmaklarına 10 dikiş attı.
Kurbanlıklarını kestirmek için Bartın Belediye Mezbahası'nı tercih eden vatandaşların yüzü güldü. Modern şartlarda hizmet veren Bartın Belediye Mezbahası'nda kurbanlık kesim hizmetleri hızlı bir şekilde devam ediyor. 3 gün hizmet verecek belediye mezbahasında küçükbaş hayvan için 25 YTL büyükbaş hayvanlar için ise 50 YTL ücret ödeniyor.
ACEMİ KASAP ORDUSU HASTANELERE AKIN ETTİ
Kayseri'de 200, Sivas'da 107, Van'da 30, Bartın'da 1, Samsun'da 69, Konya'da 40 ve Yozgat'da 3 kişi kurban keserken kendini yaraladı. 
Sivas kent merkezi ve ilçelerde, bayramın ilk günü kurban keserken
çeşitli yerlerinden yaralanan 107 kişi hastanelere başvurdu. Sivas Sultan 1. İzzettin Keykavus Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne kurban kesmeye çalışırken yaralanan 50, Sivas SSK Hastanesi'ne ise 25 kişi başvurdu.
Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne de
aynı şikayetlerle 7 kişinin başvurduğu, bu kişilerden 4'ünün kurban
darbeleri nedeniyle yaralandığı, birinin kolunun kırıldığı kaydedildi. Diğer yandan ilçe devlet hastanelerine ise 25 kişinin el ve ayak
kesiği şikayeti ile müracaat ettikleri belirtildi.
   
    -KONYA- 
   
Konya'da sabah saatlerinden itibaren kurbanını kendisi kesmek
isteyen vatandaşlarla, tecrübesiz kasaplar hastaneleri doldurdu.  Dikkatsizlik sonucu el, kol ve bacaklarını kesen yaklaşık 40
kişiye Konya'daki çeşitli hastanelerin acil servislerinde müdahale
edildi.  Ambulans ve otomobillerle hastanelere getirilerek tedavileri
yapılan kişilerin önemli bölümünün tedavilerinin ayakta yapılarak
taburcu edildiği bildirildi. 
        
 -KAYSERİ- 
    
 Kayseri'de 200'e yakın kişi, kurban kesimi sırasında çeşitli
yerlerinden yaralandı. Kurbanlarını kendileri kesmeye çalışan bazı vatandaşlar kesim sırasında çeşitli yerlerinden yaralandılar. Kurbanlık hayvanların taşınması ve kesimi sırasında çarpmalara
bağlı olarak çok sayıda kişi kol ve bacaklarından yaralandı. Bazı
vatandaşlar da kurban kesimi ve etlerin doğranması sırasında ellerini
veya parmaklarını kestiler.  
Kurban kesimi sırasında çeşitli yerlerinden yaralanan 200'e yakın
kişi, Kayseri Devlet Hastanesi, SSK Kayseri Bölge Hastanesi ve Erciyes
Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi acil servislerine başvurdu.
   
    -SAMSUN- 

    
 Kurban keserken çeşitli yerlerinden yaralanan 69 kişi, Samsun
Devlet, SSK Bölge ve Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesiacil servislerine gelerek tedavi altına alındı.
   
    -VAN- 
   
Van'da 30 acemi kasap, kurbanlık hayvanları keserken kendilerini
yaraladı.  Kurban Bayramı'nın ilk günü kurbanlık hayvanları kesmeye çalışan 30 acemi kasap, el ve ayaklarından yaralandı. 
Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi
ile Devlet Hastanesi'nde tedavi gören acemi kasapların el ve
ayaklarında küçük kesikler olduğu belirtildi.
   
    -YOZGAT- 

   
Yozgat Devlet Hastanesi acil servisine gelen el ve ayaklarından
yaralanan 3 acemi kasap, ayakta tedavi gördü.
Eskipazar Mahallesi'nde kesim öncesinde kaçan bir kurbanlık dana
mahalle sakinlerine zor anlar yaşattı. Kasaplar ve mahalle sakinlerini
peşinden koşturan dana yaklaşık bir saat süren kovalama sonucunda
yakalandı.
   
