Özel birlikler Kandil yolunu tuttu!

Irak'ın kuzeyine yapılan sınır ötesi operasyon sürüyor. Helikopterlerle Irak topraklarına indirilen özel birlikler, teröristlerin geçiş noktalarını kontrol altına aldı. Son bilgiler:

Özel birlikler Kandil yolunu tuttu!
Özel birlikler Kandil yolunu tuttu!
GİRİŞ 22.10.2011 10:20 GÜNCELLEME 22.10.2011 10:20
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Aziz İstegün'ün haberi

Yurtiçin-deki operasyon ise Çukurca çevresinde yoğunlaştı. Kazan Vadisi ve Haskel Dağı bölgelerinde PKK'lıların geçiş güzergâhları özel birlikler tarafından tutuluyor.

Teröristlerin bulunduğu düşünülen alanlar uçaklar tarafından bombalanıyor. İnsansız hava araçlarının tespit ettiği noktalar Kobra helikopterlerle de ateş altına alınıyor.

Diyarbakır 2'nci Taktik Hava Üs Komutanlığı'ndan kalkan F-16 savaş uçakları, öncelikle PKK kamplarındaki uçaksavar bataryalarını hedef alırken, stratejik bölgelere Sikorsky helikopterlerle özel birlikler indiriliyor. Kara harekâtına katılan birlikler teröristlerin bulunabileceği alanları tarıyor. PKK'lıların çevredeki köylere yerleşerek peşmerge gibi davranma ihtimalini de değerlendiren güvenlik güçleri, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi birlikleriyle sürekli koordinasyon sağlıyor.

Özel birlikler, PKK'lıların mayın tuzağı ve pusu girişimleri sebebiyle son derece dikkatli davranıyor. Bu durum askerlerin ilerleyişini yavaşlatıyor. İHA'ların görüntüleri ve yer birliklerinin verdiği koordinatlara göre Diyarbakır 2'nci Taktik Hava Üs Komutanlığı'ndan kalkan F-16 savaş uçakları belirlenen hedefleri bombalıyor. Zap kampını da içinde barındıran Haftanin bölgesinde zaman zaman teröristlerle sıcak temas sağlandığı belirtiliyor.

Zap kampına doğru ilerleyen özel birliklerin Irak topraklarında yaklaşık 8 kilometre ilerlediği kaydediliyor. Askerlerin kendi aralarındaki haberleşmesi için seyyar telsiz röleleri kurulduğu, uzaktan kumandalı patlayıcılara karşı da sürekli seyyar jammer cihazlarının önlem aldığı belirtiliyor.

SOUÇ ALININCAYA KADAR KUZEY IRAK'TA

Cayda Karaaslan-Yahya Bostan'ın haberi

CEYDA KARAASLANYAHYA BOSTAN22.10.2011Türkiye, 24 askerimizin şehit olduğu saldırı üzerine "Terör yuvaları temizleninceye kadar sürekli nokta kara operasyonu" kararı aldı. Özel birlikler anlık istihbaratlarla nokta operasyonlar yapacak. Bölgede birlikler için üs kurulması da gündemde

TürkSilahlı Kuvvetleri'nin (TSK) 22 taburla 5 bölgede başlattığı harekatın Kuzey Irak bölümünün ayrıntıları belli oldu. 13 askerin şehit olduğu 14 Temmuz'daki Silvan saldırısından sonra "Kuzey Irak'a gerek gördüğümüz her an hava harekatı yaparız" diyen Türkiye, 24 askerin şehit olduğu Çukurca saldırısı üzerine "Terör yuvaları temizleninceye kadar sürekli nokta kara operasyonu" kararı aldı. Operasyonun kapsamı ve yöntemi 19 Ekim Çarşamba günü Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina'da yapılan güvenlik zirvesinde belirlendi. Toplantıda genel hatlarıyla iki ayrı operasyon seçeneği üzerinde duruldu. Harekat özel birliklerin nokta operasyonu, komando birliklerinin ise alan hakimiyeti sağlayacağı şekilde planlandı.

KUZEY IRAK'TA ÖZEL ÜS

Özel birlikler anlık istihbarat bilgileriyle belirlenen terör yuvalarını çembere alıyor ve operasyon düzenliyor. Sık sık tekrarlanacak hava ve kara operasyonlarıyla, birlikler Kuzey Irak'ta geniş bir alanda temizlik yapacak.

