TÜİK’in anketini yanıtlamayana ceza

TÜİK’in sorularını yanıtlamayan kişilere 500 TL, kurumlara 1500 TL para cezası geldi. Kararı onaylayan Anayasa Mahkemesi, 3 yıl önce özel hayat gerekçesiyle düzenlemeyi iptal etmişti.

TÜİK’in anketini yanıtlamayana ceza
TÜİK’in anketini yanıtlamayana ceza
GİRİŞ 20.10.2011 08:42 GÜNCELLEME 20.10.2011 08:42

Gökçer Tahincioğlu'nun haberi

2008’de Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) anketörlerinin sorularını yanıtlamayanların idari para cezası verilmesine yönelik düzenlemeyi iptal eden Anayasa Mahkemesi, küçük değişikliklerle yeniden getirilen düzenlemeyi kabul etti.

Anayasa Mahkemesi, TÜİK anketörlerinin sorularını yanıtlamayı reddedenlere, ya da eksik bilgi verenlere 500 liradan 2 bin liraya kadar para cezası verilmesine ilişkin iki düzenlemeyi anayasaya aykırı buldu ve iptal etmişti.

İptal kararında, düzenlemenin özel hayatın gizliliği ilkesine aykırı olduğu vurgulandı. Kararda, şu ifadeler kullanıldı:

3 yılda ne değişti?

“Anayasaya göre, herkesin özel hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkı bulunduğu, herkesin düşünce ve kanaat özgürlüğüne sahip bulunduğu, kimsenin düşüncelerini açıklamaya zorlanamayacağı hüküm altındadır. Bazı sorular özel yaşamın, düşüncenin açıklanması sonucunu doğurabilir. Kişiler, idareye ve diğer kişilere karşı korumasız bırakılmıştır.” Anayasa Mahkemesi, sürpriz bir kararla 3 yıl önce iptal ettiği düzenlemeye 3 üyenin karşı oyuyla bu defa vize verdi.

TÜİK’in anketörler vasıtasıyla ya da yazıyla istediği bilgileri vermeyen hane halkı veya bireyler 500 TL, kurum ve kuruluşlar 1500 TL para cezasına çarptırılaccak. Sayımlarda sorulara yanıt verilmemesinin cezası ise 2 bin TL olarak düzenleniyor.

MİLLİYET

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • eczacimak 6 yıl önce Şikayet Et
  tarafgirlik ve adalet. Adalet mekanizmaları toplum ve fertler için hakkın temsil edildiği yerler olmalı.Değişen siyasal akımlarla birlikte haktan vazgeçmemelidirler.Anayasa mahkemesi de kararını gözden geçirmeli.Çünkü bir takım istatistiki veriler için özel hayatın alanına giren sorular dahi kamu tada tüzel kişiliklerce sorulamaz.TÜİK çalışanlarının yada tüikten bilgi koparabilenlerin yarın bu bilgileri aleyhimize kullanmayacakları ne malumdur.Kişinin mali yapısı evraklandırılan ve kişi tarafından verilen bilgilerle alınmalıdır.Şayet tc kimlik vb bilgiler isteniyorsa kamu kuruluşlarından temin edilmelidir.En azından düzenleme yapılırken vatandaşı koruyucu tedbirler alınmalıdır.Örneğin kimsenin sahtelik sorgusu bile yapamayacağı uydurup kartlarla bu olmaz.Ceza korkusuyla hele bilgi istenmesi tam bir medeniyetsizlik.
  Cevapla
 • mustafa bulut 6 yıl önce Şikayet Et
  Tüik. Ne amaçla yapıyor önce güney doğudan başlasın kaç çocuğu var neredeler.
  Cevapla
 • Hamza ÖZKAN 6 yıl önce Şikayet Et
  Daha Kolayı Var. Anketörün yanına bir de jandarma verin, olmadı silah zoruyla tüik in işi görülsün.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
SOLOTÜRK, Çanakkale semalarında nefesleri kesti
Nevşin Mengü'nün başörtüsü nefreti! İğrenç sözler