Paketlerdeki uyarı resimleri büyüyor

Sigara bağımlılığını en aza indirmek için harekete geçen Sağlık Bakanlığı, bir dizi yeni tedbiri uygulamaya geçiriyor.

Paketlerdeki uyarı resimleri büyüyor
Paketlerdeki uyarı resimleri büyüyor
GİRİŞ 19.12.2011 04:05 GÜNCELLEME 19.12.2011 04:05

Bakanlık, sigara paketleri üzerlerindeki 'zararlı içerik' uyarılarının oranını yüzde 50'ye çıkaracak. Ayrıca işletmelerdeki denetimler sıklaştırılacak.

Sağlık Bakanlığı, sigara paketleri üzerindeki uyarıların etkili olması üzerine bu uyarıların artırılması için çalışmalara başladı. Mevcut durumda sigara paketlerinin her iki tarafında ortalama yüzde 47,5 olarak yer alan resimli ve yazılı uyarıların oranı, yüzde 50'ye çıkarılıyor.

Sağlık Bakanlığı ve Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu (TAPDK), paketlerdeki uyarılarla ilgili düzenlemede sona yaklaştı. Sigaranın zararlarını vurgulayan uyarılar, şu anda paketlerin bir tarafında yüzde 35 diğer tarafında yüzde 60 oranlarıyla yer alıyor. Ortalama ise yüzde 47,5. Paketlerdeki uyarılar yüzde 50'ye çıkınca Türkiye, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) en önemli şartlarından birini de yerine getirmiş olacak. Tam Dumansız Hava Sahası uygulamasının başladığı 2008 yılından bu yana 2 milyonu aşkın kişi sigarayı bıraktı. Öte yandan Türkiye'de 2009'da toplam 107 milyar adet sigara tüketilirken, bu rakam geçtiğimiz yıl 93 milyara düştü. Bu gelişmeleri dikkate alan bakanlık, yeni önlemlerle sigara tüketimini azaltmak istiyor.

Bakanlık, Dumansız Hava Sahası uygulamasındaki denetim eksikliğini sona erdirmek için denetçileri GPS (Global Yer Belirleme Sistemi) ile takip etmeye hazırlanıyor. Bu sebeple ilk olarak 1.500 adet tablet bilgisayar 2012'nin başında denetim ekiplerine dağıtılacak. Türkiye'de yaklaşık 10 bin denetim elemanı bulunuyor.

Yasağa uymayanlara 5 bin TL'ye kadar ceza

Yeni düzenlemeyle yasaya uymayan işletmelere verilen cezalar da tekrar belirlendi. Geçmişte bir kere uyarı alan ve denetim sırasında yasağı delen işletmeye bilgisayar üzerinde 1 ile 5 bin TL arası, iki kere ihlal etmişse 2 ile 10 bin TL arası ceza işlemi başlatılacak. Ceza bildirimi valilikler ve kaymakamlıklar bünyesindeki birimlerin bilgisayar ekranlarına düşecek. Böylece ceza kayıt altına alınacak ve işlemleri bürokrasiye takılmayacağı için caydırıcı olacak.

ETİKETLER
uyarı resimleri
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Hızını alamayan İnce kendi sözlerini yalanladı
19 Haziran 2018 gazete manşetleri