Tanksavar füze satışı tamamladı

Rusya, Türkiye’ye tanksavar füze sisteminin dev parti satışını tamamladı.

Tanksavar füze satışı tamamladı
Tanksavar füze satışı tamamladı
GİRİŞ 13.05.2011 00:06 GÜNCELLEME 13.05.2011 00:06

Basına bilgi veren Rusya’nın yurtdışı silah satışlarından sorumlu tekel kurumu Rosoboroneksport danışmanı Anatoli Aksenov, “Rusya, Türkiye’ye Kornet-E tipli tanksavar füze sisteminin sevkiyatını tamamladı. Silah sözleşmesi iki yıl önce yapılmıştı. Şu anda Rus tarafı silah sevkiyatını tamamlamış bulunuyor ve artık sözleşmedeki ilgili şartlar da yerine getirildi. Ayrıca, Türk tarafı sevk edilen Kornet-E füze sisteminin kalitesi hususunda şikayette de bulunmadı” dedi.

Rus basınına göre, Rusya ve Türkiye arasındaki söz konusu silah kontratı Ağustos 2008 yılında imzalanmıştı. Haberlerde sözleşmenin yaklaşık 70 milyon dolar değerinde olduğu kaydedildi.

Kornet-E tipli tanksavar füze sistemleri lazer sistemleri açısından benzeri bulunmuyor. Füze sistemi toplam 60 kilogram ağırlığında. Rus uzmanlar, Kornet-E füzelerinin tahrip gücünün bin 200 mm'ye kadar çıktığını, rakiplerinin ise en fazla 900 mm'ye kadar tahrip gücüne sahip olduğunu belirtiyor. Yetkililer söz konusu füzenin gündüz atışı 5.5 km, gece atışı ise 3.5 km olduğuna işaret ederek “Bu füzeler, 3,5 metre kalınlığındaki duvarı da delebilecek güce sahip” diye tanımlıyor.

Kornet füzeleri ilk kez 2006 İsrail-Lübnan Savaşı sırasında Hizbullah tarafından kullanılmıştı. Suriye'den temin edildiği iddia edilen füzeler, yoğun olarak İsrail yapımı Merkava tanklarına karşı kullanılmıştı.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Savunma sanayinin 'sessiz gücü kullanılmaya başlandı
NATO'dan çok kritik açıklama: Gerekirse Türkiye'nin yaptığını yaparız