Önceki gece Kuzey Irak'a geçen özel birlikler Zap ve Hakurk'taki kritik geçişleri tuttu. Özel birliklerin Kuzey Irak'a sonuç alıncaya kadar bazı bölgelerde üs bölgesi oluşturması gündemde. Sınır ötesinde ve yurt içinde komandolara, F-16 ve F-4'ler ise havadan destek sağlıyor. PKK'lıların tespit edildiği bölgeler, Kobra helikopterler tarafından vurulurken, İnsansız Hava Araçları (İHA) da aktif olarak kullanılıyor.

Operasyonlar için zaman tahdidi konmaması, operasyonların netice alınana kadar "sınırsız olması" kararlaştırıldı. Başbakan Erdoğan'ın ABD Başkanı Barack Obama'ya da hava operasyonlarıyla ilgili "Sorun çözülene kadar devam edecek" dediği öğrenildi.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, "Türkler, 24 askerini öldüren PKK'nın izini sürüyorlar ve bunu Irak'ın kuzeyine girerek yapıyorlar, çünkü orası (PKK'nın) sığınaklarının olduğu yer" dedi.

ASKER SAYISI MUAMMASI

Medya organlarında 10 bin askerin sınır ötesine geçtiği haberlerinin nedeni, hesaplamalar yapılırken, seçkin birliklerde mevcudun istihkam ve piyade taburlarına kıyasla daha az olduğunun gözden kaçırılması. TSK piyade taburlarında 800-900 asker görev yaparken, Özel Kuvvetler taburları 70, Jandarma Özel Harekât taburları 120 ve komando taburları ortalama 500 askerden oluşuyor.

Harekâta katılan askerlerin büyük bölümünün yurtiçerisinde tutulmasının temel nedeni ise “çekilme”nin de en az operasyon kadar riskli olması. Sınırın ötesine geçen her asker görev tamamlandığında çekilmeyi daha da riskli hale getiriyor. Bu nedenle, az sayıda komando sınırın ötesinde sabit tutulurken, diğerleri uçarbirlik harekâtı ile araziye indirilip tahliye ediliyor. Bir helikopterin taşıyabileceği asker sayısı en fazla 20.

Bordo Bereliler Haftanin'de

Peşmergelerin verdiği istihbaratı değerlendiren 'Bordo Bereliler', Kuzey Irak'ta nokta operasyon yaparak, PKK'nın Hatfanin kampına girdi. 'Bul, gir, imha et, terk et' taktiğini uygulayan seçkin birliklere 'Yarasa' adı verilen her türlü hava koşulunda hareket yeteneğine sahip özel donanımlı Sikorsky'ler de eşlik ediyor.

TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) ağırlığı yurtiçinde olmak üzere terör örgütü PKK'ya yönelik başlattığı kara operasyonunun Kuzey Irak ayağından dün önemli bir bilgi geldi. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne bağlı Peşmerge güçlerinden ciddi şekilde istihbarat almaya başlayan 'Bordo Bereliler' Haftanin kampına girdi.

Peşmergelerden İstihbarat

Hürriyet'in haberine göre, TSK bu kez geçmişteki kara operasyonlarından daha farklı bir yöntem uyguluyor. Daha önce tank dahil kara zırhlı birlikleri ve piyade güçleri ile bölgeye giren TSK, bu kez nokta operasyon yapan, 'Bordo Bereliler' olarak bilinen seçkin özel birliklere ağırlık verdi. Bordo Bereliler PKK unsurlarına karşı 'Bul, gir, imha et, terk et' taktiğini uyguluyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın hem Kürdistan Bölgesel Başkanı Mesud Barzani ile yaptığı telefon görüşmesinde, hem de Türkiye'ye özel temsilcisi olarak gönderdiği yeğeni Neçirvan Barzani ile önceki günkü buluşmasında gündeme gelen "Peşmerge devreye girmeli" anlayışı da hayata geçmeye başladı.

İHA'lar da devrede

Uludere'den Kuzey Irak'a giren Bordo Bereliler, Peşmerge'nin verdiği istihbarat ve sıcak temas desteğiyle dün sabaha karşı Haftanin kampına girdiler ve teröristlere ağır zayiat verdirdiler. Bordo Bereliler, Peşmerge dışında insansız hava araçlarından (İHA) gelen istihbaratları da değerlendirerek nokta operasyon yapıyor.

