Erzincan'da kar, Valiyi yolda bıraktı

Kar yağışı ve tipi Erzincan, Sivas, Karaman, Kayseri ve Erzurum'da etkili oldu. Sakaltutan Geçidi'nde ulaşım güçlükle sağlanırken Erzincan Valisi ve eşi de yolda kaldı.

GİRİŞ 04.11.2011 11:00 GÜNCELLEME 04.11.2011 11:00

Erzincan-Sivas karayolu arasındaki Sakaltutan mevkisinde akşam saatlerinde başlayan ve artarak devam eden kar yağışı ve tipi ulaşımı olumsuz etkiledi. Özellikle tırların çıkmakta zorlandığı, makas yaptığı karayolu, sık sık ulaşıma kapandı.

Kar yağışına hazırlıksız yakalanan sürücülerin büyük kısmında zincir olmaması nedeniyle bölgede ulaşım güçlükle sağlanıyor. Gece saatlerinden itibaren Erzincan'dan Sivas istikametine, Refahiye ilçesinden de Erzincan yönüne tırların geçişine izin verilmiyor.

Kar yağışının devam ettiği Sakaltutan bölgesinde kar kalınlığı 7 santimetreye ulaştı.

-Vali Yenigün'ün makam aracı da yolda kaldı-

Ankara'dan dönen Erzincan Valisi Selman Yenigün ile eşinin bulunduğu makam otomobili de kar yağışı nedeniyle tırların kapattığı yolda kaldı.

Rampayı geçemeyen Vali Yenigün'ün makam aracı, Karayolları 64. Şube Şefliği çalışanları tarafından bir süre itildi. Karayolları istasyonuna park edilen makam otomobilinin yerine arazi aracı çağrıldı.

Bu süre içerisinde eşiyle birlikte Karayolları Sakaltutan bakımevinde konaklayan Vali Yenigün, daha sonra gelen cip ile Erzincan'a hareket etti.

Bu arada Erzincan-Gümüşhane karayolunun Pöske Dağı mevkisinde de kar yağışı ve tipinin etkili olduğu, ağır tonajlı araçların bu bölgeden geçişine izin verilmediği bildirildi.

Erzurum beyaza büründü

Erzurum'da etkili olan kar yağışı sonrası kent beyaz bir örtüye büründü.

Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Karadeniz üzerinden gelen alçak basınç sisteminin etkisi altında olan bölgede, Erzurum'da kar yağışı etkili oldu.

Bölgede gece hava sıcaklığı Ağrı'da eksi 4, Ardahan'da eksi 1, Kars'ta 0 ve Erzurum'da 1 derece olarak ölçüldü.

Yetkililer, şehrin yüksek kesimlerinde belirli aralıklarla karla karışık yağmurun beklendiğini bildirdi.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde Erzurum, Ağrı ve Iğdır'da Kurban Bayramı süresince yağışın beklenmediğini ifade eden yetkililer, Erzurum'da gelecek hafta gece hava sıcaklığında 5-6 derecelik bir düşüşün yaşanacağını kaydetti.

Sivas'ta kar yağışı ulaşımı olumsuz etkiliyor

Sivas'ta kar yağışı ve tipi, bazı bölgelerde ulaşımı olumsuz etkiliyor.

Kar yağışı ve tipi nedeniyle Sivas-Erzincan karayolunun Kızıldağ mevkisinde ulaşım güçlükle sağlanıyor. Sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyaran bölge trafik ekipleri, bu güzergaha özellikle tır ve benzeri ağır tonajlı araçların zincirsiz olarak geçişine izin vermiyor.

Zara ve İmranlı'dan Kızıldağ yönüne giden araçlara yönelik zincir uygulaması başlatan ekipler, Kızıldağ'da ağır tonajlı araçların makaslayarak yolu kapatmaması ve güzergahın ulaşıma açık kalması için yoğun çaba sarf ediyor. Kızıldağ güzergahına gidecek olan otobüslerin sürücülerini Sivas Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde uyaran ekipler, Erzincan'ın Refahiye ilçesindeki yetkililerle de irtibata geçerek o yönden de Kızıldağ'a zincirsiz araç bırakmamalarını istedi. Karayolları ekipleri de güzergahta çalışmalarını sürdürüyor.