    -BARTIN- 
   
Bartın'ın Akmanlar Köyü'nde komşusunun kurbanlık hayvanını kesmeye
çalışan kişi elinden yaralandı.
Komşusu Ramazan Sabancı'nın kurbanlığını kesmeye çalışan Emrullah
Manav, elinden yaralanarak SSK İbrahim Denizciler Hastanesi'ne
kaldırıldı.
Her yıl olduğu gibi bu Kurban Bayramı'nda ellini kollarını kesen acemi kasaplar hastaneleri doldurdu.Adana'da bayramın ilk gününde SSK, Numune ve Devlet Hastaneleri'ne başvuran hastaların ağırlıklı kısmını yaralı kasaplar oluşturdu.
Ortalama 10-15 dakikada bir gelen yaralı kasaplar, hastanelerin acil servislerine koştu. Bir çoğu basın mensuplarının görüntü çekmesini 'gülerek' karşılayan acemi kasaplardan bazıları tepki gösterdi. Sabahan ilk saatlerinde Numune Hastanesi'ne gelen acemi kasaplardan Kemal Öncel, doktora iki hafta sonra evleneciğini ve yaralı parmağının bu sürede iyileşip iyileşmeyeceğini sordu. Öncel, 'Her yıl kurban kesiyorum. Ama bu kez kazara elimizi kestik.'dedi.


Soyadı Kasap olan Mustafa isimli şahısta koyun keserken yanlışlıkla bıçağın parmaklarına denk geldiğini belirterek,'Önemli değil.'diyerek geçiştirdi. 58 yaşındaki Hacı Yılmaz'da acemi kasap nitelemesini kabul etmedi. Kimi yaralılar ise 'karizmayı çizdirdik' diyerek, adını söylemekten çekindi. Tedavilerini yaptıran acemi kasaplar, hızlı bir şekilde evlerine döndüler. Numune Hastanesi Acil Servis uzmanlarından Dr. Adnan Gökoğlan, acemi kasapların daha çok el, kol kesme şikayetiyle kendilerine geldiğini ifade ederek, 'Vatandaşlarımız kurbanlarını uzman kasaplara kestirsin' uyarısını yaptı.
Manisa:  Kurban kesmek isterken kazayla kendilerini yaralayan yada kasaplarca yaralanan 50'ye yakın kişi hastanelere kaldırıldı.
Bayramın ilk günü kurban kesimi sırasında acemilik sonucu, bıçak, satır veya balta ile yaralayanlar hastanelere kaldırıldı. Özellikle el ve parmaklarından yaralananlar dikiş attırmak için hastanede sırada bekledi. Ayakta tedavileri yapılan yaralılar daha sonra taburcu edildi. Yaralılar arasında 4 kişinin parmaklarını bıçak ile koparttığı belirtildi.


Gez Mahahallesi'nde bir apartmanda kalorifercilik yapan Ekrem Yalçın, aynı apartmanda oturan komşusunun kurbanlık büyükbaş hayvanını kesmesine yardımcı olmak istedi. Bu sırada kasap büyükbaş hayvanı keserken, hayvanın aniden hareket etmesi sonucu elindeki bıçak ile kaloriferci Yalçın'ın sol elini kesti. Yalçın, kendi imkanlarıyla Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne giderek kesilen parmaklarına dikiş attırdı. Yaralanmasında kasabı suçlamayan Yalçın, 'İnek birden ayağını kaldırınca kasapta yanlışlıkla beni yaraladı.' diye konuştu.
TUTTUĞU DANANIN BOYNUZLARIYLA YARALANDI
İzmir'de sabahın ilk saatlerinden itibaren hastanelere kurban keserken yaralanan onlarca kişi geldi. Hastanelerin acillerine getirilen kişilere ilk müdahaleler yapıldı.
Bunlardan biri de Mehmet Ali Dizin. 5 kişi ile hissesine girdiği danayı boynuzundan tutarken, hayvanın boynuzlarına hedef olan Ali Dizin'in diz kısmından yaralandı. Bozyaka SSK Hastanesi'ne getirilen Dizin, acilde yapılan ilk nüdahaleden sonra taburcu edildi.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Yerele de başkanlık sistemi geliyor
'Diktatör' seslerine Ali Koç'un tepkisi...