Özel birlikler için modernize edilen, gece ve her türlü hava koşullarında hareket yeteneğine sahip, makineli tüfekle donatılmış, gelişmiş radar ve indirme yapmak için vinç sistemine sahip 'Yarasa' isimli Sikorsky helikopterleri de nokta operasyonlarda etkili rol oynuyor.

Komutanlar Bölgede

TSK'nın uzun yıllardır sürdürdüğü en kapsamlı operasyonu, halen bölgede olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel ve kuvvet komutanları yönetiyor. Operasyona Özel Kuvvetler'e bağlı bordo berelilerin yanı sıra 2. Ordu Komutanlığı bölgesindeki 7. Kolordu Komutanlığı ve Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı unsurları katılıyor.

ZAMAN - SABAH - HABERTÜRK - HÜRRİYET

YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Emrullah Karabudak 7 yıl önce Şikayet Et
  YÜKSEL BEY. Ben o araziyi gayet iyi biliyorum çünkü askerliğimi doğuda yaptım.
  Cevapla
 • Emrullah Karabudak 7 yıl önce Şikayet Et
  O ARAÇLARIN YÜRÜMESİNE GEREK YOK. Geçiş güzergahlarına,hakim tepelere yerleştirirsiniz.Kafayı çıkaranı indirirsiniz.Gece asker uyuya kaldıydı,tim komutanı silahını bırakıp kaçtıydı telsizci hain çıktıydı gibi derdiniz olmaz.Böyle on robot bir tugay askerden daha fazla netice alır.Ben bunu Mehmetçiği küçümsemek için yazmıyorum.Aklın yolu bir maşa varken niye elimi ateşe sokayım.Ayrıca teknoloji konusunda Türkiye'yi küçümsemeyin.Dünyada ilk kartezyen robotu bir Türk bilim adamı yaptı(1960 yılında ABD de)
  Cevapla
 • kenan coşkun 7 yıl önce Şikayet Et
  SAĞLAM VURUCU GÜMÜZLE HER ŞEYİN ÜSTEDİNDEN GELECEĞİZ.. Evet bizim ülke olarak inanmış insanlarımızdan oluşan sağlam vurucu gücümüz var onun için bu hainlere gereken dersi vermemiz çok kolay yeterki içimizdeki hainleri tesbit edip izole edelim anlaşılan oki ülkemizin içinde ve kademede hainler mevcut onları izole ettikten sonra her işimizi çok rahat başarıyla yaparız.çünkü biz işnanıyoruz ve inandığımız içinde güçlüyüz.kendi evini, işyerini ve kendine verilen görevi yapamatanlar ahkam kesmekte çok rahatlar sn.Başbakanı,sn.Cumhurbaşkanını ve sn.G.Kurmay başkanını oturdukları sıcak koltuktan ve yattıkları yataktan insafsızca ve acımasızca eleştirenler HAYATLARINDA ACABA NEYİ BAŞARMIŞLAR ÖNCE KENDİLERİNİ BİR ÇEK ETSİNLER SONRA KUNUŞUP,YAZIP Ahkam kesseler daha iyi olur düşüncesindeyim.
  Cevapla
 • yukselsalem 7 yıl önce Şikayet Et
  Emrullah Arkadaşım. Neymiş güneş enerjisi ile çalışan palet araçlar ile terör bitirilirmiş evet 30 yıldır çözüm bulunamayan soruna emrullah arkadaşımız çözüm bulmuş tamam kurtulduk.. güzel kardeşim sen o arazileri evinin önündeki yol mu belledinde o araçlar orada ilerleyebilecek daha Abd bile kullanamıyor test aşamasında. O hakkarıdekı kandıldekı dağların boyu 1000 metreyi buluyor görüyoruz sen neden bahsediyorsun...
  Cevapla
 • Adem Oğlu 7 yıl önce Şikayet Et
  Teşekkürler Necdet Özel.... İlk defa işi bu kadar sıkı tutan bir Genelkurmay Başkanı gördük. Allah kendisinden razı olsun. İmha operasyonunu bizzat kendisi yönetiyor. Demekki oluyormuş... İşin başında olan isterse oluyormuş. Biz orduyu ne günler için besliyoruz, işte bu günler için... Allah güç ve kuvvetinizi artırsın aziz ordumuz...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
KKTC için yeni dönem: Monaco Modeli fiilen hayata geçti
AK Parti'den 18. yıla özel marş