Teşrik tekbirleri yarın başlıyor

Birçok insanın çok da umursamadığı ve Kurban kesme ile aynı öneme sahip olan teşrik tekbirleri yarın sabah namazın başlıyor.

 • GİRİŞ04.11.2011 12:35
 • GÜNCELLEME04.11.2011 12:35
Teşrik tekbirleri yarın başlıyor

Müslümanlar yarın sabah namazı ile birlikte teşrik tekbiri getirmeye başlıyor. Kurban Bayramı'nın arifesinde (9 zilhicce) sabah namazından başlayarak bayramın 4. günü ikindi namazına kadar (13 zilhicce) farz namazlardan sonra toplam 23 defa "Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber Allâhü ekber ve lillâhi'l-hamd' cümlesini söylemeye 'teşrik tekbiri' deniyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verdiği bilgiye göre 'teşrik' Arap dilinde 'etleri doğrayıp kurutmak' anlamına geliyor. Vaktiyle bayramın birinci günü Mina'da kesilen kurbanların etleri, bayramın 2., 3. ve 4. günlerinde güneşte kurumaya bırakılırmış. Bu sebeple bu üç güne et kurutma günleri anlamında 'eyyam-ı teşrik - teşrik günleri' deniliyor. 'Tekbir' ise Allah'ı ululamak, yüceltmek anlamına geliyor. İmam Ebû Yusuf ve İmam Muhammed'e göre bu tekbirlerin söylenmesi kadın-erkek her Müslümana vacip. Ebû Hanîfe'ye göre bu tekbirin arife günü sabah namazından itibaren bayramın birinci günü ikindi namazına kadar sekiz vakit, cemaatle kılınan farz namazlardan sonra söylenmesi vacip. Bu tekbirleri söylemek, Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre sünnet, Mâlikî mezhebine göre müstehap.

Teşrik tekbiri getirmek için illa kurban kesmek gerekmiyor. Kurban kesmeyenlerin de tekbir getirmekle yükümlü.

KAYNAKCİHAN

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar4

 • AHMED İHYA 6 yıl önce Şikayet Et
  hz. ibrahime gönderilen koç nerden geliyor?. hz. habilin Allah için verdiği ve kabul olunup göğe çekilen koçtur.
  Cevapla
 • kayseriden38 6 yıl önce Şikayet Et
  BİLMEK İSTEYENLERE... "Hz. İbrahim gördüğü sahih rüya üzerine oğlunu Allah yolunda kurban etmeye karar verir. Hazırlıklar sırasında Cebrail gökten buna bedel olarak bir koç getirir. Dünya semasına ulaştığında yetişememe endişesiyle Cebrail "Allahu ekber Allahu ekber" diye tekbir getirir. İbrahim bu sesi işitince başını gökyüzüne çevirir ve onun koçla geldiğini görünce; "Lâ ilâhe illâllahu vallahu ekber" der. Bu tekbir ve tevhîd kelimelerini işiten ve kurban edilmeyi bekleyen İsmail; "Allahu ekber velillâhi'l-hamd" der. Böylece kıyamet gününe kadar sürecek büyük bir sünnet başlatılmış olur."
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • kayseriden38 6 yıl önce Şikayet Et
  evet haber7... bu yazınızdan dolayı teşekkür ederiz.. Bugün cuma hutbesindede geçti aynı konu..
  Cevapla
 • AHMED İHYA 6 yıl önce Şikayet Et
  güzel yazı olmuş. ilk defa beğenerek bir yazınızı okudum çok güzel açıklamalı olmuş
  Cevapla Toplam 1 beğeni
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat