Ekonomik kombi kullanma yöntemleri

Doğalgaza son yapılan zamla ısınmanın maliyeti biraz daha artarken bunu en aza indirmek aslında elinizde. Bu kış soğuk sürprizle karşılaşmamak için yapmanız gerekenler:

GİRİŞ 06.10.2011 12:24 GÜNCELLEME 06.10.2011 12:24

Kış aylarında ''soğuk bir sürpriz''le karşılaşmamak için, kombilerin yıllık bakımlarının yapılmasının son derece önemli olduğu bildirildi.

Çanakkale'de uzun yıllardır büyük bir markanın yetkili servisi olan Rıfat Bozkurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğalgaz kombilerin yıllık bakımının mutlaka yapılması gerektiğini söyledi.

Bakım yapıldığında, kış aylarında cihazın arıza yapmasının önleneceğini dile getiren Bozkurt, ''Ayrıca bu bakım, cihazımızın sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar'' dedi.

Kombinin yıllık bakımında, öncelikle cihazın brülör denilen, alevin yandığı bölümün temizlendiğini ifade eden Bozkurt, şöyle konuştu:

''Eşanjör dediğimiz bölüm temizlenir ve cihazın içindeki genleşme tankının havası kontrol edilir. Eğer o hava, kontrol edilmezse cihazda su basınç problemi meydana gelir. Bu nedenle cihaz herhangi bir başka nedenden dolayı su almayıp yanmaya devam ederse, cihaz ya kendisini patlatır ya da sistemdeki tesisata zarar verir. O tank, havayı dengeleyen tanktır. Derece, sizin ayarladığınız dereceye geldiği zaman, cihaz çalışmayı durdurur. Eğer bir sebepten dolayı durmazsa yanmaya devam edip 90 dereceyi geçer. Hava olmadığı için basıncı dengeleyemez, bu kez cihaz alt bölümden su akıtmaya başlar. Eğer su akarsa sıkıntı yok, ancak su akmazsa tesisat zarar görür. Tüm bu olumsuzlukları engellemek için cihazları yılda bir kez kontrol ettirip gerekli yıllık bakımını yaptırmalıyız. Bu bakım doğalgaz tüketiminde de tasarruf sağlar.''

Bozkurt, bakım esnasında kombinin bacasından giren toz ve böcek gibi dış etkenlerin de temizlendiğini, bunun da cihazın sağlıklı çalışmasını sağladığını bildirdi.

-''CİHAZI SÜREKLİ AÇIP KAPAMAYIN''-

Servis yetkilisi Rıfat Bozkurt, kombiyi kullanırken, tasarruf edebilmek için cihazın sürekli açılıp kapatılmaması gerektiğini söyledi.

Kış sezonu geldiğinde kombinin sürekli devrede olması gerektiğini vurgulayan Bozkurt, ''Belli bir sıcaklıkta bırakmamız gerekiyor, bu da 40-50 derece arası sıcaklıktır. Bu derecede, oda sıcaklığı 22-23 dereceye ulaşır. Cihaz sürekli o sıcaklığı verir ve oda o sıcaklığa geldiğinde kendisini kapatıyor. Eğer biz sürekli cihazı kendimiz açıp kaparsak, sistem soğuyacaktır, bina soğuyacaktır, bina soğuduğu zaman onu tekrar ısıtmak 1 saat sürer. Ve bu, cihazın bir saat boyunca çalışması anlamına gelir. Ama biz cihazı sürekli açıp kapamazsak, cihaz 3 dakika kapanır, sonra tekrar açılıp 3 dakika çalışır'' şeklinde konuştu.

Tasarruf için oda termostatı kullanmanın da önemli olduğuna işaret eden Bozkurt, ''Biz bunu tüm kullanıcılara tavsiye ediyoruz. Bu cihazın görevi ise, kombimiz oda sıcaklığına göre çalışır, istenilen sıcaklığa ulaştığında kendisi çalışmayı durdurur, oda sıcaklığı ayarlanan derecenin altına düşerse tekrar çalışır'' dedi.

AA

YORUMLAR 7
 • nurullah yürek 6 yıl önce Şikayet Et
  MUALEFET YAPANLARI ANLAYAMIYORUM. ben bir doğalgaz kullanıcısı olarak bu zam olayının hükümete yüklenmesine şaşırıyorum ALLAH AŞKINA kaç senedir doğalgaza elektiriğe zam yapılmıyor arkadaşın biri yukarda yazmış odun kömür ile ısınmaya adam kış sezonunda 2500 tl veriyormuş ayda 1 de tüp kullansa yemektir sıcak sudur 12x55TL=660TL oldumu sana 3160TL ısınmaya sıcak suya yemek yapımına 1yıl boyunca verdiği para gelelim doğal gaza benim 100metre karelik evde kışın yaktığım doğal gaz 4 ay boyunca ayda sadece 200TL geriye kalan 8 ayda ise sadece aylık ortalaması 12TL yapalım hesabı 7x12=84 + 5x200=1000 buda =1084 ısınma sıcak su yemek nankör olmayın çekeceğin eziyette cabası yani 1 senede odun kömürle yaptığın masrafı doğalgaz ile 3 sene ile aynı masrafa geliyor bırakın mualefet yapmayıda birdefa ALLAH RAZI OLSUN DİYİN NANKÖR OLMAYIN
  Cevapla
 • Şehabettin Harputlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Beş yıl sonra da aynısını mı düşünüyorsun merak ettim doğrusu Dolar: 3,56
  Cevapla
 • whitefox 6 yıl önce Şikayet Et
  tam yoğuşmalı kombi ve zaman rolesi. tam yoğuşmalı kombi her ay faturalarda % 10-15 arası bir tassaruf sağlar..zamana göre programlanabilen bir kombi(eğer kombide yoksa 150 tl civarı bir maliyetle kombiye takılıyor) tüketimde yaklaşık % 20 tassaruf sağlayabilir..(ör. gece 1 den sonra herkes uyuyorsa sabah 6 ya kadar düşük kademede çalışabilir ,sonra tekar normal değerine çıkar)..en önemlisi evin izolasyonu ,isveçliler soğuk kutup bölgelerinde yaşamalarına karşın bizim yarı maliyetimizle ısınabiliyorlar ,sebebide çok iyi uygulanan izolasyon..en önemlisi kapı ve pencereler ,dış cephe-tavan-taban strafor ile kaplandıysa tamamdır(artık panel kaplamada şart değil ,panel kaplama kadar etkili olmasada ısı izolasyon boyaları var ,dış cepheleri boyamak yeterli oluyor ve ciddi oranda ısı izolasyonu sağlıyor)..Ağaoğlu son yaptığı binalarda 200 m X 2 lik evleri soğuk kış günlerinde bile aylık 70-80 tl maliyetle ısıtabiliyor..
  Cevapla
 • hursit dilaver 6 yıl önce Şikayet Et
  CHP 1930da odun yakar,bataryalı radyo dinlerdi.doğal gaz neyine... doğalgaz,elektrik,motorin,kömür veya fuel oilin yanında hem hem verim hem ücret açısından en ucuzudur.mühendislik dergilerinde yakıtların listesi her ay verilir.en ucuzu daima LNG yani doğal gazdır.kimse pahalı diye laf etmesin. ancak CHPliler 1930ları aşamadığından kömür bile değil, odun sobası kullanmak isterler.. tezek de en gözde yakıtlarıdır. istediklerini yaksınlar ama modern türkiyeye bulaşmasınlar. yerli malı yurdun malı deyip,elma armut yiyip,sedirde oturup.ormandan odun getirip yaksınlar..müzelerde bataryalı radyolar da bulurlar.. tv falan nelerine ki..
  Cevapla
 • Şehabettin Harputlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Tasarruf etmişler sen de bugünleri görmüşsün Nankörlük etme
  Cevapla
 • sarı derebeyi 6 yıl önce Şikayet Et
  Halinize şükredin... Evin sadece salonunu ısıtmak için yılda iki ton kömür yarım ton odun kullanıyorum. Bana 1.500 TL'ye mal oluyor. Buna mutfak ve banyo da kullandığımız tüpleri de eklersek 1.000 TL'de onu varsayalım. Eder 2500 TL. Yani ayda 250 TL harcıyorum demektir. İşte bu yüzden halinize şükredin....
  Cevapla
 • fatih aydın 6 yıl önce Şikayet Et
  CİHAZI SÜREKLİ AÇIP KAPAMA HAKKINDA. Cihazı sürekli açıp kaparsak daha fazla yakarmış bunun mantıklı hiçbir tarafı yok ve ben bunu çoğu kişidende duyuyorum hem bu fizik kurallarınada aykırı ne buyani.İlk kalkışta devrini alamayan motormu fazla yaksın.nekadar yakıt yakarsanız okadar enerji alırsınız yakmazsanız ısınamazsınız zaten Diyelimki 8 saat evde yoksunuz o evde olmadığınız zamanda kombiyi açık tutarsanızmı daha çok yakarsınız yoksa kapatıp tekrar eve gelip açıncamı tabiki kombiyi açık tutarsanız. zaten evdeyken kimse kombiyi açıp kapatmaz açıp kapatırsanız sadece ısnamazsınız fazla yakmış olmazsınız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İngilizlerden Salah'ın secdesine sansür!
AK Parti'den CHP'ye: Soytarılar, terbiyesizler...