Sivas'ı çevre illere bağlayan diğer karayollarının yüksek kesimlerinde de zaman zaman karla karışık yağmurun etkili olduğu, ancak şu an için ulaşıma bir engel teşkil etmediği belirtildi. Kent merkezinde dünden itibaren yağmur yağarken, yüksek tepelerde ise karla karışık yağmur etkisini sürdürüyor.

Sertavul Geçidi'nde zincirsiz araçların geçişine izin verilmiyor

Karaman'a mevsimin ilk karı yağdı. Kar yağışının etkili olduğu Karaman- Mersin karayolundaki Sertavul Geçidi'nde kar yağışı ve buzlanma nedeniyle zincirsiz araçların geçişine izin verilmiyor.

Karaman'da dün gece başlayan ve aralıklarla devam eden yağmur, yüksek kesimlerde kara dönüştü.

Kar yağışının etkili olduğu Karaman- Mersin karayolunaki Sertavul Geçidi'nde kar kalınlığı yer yer 7 santimetreye ulaştı. Sertavul Geçidi'nde bir çok kamyon buzlanma nedeniyle yolda kaldı.

Trafik ekipleri, Sertavul Geçidi'nde zincirsiz araçların geçişine izin vermiyor. Kar yağışına hazırlıksız yakalanan çok sayıda kamyon ve otomobil sürücüsü ise kar yağışı altında araçlarına zincir taktı.

Karayolları ekipleri, 2 greyder ve 1 tuz kamyonu ile kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.

Erciyes'te kar kalınlığı 10 santime ulaştı

Kayseri'de etkili olan kar yağışı nedeniyle Erciyes'te kar kalınlığı 10 santime ulaştı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, dün akşam saatlerinde kent merkezinde başlayan yağmur, yüksek kesimlerde kara dönüştü. Erciyes Dağı Tekir Yaylası'nda ise kar kalınlığı 10 santim olarak ölçüldü. Erciyes'in eteklerinde yer alan Develi ve Hacılar ilçeleri ile Hisarcık ve Kıranardı'ya da kar yağdı.

Meteoroloji yetkilileri, yağış nedeniyle kent merkezinde gece sıcaklığın 2 derece, yüksek kesimlerde ise sıfır derece olarak ölçüldüğünü bildirdi.

Kent merkezinde yağmur, yüksek kesimlerde de karla karışık yağmur ve kar yağışının aralıklarla devam edeceği belirtildi.

Malatya'da, kar yağışı nedeniyle 12 köy yolu ulaşıma kapandı

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, kentin yüksek kesimlerinde gece saatlerinde başlayan kar yağışı ulaşımı olumsuz etkiledi.

Kar yağışı nedeniyle Akçadağ, Doğanyol, Hekimhan ve Pütürge ilçelerine bağlı 12 köy yolu ulaşıma kapandı.

Köy yollarının açılması için İl Özel İdaresi 15 ekiple çalışma başlattı.

Ekipler 17 greyder, 1 kamyon ve 15 servis aracıyla yol açma çalışmalarını sürdürüyor.

Akseki'ye mevsimin ilk karı yağdı

Antalya'nın Akseki ilçesine mevsimin ilk karı düştü.

Antalya Meteoroloji Bölgesel Tahmin Merkezi'nden alınan bilgiye göre Akseki-Seydişehir karayolunun 1825 metre rakımlı Alacabel mevkisine kar yağdı.

Kar yağdığını gören bazı vatandaşların araçlarından inerek kar topu oynadıkları gözlendi.

Bu arada Kurban Bayramı boyunca Antalya'da az bulutlu havanın hakim olacağı, hava sıcaklığının günlük 22-25, gece ise 12-14 dereceler arasında değişeceği bildirildi.

KAYNAK: AA-CİHAN
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Çavuşoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na tepki: Herhalde Yunan gemisi sanıyor
Esnaf İmamoğlu'na isyan etti! Neredesiniz başkanım?