PKK terörünün maliyeti 550 milyar TL!

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, son 27 yılda PKK'nın ülke ekonomisine doğrudan maliyetinin 550 milyar TL olduğunu söyledi.

PKK terörünün maliyeti 550 milyar TL!
PKK terörünün maliyeti 550 milyar TL!
GİRİŞ 30.09.2011 11:58 GÜNCELLEME 30.09.2011 11:58

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, Türkiye'nin kalkınmasının önündeki en büyük engellerin başında PKK terörünün geldiğini, son 27 yılda PKK'nın ülke ekonomisine doğrudan maliyetinin 550 milyar TL olduğunu söyledi.

Ban, yaptığı yazılı açıklamada, 27 yılda Türkiye’nin yaklaşık 30 bin şehit verdiğini belirterek, “PKK terör örgütünün eylemleri sonucunda gerçekleşen güvenlik harcamalarındaki artışlara bakıldığında 296 milyar 382 milyon liralık bir ekonomik maliyet karşımıza çıkmaktadır. Terör olaylarından kaynaklanan göç hareketinin Türkiye ekonomisine doğrudan ve dolaylı maliyeti ise 70,81 milyar TL’dir” dedi.

-"60 BOĞAZ KÖPRÜSÜ, 130 CEYHAN-BAKÜ BOTU HATTI, 300 KİLOMETRELİK YOL"-

1978-2011 yılları arasında gerçekleşen 204 terör saldırısının maliyetinin 173 milyar 400 milyon TL olduğunu dile getiren Ban, şunları ifade etti:

“Bu rakamlara bakıldığında 27 yıllık PKK terörünün ülke ekonomisine doğrudan maliyeti 550 milyar lirayı bulmaktadır. Terörle mücadele için harcanan 296 milyar 382 milyon TL, AB ülkelerinin gerisinde kalmamızda da büyük etkendir. Yaklaşık 300 milyarlık bu ek maliyet Türkiye’nin iktisadi büyümesi için kullanılmış olsaydı, Türkiye şu an ekonomik anlamda dünyanın önde gelen devletler arasında yerini rahatlıkla alırdı. Bunun dışında, yaklaşık 300 milyar lira ile devletin sağlayacağı sosyal hizmetler; hastaneler, okullar, barajlar, fabrikalar, vb. halkın gelir ve eğitim seviyesini ve buna bağlı olarak da hayat standartlarının yükselmesine neden olabilir ve böylece ülke kendi dinamikleri içerisinde ekonomik büyüme ve refah artışı sağlayabilirdi. Terörle mücadeleye ayrılan kaynakla 8 - 10 adet Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), 130 adet Bakü-Ceyhan boru hattı, 70 adet Atatürk Barajı, 60 adet Boğaz Köprüsü, 25 bin adet 24 derslikli okul, bin 200 adet 400 yataklı tam teşekküllü eğitim ve araştırma hastanesi yapılabilirdi. Terörle mücadeleye aktarılan kaynağın üçte biriyle Türkiye’yi 21. yüzyıla taşıyacak mega projeler tamamlanırdı. Örneğin İstanbul 3. boğaz köprüsü, Çanakkale boğaz köprüsü, İstanbul tüp geçit projesi, İzmit Körfez geçişi, Türkmenistan doğal gazını Avrupa'ya taşıyacak doğalgaz boru hattı, Bakü-Ceyhan petrol boru hattı, Akkuyu Nükleer Santralı, 25 tane doğal gaz santralı, 300 kilometrelik otoyol yapım gibi.”

YORUMLAR 5
 • Remzi Altunkaya 6 yıl önce Şikayet Et
  Kagit parcasini bir Sehitin tek damla kanina degismem. fakat bu para hakki ile yerine gitmiyor en basit örnek abd ve israil ile istikbarat paylasarak pkk ile mücadele ediyoruz barzaniden izin alamiyoruz falan filan pkk ile mücadelede en büyük örnek IRAN örnegidir ucaga daglara asker doldurmaya derek yok dogudan baslayip kandilin tepesine cikacaksin tek bir kere masraf ve tek cözüm yoksa abd ab israil pkk yi besleyip destekleyecek ak partide bop es baskani abd güdümünde böyle pkk asla ve asla bitmez bizim basbakan abd agzi ile suriyeye rest ceker libyayi parcalar irakta kürtistan kurdurur ve analar aglamayacak der kendisi Türkiyeye gelmez yeni ucak alacakmis ikametinide ucagin icine yaptirsin nasilsa Türkiyede bulamiyoruz
  Cevapla
 • Ahmet Kemal 6 yıl önce Şikayet Et
  birde bu paranın kimlere gittiğini bir tespit edin. terörün neden bit(irilmediği)ni anlayın...550 Milyar TL kime gitmiş..
  Cevapla
 • musamusavi 6 yıl önce Şikayet Et
  empati. nihayet ülkede yaşayan türk kürd alevi sünni ermeni ve diğer tüm insanları yakından ilgilendirecek bir haber sayın ban teşekkürler rakamlar eksikte olsa bu tür çalışmalar yapılmalı ve kamuoyu bilgilendirilmelidir refah partisi iktidarında olsa gerek tansu çiller hanım o günkü değerlerle bu kirli savaşın maliyetinin 450 milyar dolar olduğunu beyan etmişti yani günümüz itibarı ile bu kirli savaşın gerçek maliyetinin bir trilyon dolar olması gerekir tabi devlet ve hükümetler bu kirli savaşta savaştan beslenen baronlara taşeronluk yapıp kendileride zekat miktarı bu kirli savaştan nasiplendikleri içindirki kamuoyunu bu konuda bilgilendirmenin sakınca doğuracağını biliyorlar şimdi ülkede yaşayan tüm analar babalar bizim çocularımız ve torunlarımızın maddi manevi hakkımız olan imkanlarımızın nasıl iç edildiğini bir düşünelim ve bu kirli savaşın bitirilmesi veya devamı noktasında karar verip tepilerimizi ortaya koyalım inanıyorumki hip birlikte bu kirli savaşın bitmesi noktasında buluşacağız.
  Cevapla
 • ali keskin 6 yıl önce Şikayet Et
  3 tane capulcuyu. 30 senedir yok edemedik yaziklar olsun.Hadi diyelim 20 senedir diger hukumetler yok edemedi.Bu akp 10 senedir neden bir ilerleme kaydedemiyor.cok imkanlar var simdi eskiye nazaran.
  Cevapla
 • Yazı Yorum 6 yıl önce Şikayet Et
  Anladınız mı. Terör örgütünün yandaşları, anladınız mı şimdi sizi kimlerin kışkırttığını, devlete karşı gelmeseydiniz, şimdi o para ülkemin kalınmasında kullanılacaktı, sadec eDevlete3 değil, kendinize de büyük zarar veridinz.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Kamışlı'da büyük patlama!
CHP'den kritik Abdullah Gül açıklaması!